LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“S’jeni të aftë”/ Plas “sherri” në Komisionin e Ekonomisë, çështja që përplasi deputetët

27 Tetor 2021, 09:20, Politikë CNA
“S’jeni të aftë”/ Plas “sherri” në

Mbledhja e sotme e Komisionit të Ekonomisë, ku po diskutohej për projektligjin për ?Agjencinë për dialog dhe bashkëqeverisje?, ka sjellë debate të forta mes mazhorancës dhe opozitës.

Deputeti i PS, Eduard Shalsi tha se ?Do doja të bënim gati një propozim nga komisioni. Unë shpesh ndodhem mbi një trysni këtu ku njëri flet gjatë e tjeri më pak. Do  doja të bëja disa balanca mbi kohën e pyetjeve dhe diskutimeve. Unë do bëj gati një draft dhe inkurajoj që ta mbajmë këtë linjë.?

Nga ana tjetër, deputetja e PD, Jorida Tabaku tha se kjo agjenci shton burokracitë.

Një tjetër shqetësim i saj është buxheti dhe efektet financiare që shkakton ky projektligj.

?Ska asgjë të keqe sepse kështu e keni vizionin e luftës ndaj korrupsionit. Ministri i Drejtësisë sduhet të ishte koordinator korrupsioni. Krijimi i kësaj agjencie nuk është një mjet shtesë por e shton burokracinë, këtu ka një sërë. Shqetësimi  që dua të ngre mbi buxhetin. Nëse s?jeni të aftë të përcaktoni efektet financiare e tërheqim silleni më vonë miratohet buxheti dhe do ketë fonde aty. Detyrimi ligjor është që çdo projektligj duhet të vijë me efektet financiare, këtë detyrim ky projektligj se plotëson.?-tha Tabaku.

Ndërsa përfaqësuesi i ministrisë sqaroi se ?Sa i përket efekteve financiare në projektligj është shkruajtur se këto efekte nuk mund të caktohen tani. Këto efekte smund të përcaktohen tani por ne kemi 2 rezerva në projektbuxhetin e 2022, nëse do lindë nevoja për të pasur shtesë në organikë për agjencinë. Ne i kemi marrë masat. Ka 2 rezerva fondi i këshillit të ministrave dhe numri rezervë i numrit të punonjësve që do shërbejë për këtë qëllim. Është e papërcaktueshme si do jetë efekti shtesë.?.

Por, pas kësaj ka reaguar sërish deputetja Tabaku, e cila theksoi se ?Smund të krijojmë një agjenci dhe të presim të bëhen aktet ligjore për të përcaktuar efektet. Të përdorim fondin rezervë për të krijuar agjenci dhe për të paguar punonjës më duket jashtë çdo diskutimi.?./CNA.al

Lajmet e fundit nga