LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Irfan Hysenbelliu, kapteri-biznesmen që s’paguan taksat dhe sulmon institucionet

12 Gusht 2022, 13:48, Editorial CNA

Irfan Hysenbelliu, kapteri-biznesmen që s’paguan taksat dhe sulmon

Irfan Hysenbelliu, ish-kapteri-biznesmen, është kthyer në shantazhues të institucioneve, sepse s’do të paguajë taksat dhe këtë s'e ka për herë të parë.

Mediat e tij i përdor për luftë, duke sulmuar çdo institucion që kërkon të zbatohet ligji, të paguhen detyrimet e vetëdeklaruara apo shkon dhe kontrollon bizneset e tij për detyrime të papaguara dhe shkelje ligjore si në çdo biznes tjetër.

SULMET 

Bëmat e tij me sulme ndaj institucioneve nuk kanë nisur sot, këtë fushatë ai e ka ndërmarrë gjithnjë sa herë që institucionet i kanë kërkuar llogari, kur ato shkojnë të kontrollojnë, të zbardhin dokumentet, taksat, detyrimet, që ka paguar në shtet ky individ.

Kujtojmë se gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike, Irfan Hysenbelliu për një pallat që po ndërtonte pa leje, sulmonte Sokol Olldashin.

Irfan Hysenbelliu, kapteri-biznesmen që s’paguan taksat dhe sulmon

Ndërkohë, te Stacioni i Trenit, fare pranë qendrës së Tiranës, ndërtonte tetë kate pa leje, të cilat më pas i legalizonte.

Hysenbelliu ka sulmuar po me të njëjtën gjuhë si sot edhe ish-ministrin e atëhershëm të PD-së, Ridvan Bode.

Irfan Hysenbelliu, kapteri-biznesmen që s’paguan taksat dhe sulmon

Për shkak sepse Tatimet po ushtronin kontrolle dhe se u kap me evazion fiskal, pasi nuk pranonte të vendoste pullën fiskale te produkti që prodhonte, birra.

Më vonë ka sulmuar edhe ish-drejtoreshën e Tatimeve, Brisida Shehaj, e emëruar në krye të institucionit nga kryeministri Edi Rama.

Irfan Hysenbelliu, kapteri-biznesmen që s’paguan taksat dhe sulmon

Edhe zonjushën Shehaj e sulmonte për të njëjtën arsye, sepse Tatimet po shkonin të kontrollonin bizneset e tij. Ai nuk donte kontrolle te Birra Korça dhe Birra Tirana.

Duke i shantazhuar, duke i kërcënuar që të mos ushtroheshin kontrolle te bizneset e tij, Hysenbelliu përdorte mediat e tij.

Beteja publike me qeverinë që universiteti i tij privat të “grabiste” duke paguar taksa minimale një pronë publike siç është ish-konvikti i gjuhëve të huaja në qendër të Tiranës.

Irfani biznesmeno-kapteri mundet, universitetet e tjera paguajnë qira miliona çdo muaj, kurse Irfani që ka media paguan qindarka në shtet e shfrytëzon pronën publike, a thua se e kishte me tapi apo dhuratë nga misionet e tij ushtarake në diktaturë.

Së fundmi në sulmin e tij të përditshëm janë Tatimet dhe Doganat, të cilat e kanë nxjerrë zbuluar si shpifës, shantazhues dhe kërcënues. Këtu nuk e kurseu as kryeministri, megjithëse Irfani u fut sërish nën antiplumbin e ndryshkur të Ilir Metës.

Irfan Hysenbelliu, kapteri-biznesmen që s’paguan taksat dhe sulmon

Ish-kapteri i diktaturës ka ngatërruar misionin që kanë mediat.

Media është pushtet i katërt dhe si i tillë i shërben publikut dhe jo xhepave të Irfanit që s’do të paguajë taksat e vetëdeklaruara që shkojnë miliona e miliona euro.

Irfan, shko paguaj taksat! Do të jetë çdo ditë një titull në CNA.al, deri ditën që kapteri i diktaturës, i cili fshihet pas sqetullave plot aromë të pisët të politikës të shkojë dhe të paguajë taksat dhe të respektojë institucionet si çdo biznes tjetër./CNA.al

Lajmet e fundit nga