LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turp për BE-në dhe SHBA-në që mirërpresin liderët e korruptuar të Ballkanit

8 Nëntor 2017, 21:22, Aktualitet CNA

 Më së fundi i angazhuar shumë më afër për situatën që sundon vëndet e Ballkanit Perëndimor, zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit Hoyt Yee, thotë se perëndimi duhet të tregohet më i prerë ndaj udhëheqësve të akuzuar për shkelje apo korrupsion në vendet e tyre:

?Është për të ardhur turp se si udhëheqës politikë të Ballkanit, pavarësisht nga akte të dënueshme, mirëpriten në shumë kryeqytete evropiane, sikur aktet e tyre nuk përbëjnë asgjë të keqe. Kur qytetet e këtyre vendeve i shohin udhëheqësit e tyre në takime të nivelit të lartë në Evropë dhe Uashington, ata nxjerrin përfundime. Nëse këta udhëheqës nuk lejohen në takime dhe qarqe të caktuara dhe bëhen të qarta arsyet përse, kjo do të kishte një ndikim pozitiv në zhvillimet e këtyre vendeve?. /CityNews

Lajmet e fundit nga