LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Duhet ta provosh në lëkurë”/ Jonida Maliqi tregon pasojat e frikshme të dietës “Dukan”

19 Gusht 2020, 10:05, Lifestyle CNA
“Duhet ta provosh në lëkurë”/ Jonida Maliqi tregon

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Jonida Mailiqi ka ndarë me ndjekësit e saj një nga eksperiencat e frikshme që ka përjetuar së fundi pas aplikimit të dietës ?Dukan.?Ajo tregon se prej kohësh ka mbajtur një dietë proteinike dhe pasojat e saj po i vuan tani.

?Kam besuar ndër vite tek dietat sidomos pas lindjes së tim biri. Prej 8 vitesh hera herës kur e kaloja masën e të ushqyerit, unë aplikoja fazën e atakut të dietës ?Dukan? që ka bazë proteinike. Më kishin thënë që ka efekte anësore, por duhet ta provosh në lëkurë e të ndërgjegjësoshesh fort?.

Këngëtarja e njohur u zgjua me një dhimbje në këmbën e majtë që u përkeqësua gjatë ditës.

?Dje në mëngjes ngrihem me një dhimbje relativisht të lehtë në këmbën e majtë dhe u përkeqësua gjatë ditës. E ndjeja këmbën e rënduar nuk peshoja dot në të. Sot mu desh të shkoja në spital, bëra një grafi, fatmirësisht s?kishte gjë problematike, por doktori e kuptoi që kisha abuzuar me dietat proteinike. Pata kriza uricemie të forta, tani duhet të kujdesem shumë mbi një dietë të shëndetshme, nuk duhet të konsumoj për shumë kohë djathin e bardhë, domatet, sardelet meqë kam abuzuar me proteinat?, shprehet Jonida.

Gjithashtu ajo ka bërë kërkime rreth kësaj dhe tregon se pasojat mund të kishin qenë më të këqija pasi nëse nuk tregohesh e kujdesshme mund të kalojë deri në artrit apo kalcifikim, nëse vijone me të njëjtat dieta.

?Ajo që më trembi gjatë kohës që po prisja ekzaminimin, fillova duke bërë një research mbi këtë problematikë dhe pasojat mund të kalojë në artrit deri në kalcifikim, vetëm për të qenë në formë, të dukesh bukur para të tjerëve, para komplekseve që më janë indokrinuar që në moshë të vogël kur kam qenë paska mbipeshë?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga