LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mjekët bëjnë paralajmërimin e fortë/ Coronavirus mund të shkaktojë diabet të tipit 1 tek fëmijët

18 Gusht 2020, 10:22, Lifestyle CNA
Mjekët bëjnë paralajmërimin e fortë/ Coronavirus mund

Covid-19 mund të lidhet me një rritje të numrit të fëmijëve të diagnostikuar me diabet , paralajmëron një studim i ri.Numri i fëmijëve të diagnostikuar me diabet të tipit 1 nëpër spitale në veri-perëndim të Londrës u dyfishua gjatë pikut të pandemisë në krahasim me të njëjtën kohë të vitit të kaluar.Koronavirus mund të sulmojnë dhe të shkatërrojë qelizat e insulinës në pankreas, ashtu si diabeti, thonë shkencëtarët.Autori mbikëqyrës Dr Karen Logan, i Imperial College College NHS Trust, tha: “Duket se fëmijët janë në rrezik të ulët të zhvillimit të rasteve serioze të COVID-19.

“Sidoqoftë, duhet të marrim parasysh komplikimet e mundshme shëndetësore pas ekspozimit ndaj virusit te fëmijët.”Një numër i fëmijëve janë diagnostikuar me diabet tip 1 në vende të tjera gjatë pandemisë, përfshirë Kinë dhe Itali, por ende nuk është krijuar një lidhje.Fëmijët me diabet tip 1 nuk janë në gjendje të kontrollojnë sasinë e glukozës në rrjedhën e tyre të gjakut – nivelet e sheqerit në gjak.

Bashkëautori student i mjekësisë Rebecca Unsworth, gjithashtu i Imperial College London, tha: “Diabeti tip 1 mund të menaxhohet përmes injeksioneve të insulinës.”Sidoqoftë, fëmijët mund të bëhen shumë të padëgjueshëm nëse sëmundja nuk njihet dhe mjekohet herët.”Nëse niveli i sheqerit në gjak mbetet i lartë, ato mund të zhvillojnë atë që njihet si ketoacidoza diabetike (DKA), një gjendje kërcënuese për jetën, kur trupi fillon të prishë dhjamin shumë shpejt.

Zonja Unsworth tha: “Është gjithmonë e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm për simptomat e hershme të diabetit tip 1 dhe të kujdesesh për katër Ts, në mënyrë që të mund të diagnostikojmë dhe trajtojmë potencialisht gjendjen në një fazë të hershme.”Të katër Ts ndjehen të etur, shkojnë shpesh në tualet (kalojnë urinën), duke u ndjerë e lodhur dhe dukej më e hollë (humbje peshe)”.

Proteina e koronavirusit (S-proteina) mund, ashtu si diabeti, të shkatërrojë qelizat që prodhojnë insulinë në pankreas, sipas shkencëtarëve.Të dhënat nga fëmijët në pesë njësi spitalore pediatrike nga katër besime të Londrës në veri-perëndim midis 23 marsit (fillimi i bllokimit) dhe 4 qershorit, u analizuan nga ekipi.”Gjatë pikut të pandemisë, qasja e përhapur në testime nuk ishte në dispozicion, kështu që ne mund të kemi humbur raste të tjera të COVID-19 në këta fëmijë që kanë diabet të ri me fillimin e tipit 1″.

Rreth 70 përqind e fëmijëve të diagnostikuar me diabet kishin edhe DKA, e cila në 50 përqind të rasteve ishte “e rëndë”, zbuluan gjithashtu studiuesit.Kjo është një normë “shumë më e lartë” nga sa pritej normalisht, dhe shumë prej fëmijëve nuk ishin shumë të mirë. “Studimi ynë ishte i kufizuar në një rajon të Britanisë së Madhe dhe më shumë kërkime janë të nevojshme për të përcaktuar nëse ekziston një lidhje përfundimtare midis të dyve, por ndërkohë shpresojmë që klinikët të jenë të ndërgjegjshëm për këtë lidhje të mundshme.”

Ndërsa hulumtimi nuk krijon një lidhje të drejtpërdrejtë midis COVD-19 dhe diabetit tip 1 midis fëmijëve, rritja “e rëndësishme” gjatë pikut të pandemisë do të thotë se kërkohet një analizë më e madhe./ CNA.al

Lajmet e fundit nga