LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund ta kurojmë Covidin në banesë?/ Skënder Brataj tregon çfarë duhet bërë

18 Gusht 2020, 13:05, Lifestyle CNA
Si mund ta kurojmë Covidin në banesë?/ Skënder Brataj tregon

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, ka treguar se si mund të kurohet një person i infektuar me Covid-19 në banesë.

Brataj tha se nëse personat e infektuar kanë temperaturë duhet të përdorin ilaçe kundër saj, nëse kanë kollë duhet përdorur shurup dhe nëse kanë probleme me frymëmarrjen duhet të drejtohen për në spital për të bërë një ekzaminim.

?Është e vërtetë që shumica ndiqen në banesë, por kur shfaqen komplikanca askush nuk ka kurajo të rrijë në shtëpi, por i drejtohet qendrës spitalore. Kjo është një sëmundje që i përket mjekësisë familjare, po ta marrësh si numra. Shumë keq janë vetëm 1%, që trajtohen në spital. Koronavirusi nuk ka një terapi, që të thuash bëjë këto ilaçe dhe shërohesh.

Ky është një virus i ri, që ka një terapi simptomatike, që do të thotë çfarë të na shfaqet, do ta kurojmë. Pra, nëse kemi temperaturë, do të përdorim ilaçe kundër saj, nëse kemi kollë, do përdorim shurup, etj. Por, kur shfaqen simptomat e mungesës së frymëmarrjes, është mirë të shoqërohet me ekzaminim?, theksoi ai në News 24./ CNA.al

Lajmet e fundit nga