LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bota në garë për vaksinën kundër Covid-19/ Australia një hap para: Falas për të gjithë popullsinë

19 Gusht 2020, 09:03, Lifestyle CNA
Bota në garë për vaksinën kundër Covid-19/ Australia

Australia thotë se ka siguruar qasje në një vaksinë premtuese të koronavirusit dhe do të jetë në gjendje të ofrojë doza falas për të gjithë popullsinë e saj prej 25 milion njerëzve.Vaksina po zhvillohet nga kompania farmaceutike AstraZeneca dhe Universiteti i Oxford. Nëse provat klinike janë të suksesshme, marrëveshja me AstraZeneca do të sigurojë “qasjen e hershme për çdo Australian”, tha kryeministri Scott Morrison.Z. Morrison tha që ka të ngjarë që vaksinimet të ishin të detyrueshme.

Australia ka regjistruar 450 vdekje të koronavirusit, shumica nga një shpërthim në shtetin Victoria.Në fillim të këtij muaji, Victoria deklaroi një gjendje katastrofe dhe vendosi masa të rrepta bllokimi pas një rritje të infeksioneve.Akoma ka më shumë se 7,000 raste aktive, por numri i infeksioneve të reja ka rënë në javën e kaluar.

Vaksina e Oxford / AstraZeneca është një nga pesë kandidatët premtues për të arritur një fazë të përparuar të provave klinike, me vendet në mbarë botën që kërkojnë të sigurojnë furnizime për popullatën e tyre.

“Nëse kjo vaksinë rezulton e suksesshme, ne do të prodhojmë dhe furnizojmë vaksinat menjëherë nën avullin tonë dhe do ta bëjmë falas për 25 milion Australianë,” tha Z. Morrison.Kostoja e furnizimit të vaksinës për të gjithë popullatën ende nuk është fikse. Më vete, Australia gjithashtu ka nënshkruar një marrëveshje me vlerë 25 milion dollarë (13,5 milion;; 18 milion dollarë) me Becton Dickinson, një kompani farmaceutike amerikane, për të furnizuar 100 milion gjilpëra dhe shiringa.

Marrëveshja me AstraZeneca është marrëveshja e parë e Australisë për vaksinat e tilla.Nëse provat ishin të suksesshme, Z. Morrison tha që shpresonte që vaksina të ishte në dispozicion në fillim të vitit të ardhshëm. Prodhimi i tij do të kërkonte disa muaj shtesë.

A do të ishte e detyrueshme?

Morrison tha që ai priste që një vaksinë e suksesshme të ishte “aq e detyrueshme sa ju mund ta bëni atë”, megjithëse qeveria e tij ishte akoma duke formuar politikën e saj.”Gjithmonë ka përjashtime për çdo vaksinë mbi baza mjekësore, por kjo duhet të jetë baza e vetme,” i tha ai radiostacionit 3AW.”Ne po flasim për një pandemi që ka shkatërruar ekonominë globale dhe ka marrë jetën e qindra mijëra në të gjithë botën, dhe mbi 430 Australianë këtu.”Vendi do të synonte që 95% e popullsisë të vaksinohej, shtoi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga