LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Ad Hoc"s and "Add"s of Renaissance

2024-01-21 12:49:00, Editorial CNA
"Ad Hoc"s and "Add"s of Renaissance
Erion Veliaj, Eduard Shalsi, Edi Rama and Fatmir Xhafaj

The majority has prepared the formation of an "Ad Hoc" commission in the parliament, a commission that will be led by Fatmir Xhafaj and a group of 99-men and volunteers of Enver as an instrument against SPAK and the Reform in Justice.

Coverage has been found. The argument that is brought is the growth of the parliament to another level, the constitutional requirements for independent institutions to have accountability in the context of EU integration.

Old schemes with the claim that the Socialist Party, the majority is building an "Ad Hoc" commission.

In fact, the attack and the attitude towards SPAK was confirmed by Prime Minister Rama himself in the meeting he had with the General Secretaries of the ministries and the heads of the agencies that he reports to.

On Wednesday he had a strong statement at the government meeting, conveying a message to the SPAk through the Ministry of Justice also asking the Secretary General of the Council of Ministers Engjël Agac to prepare a manual regarding the behavior that the institutions should have and access to SPAK.

Then everything has evolved.

Eduard Shalsi came out and admitted that a working group was being created, which would see that whatever happened in the parliament and confirm what CNA had said, it would be done in a structural way in the administration of the parliament, advisory experts would be added and others to pave the way for an "Ad Hoc" commission that would be led by Fatmir Xhafaj afterwards to demand4 accountability.

In fact, these "Ad Hoc" commissions seem to "Add"-set.

Add-sets are the various advertisements that appear on social networks, and perhaps Prime Minister Rama is facing an add-set and is giving the opportunity to certain currents within his party to confront and advertise strongly with the attitudes they have.

"Ad Hoc"s and "Add"s of Renaissance
Edi Rama and Eduard Shalsi

The above facts speak for themselves that Prime Minister Rama has paved the way and has talked about the creation of an "Ad Hoc" commission. Meanwhile, on the other hand, the SP and the majority blocked the parliamentary committees a month ago. The only instrument the opposition has to control the government and power.

Nga ana tjetër Shalsi dje na tha se do të krijohej një komision “Ad Hoc” për të kontrolluar qeverinë. Pra, shumica do të kontrollonte shumicën në qeverisje ndërkohë që opozitës i ishin hequr komisionet parlamentare.

Ka një shpikje këtu dhe një turbullirë që kuptohet lehtësisht. Kjo edhe nga paniku dhe reagimi i Elisa Spiropalit, e cila e bashkonte historinë e SPAK me Edi Ramën e kështu më gjerë apo tezën e përmendur shpesh se SPAK-un e kishte krijuar mazhoranca në pushtet, Rilindja e kështu me radhë.

E kishte krijuar por pa u sqaruar pse u krijua. Ndoshta e bëri Rama për të future në burg bashkëpunëtorët e tij të ngushtë dhe ministrat. Gjëra që nuk përputhen me njëra tjetrën.

Por si qëndron fakti?

Kryeministri Rama duket se është përballë presionit të vazhdueshëm të tijëve nga hetimet e kryera nga SPAK, nga aktet dhe veprimet ligjore që ata kryejnë.


Janë shumë dosje të hapura, shumë ministra në hetim, ish ministra, zv/kryeministri është në arrati.

Shumë koncesione të dhëna dhe të denoncuara që nga inceneratorët, sterilizimi, check up e kështu me radhë vazhdojnë të hetohen. Dhjetëra zyrtarë, ka ish-ministra dhe zyrtarë të lartë prapa hekurave, ish-kryetarë bashkish, kryetarë në detyrë e të tjerë.

Oprandaj kryeminsitri ndodhet përballë një presioni në rritje dhe mesa duket njeriu i Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafaj i cili tashmë njihet si krahu i djathtë i Erion Veliajt, ky i fundit në një hall të madh dhe në një problematikë në lidhje me inceneratorin e Tiranës, por dhe me dosjen "5D" të famshme e 5 drejtorëve të Bashkisë duket se po kërkojnë të veprojnë.

Po kërkojnë të veprojnë dhe kuptohet loja e Edi Ramës është një hap përpara. Iu ka hapur shtegun edhe Erion Veliajt dhe Fatmir Xhafajt të bëjnë lojën e tyre.

Pra, të krijojnë një komision Ad-Hoc që duket një Add-s për të reklamuar se një grup i caktuar brenda PS, 99-çat dhe vullnetarët e Enverit janë në një grup ku përfshihen shumë idividë për t'u përballur me SPAK.

"Ad Hoc"s and "Add"s of Renaissance
Erion Veliaj dhe Fatmir Xhafaj

Gjoja në një emër të një komisioni të thirret SPAK në apel të thirret Altin Dumani dhe t’i kërkohet informacion apo t’i ushtrohet presion sa më shumë kjo sepse mazhorancën në pushtet e presin halle të mëdha. Në fakt më shumë se sa të Edi Ramës duken edhe halle të Erion Veliajt dhe Bashkisë së Tiranës.

"Ad Hoc"s and "Add"s of Renaissance
Altin Dumani

Well, the scene seems to be much clearer politically where a certain group of individuals is being asked to rush towards SPAK through an Ad-Hoc commission and Edi Rama seems clearer than ever. He has created an Add-s to advertise Veliaj and Xhafaj in their battle in front of the internationals and SPAK, in front of those who usually call them "We are not colonies, Albania cannot be made by the Castle of Doda" and others like that.

Therefore, we are faced with the fact that an open battle is required with the internationals and SPAK, and Fatmir Xhafaj has decided to lead this battle through an Ad Hoc commission which has been set up to serve the mayor Erion Veliaj. The whole scheme is becoming more and more clear, but the only person who continues to hide is Fatmir Xhafaj.

"Ad Hoc"s and "Add"s of Renaissance
Fatmir Xhafaj and Enver Hoxha

The man who is held as an authority in the Socialist Party does not yet have the courage to react and seems to have less weight in this matter than Elisa Spiropali or Eduart Shalsi who serve as useful "idiots" in the politics of the 99-chave Revival and the volunteers of Enver who are getting ready to attack SPAK and the internationals in a battle that still seems to have murky waters where some masters are swimming who believe they can emerge.

The Justice Reform Institutions do their duty because they are going where they have called themselves untouchable./ CNA

 

Lajmet e fundit nga