LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Humbja e aromës nga koronavirusi ndryshe nga të ftohtit dhe gripi

19 Gusht 2020, 08:34, Lifestyle CNA
Humbja e aromës nga koronavirusi ndryshe nga të ftohtit dhe gripi

Humbja e aromës që mund të shoqërojë koronavirusin është unike dhe e ndryshme nga ajo që përjetohet nga dikush me të ftohtë të keq ose grip, thonë studiuesit evropianë që kanë studiuar përvojat e pacientëve.

Kur pacientët me Covid-19 kanë humbje të aromës, ajo ka tendencë të jetë e papritur dhe e rëndë.Dhe ata zakonisht nuk kanë një hundë të bllokuar, ose shumica e njerëzve me koronavirus ende mund të marrin frymë lirshëm.

Një tjetër gjë që i veçon është humbja e tyre ?e vërtetë? e shijes.Nuk është se shija e tyre është disi e dëmtuar sepse ndjenja e tyre e nuhatjes është jashtë veprimit, thonë studiuesit në revistën Rhinology .

Pacientët me koronavirus me humbje të shijes me të vërtetë nuk mund të tregojnë ndryshimin midis hidhur ose të ëmbël.Ekspertët dyshojnë se kjo është për shkak se virusi pandemik sulmon qelizat nervore të përfshira drejtpërdrejt me erën dhe ndjesinë e shijes.

Simptomat kryesore të koronavirusit janë:

-temperaturë të lartë

-kollë e vazhdueshme

-humbje e erë ose shije

Kushdo me këto simptoma duhet të izolohet dhe të aranzhojë të bëjë një provë shtupë për të parë nëse ka virusin . Pjesëtarët e familjes së tyre duhet të izolohen gjithashtu për të parandaluar përhapjen e mundshme.

Hetuesi kryesor Prof Carl Philpott, nga Universiteti i Anglisë Lindore, kreu teste për erë dhe shije në 30 vullnetarë: 10 me Covid-19, 10 me ftohje të keqe dhe 10 njerëz të shëndetshëm pa simptoma të ftohjes dhe gripit.Humbja e nuhatjes ishte shumë më e thellë në patentat Covid-19. Ata ishin më pak të aftë të identifikonin aromat dhe nuk ishin në gjendje të dallonin shijet e hidhura ose të ëmbla fare.

Prof Philpott, i cili punon me bamirësinë Sense Sense, i cili u krijua për të ndihmuar njerëzit me aromë dhe çrregullime të shijes, tha: “Me të vërtetë duket se janë tipare dalluese që e vendosin koronavirusin larg viruseve të tjera të frymëmarrjes.”Kjo është shumë emocionuese sepse do të thotë që testet e aromës dhe shijes mund të përdoren për të bërë dallimin midis pacientëve Covid-19 dhe personave me të ftohtë ose grip të rregullt”.

Ai tha që njerëzit mund të bëjnë testet e tyre të nuhatjes dhe shijes në shtëpi duke përdorur produkte si kafe, hudhra, portokall ose limona dhe sheqer.Ai theksoi se testet diagnostikuese të fytit dhe hundës ishin ende thelbësore nëse dikush mendonte se mund të kishin koronavirus.

Ndjesitë e erës dhe shijes kthehen brenda disa javësh në shumicën e njerëzve që shërohen nga koronavirusi, shtoi ai.Prof Andreë Lane është një ekspert në problemet e hundës dhe sinuseve në Universitetin Johns Hopkins në SH.B.A.Ai dhe ekipi i tij kanë studiuar mostrat e indeve nga pjesa e prapme e hundës për të kuptuar se si koronavirusi mund të shkaktojë humbje të erës dhe kanë botuar gjetjet në Gazetën e frymëmarrjes Evropiane .

Ata identifikuan nivele jashtëzakonisht të larta të një enzime të cilat ishin të pranishme vetëm në zonën e hundës përgjegjëse për nuhatjen.Kjo enzimë, e quajtur ACE-2 (enzima konvertuese e angiotenzinës II), mendohet të jetë “pika e hyrjes” që lejon që koronavirusi të futet në qelizat e trupit dhe të shkaktojë një infeksion.Hunda është një nga vendet ku Sars-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, hyn në trup.

Prof Lane tha: “Tani ne po bëjmë më shumë eksperimente në laborator për të parë nëse virusi është me të vërtetë duke përdorur këto qeliza për të hyrë dhe infektuar trupin.”Nëse ky është rasti, ne mund të jemi në gjendje ta trajtojmë infeksionin me terapi antivirale të dorëzuara direkt megjithëse hunda.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga