Connect with Us

“La Piovra” e Lulzim Bashës

Politikë

“La Piovra” e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Pazaret e Lulzim Bashës me Edi Ramën apo gjobat e vendosura në emër të opozitës, tashmë janë fakte.

Ndoshta ne shpesh e kemi parë më sy të tepruar kritik kreun e Republikës së re, Lulzim Basha. Por, në çdo vit të karrierës së tij politike, në çdo ditë të saj po të shohësh dalin vetëm pazare, gjoba dhe fëlliqësira.

Le të rendisim faktet

Pallati i shembur në Vlorë

Së pari kujtojmë këtu tradhëtinë ndaj demokratëve në vitin 2017. I futi në çadër, i tërhoqi zvarrë për gati tre muaj, më pas bëri një Pazar me Edi Ramën dhe u fut në zgjedhje, duke I shkaktuar demokratëve një katastrofë elektorale.

Por, Basha mori “fitoren” e tij, 16 milionë eurot e pallatit të vjehrrit, të ndërtuar në rërën e detit Jon në Vlorë.

Ligji i Arsimit të Lartë, Lulzim Basha premtoi se do ta çonte ligjin në Gjykatën Kushtetuese, në atë kohë funksionale, por nuk e çoi kurë. Ngeli “peng” i Henri Çilit dhe universiteteve private.

Më pas vëllai dhe familjarët e tij hapin një shkollë private në kryeqytet.

Shkojmë më tej, tek tradhëtia ndaj djemve të Kukësit, në lidhje me protestën kundër vendosjes së Traut në Rrugën e Kombit.

   Protesta ne Rrugen e Kombit

Në atë kohë, Lulzim Basha në fillim u shfaq në krah të protestuesve, duke u betuar e stërbetuar se trau nuk do vendosej, pa kaluar mbi trupin e tij.

Por, trau u vendos, djemtë e Kukësit u braktisën dhe përfunduan dyerve të Gjykatave dhe Prokurorive. Dhe “rastësisht” kunati I Lulzim Bashës mori zyrat tek koncesionari i Rrugës së Kombit.

I njëjti rast është edhe me të ashtuquajturin oligarku Agron Papuli, të shumë akuzuar nga opozita në lidhje me tenderat e makinave për Policinë e Shtetit, miliona e miliona euro.

Opozita e denoncoi dhe më pas heshti. Pas pak kohësh Lulzim Basha filloi të “lulëzonte” jetën e tij të ardhshme në dy nga vilat e ndërtuara në rezidencën “Long Hill”, të Agron Papulit.

Ka edhe shumë e shumë “rastësi” të tjera.

Basha tradhëtoi edhe banorët e Unzaës së re, shtëpitë e të cilëve u shemben, pavarësisht “heroizmave” të çunit të Fahriut, simboli i pazari të Bashës për Unazën e re.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ GARA NË "PËRKTHIMIN" E DORËHEQJES SË XHAFËS

Po ashtu Basha tradhëtoi edhe artistët. Ai tha se duhet të “kalojnë” mbi trupin e tij dhe Teatri nuk do shembej. Por, Teatri u shemb, ndërsa Luli flinte i qetë në shtëpinë e tij.

Teatri Kombëtar/ KLSH çon indicje penale në Prokurori: IMK t’i kërkojë qeverisë rindërtimin e godinës siç ishte
          Shembja e Teatrit Kombetar

Gjithashtu në muajin maj 2020, me një apo dy konferenca shtypi, opozita denoncoi një tender të Ministrisë së Shëndetësisë, në lidhje me maskat por si gjithmonë, Luli fillon e flet e pastaj hesht.

“Gojët e liga” thonë se një nga administratorët e kompanisë të denoncuar nga opozita për tenderin e akuzuar korruptiv nga Ministria e Shëndetësisë, është takuar me një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të bizneseve të familjarëve të Lulzim Bashës. Një personazh i njohur pranë Lulit dhe shumë vendimmarrës ka zhvilluar takimin. Është folur gjërë dhe gjithçka është zgjidhur.

Po ashtu një tjetër “rastësi” me Lulzim Bashën është denoncimi i aferës së inceneratorëve.

Për disa ditë rrjesht Lulzim Basha doli në konferenca për mediat, ku denconcoi aferën e inceneratorëve, por çuditërisht pas disa denoncimeve ra heshtja.

