LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skafi i drogës objekt sherri/ Oficerët e policisë së Vlorës kërcënojnë me armë kolegët e Fierit

8 Nëntor 2017, 21:30, Aktualitet CNA

Gazetari Basir Çollaku i ftuar në ?Fax News?, ka deklaruar se tre oficerët që kanë denoncuar trafikun e drogës, Dritan Zagani, Antonio Nazëraj dhe Bledar Naçi janë kërcënuar dhe vazhdojnë të kërcënohen.

Ai tha se këtë tre oficerë të antidrogës duhej të dërgoheshin në burg për shkak se zbuluan aferën e trafikut të drogës dhe personat e përfshirë.

Ai tregoi edhe se si oficerët e policisë së Fierit ishin të autorizuar për të ndaluar një skaf që dyshohej se mbante drogë, por pasi kishte kaluar në territorin e Vlorës, policët e Vlorës u kishin drejtua armën kolegëve të Fierit.

Ndërsa kishte ndodhur ky kërcënim, dikush kishte ardhur ka marrë skafin dhe makinën në të cilën ishte skafi e kishte marrë dhe ishte larguar.

?Kjo është intervista e tretë të një oficeri të antidrogës në Fier. Ky është dekoruar në tetor 2013 për punën e bërë, dhe ky officer gjendet më vonë qeli dhe molla e sherrit është audi.

Rrëfimi i Naçit hedh dritë për lidhjet e pushtetit me grupet kriminale. Rrezistenca e atyre që donin që kjo aferë të mos dilte në dritë i ka bërë që ata të denoncojnë publikisht.

Kanë qenë tre agjentë antidrogës dhe të tre që kanë bërë ndalimin janë kërcënuar në mënyrë të drejtpërdrejtë duke u thënë se ?do ta shihni se ku do të përfundoni?. Në këto çaste të shoqëruarit e thellojnë sherrin duke i fyer punonjësit e policisë. Këta punonjës u ka ardhur urdhri nga salla operative që mjeti I shoqëruar duhet të lirohet. Pas kësaj nis gjuetia e shtrigave, sepse ky grup kishte zbuluar aferën e trafikut dhe njerëzit që ishin përfshirë.

Një tjetër ngjarje e rëndë që rrëfen ai dhe që është i gatshëm të dëshmoi para prokurorisë, edhe pse për një vit nuk i kanë marrë asnjë dëshmi.

Po pas kësaj ngjarje ka pasur një përpjekje, një tentativë për t?i korruptuar, janë përdorur persona për t?i futur në rrjet.

Njëri është i dënuar për trafik droge. Tjetri është për trafik të qenieve njerëzore dhe është në burg në Fier. Janë këta dy persona që kanë dashur ?ti korruptojnë, pra këta të dy po punonin një skemë që ajo që kishin zbuluar oficerët e antidrogës. Por pikërisht  këta të tre oficerë që bënë këto zbulime e pësuan, secili është kërcënuar për jetën dhe ende kërcënohen.

Skafi?

Tre oficerët e antidrogës kanë qenë të urdhëruar për ta gjurmuar këtë mjet dhe ndaluar (skaf) por gjatë ndjekjes, mjeti ka kaluar në territorin e Vlorës. Përfaqësuesit e policisë së Vlorës kanë nxjerrë armët ndaj atyre të Fierit. U kanë thënë se do t?u fusinin plumbin.

Pas këtij sherri policor të çuditshëm, sa ka qëndrua skafi në mjediset e drejtorisë së policisë nuk e dimë.

Por  dikush ka ardhur e ka marrë skafin së bashku me makinën Land Rover ku ndodhej skafi dhe ka ikur.

Ndalo skafin kërcënohen, ndalo makinën kërcënohen, dhe për t?i ndaluar këta që po u nxirrnin këto probleme, i futën në burg?, tha Çollaku. /FaxNews

Lajmet e fundit nga