Lulzim Basha flet, pohon, e pastaj vërtitet kur e përmend emrin dhe kur dalin fakte të reja dhe dosja duhet çuar drejtësisë, ai nuk e çon atë. Nuk çon një nga dosjet më të korruptive, 200 milion euroshe. Mesa duket “plehrat” e inceneratorëve kanë zënë jo vetëm gojën, por edhe rrethin e tij.

Ndërsa së fundi, një tjetër aferë duket se Lulzim Basha do të marrë “llokmen” e tij.

Bëhet fjalë për projektin e zhvillimit të Portit të Durrësit.

Një ditë më parë, MCN Tv, me dokumenta zyrtare raportoi se njeriu i kunatit të Lulzim Bashës, Erion Isfufi, ishte përfaqësuesi i kompanisë që do të merrte qindra mijëra hektarë tokë, në Port, për t’i zhvilluar në kuadër të projektit dy miliardë dollarë, nga EMAAR Group, i cili vjen nga Dubai në Durrës.

Janë këto vetëm disa nga pazaret e “vogla” të Lulzim Bashës. Kjo është “La Piovra” e Lulzim Bashës, në tetë vite në krye të opozitës.

Skema është e qartë. Basha mban karrigen e kryetarit të PD, Rama kryeministër, pazaret ku ka para në mes, i ndajnë bashkë./CNA.al

Një copë Porti për humbjen e Lulzim Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përjashtimi i Berishës/ I dënuari si mashtrues i del në krah Bashës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Fitim Zekthi, ka dalë në krah të Lulzim Bashës, pasi ky i fundit përjashtoi Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD.

Anëtari i Kryesisë së PD, i dënuar si mashtrues, Fitim Zekthi shkruan se Basha ka vepruar si Mark Bruti, pasi do më shumë atdheun se Berishën.

“Mark Bruti, nje politikan i holle dhe i mencur romak mendohet se ka thene se “It’s not because I don’t live Caesar, it’s because I love more Rome”.

Pra “nuk eshte se nuk e dua Cezarin, por dua me shume Romen”, atdheun, vendin. Kjo shprehje cilesohet nga studiuesit e retorikes dhe politikes si madheshtore per shkak te thelbit te thelle, pergjegjesise se larte dhe per te fuqise shprehese”, shkruan Zekthi.

LEXO EDHE:  “Air Albania” nis fluturimet?/ Qytetari nxjerr zbuluar Ramën

LEXO EDHE:  "101 milion euro tendera"/ Si Rama dhe Veliaj “shpërblyen” kompaninë Fusha    Por, kush është Fitim Zekthi

Fitim Zekthi, anëtari i Kryesisë së PD-së, është dënuar në nëntor të vitit 2003 për mashtrim.

Një fakt të tillë, Fitim Zekthi e ka pranuar edhe vetë publikisht. Kur dorëzoi formularin e kishte publikuar dënimin por u justifikua duke thënë që nuk është ekzekutuar vendimi./CNA.al

Shënim/Fitimtari i dënuar për mashtrim, Luli, kundërshtarët dhe fraksionet

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD po shuhet”/ Andi Bushati: Nga partia e një tirani në partinë e një legeni

Publikuar

-

Nga

A e mbron dot më PD, Sali Berishën?

Analisti Andi Bushati ka komentuar vendimin e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar.

Në një postim në rrjetet sociale, Bushati shkruan se PD po shuhet, ndërsa nuk ka nguruar të shigjetojë si Bashën, por edhe Berishën.Kurba e një force që po shuhet: nga partia e një tirani në partinë e një legeni”-shkruan Andi Bushati./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tjetër zë pro Berishës/ Ka qënë hero, po bëhet legjendë

Publikuar

-

Nga

Jamarbër Malltezi ka dalë në krah të ish-kryeministrit Sali Berisha, pasi Lulzim Basha e përjashtoi nga grupi parlamentar i PD.

Në një postim në rrjetet sociale, Malltezi shkruan se Berisha ka qënë hero, ndërsa tashmë po e shtyjnë të bëhet legjendë, ndërsa bashkëngjitur publikon një foto të ish-kryeministrit Berisha me ish-presidentin e SHBA, George W. Bush.Berisha ka qene hero i democracise, tash po e shtyjne te behet legjende. Se pa asnje pushtet mbi bote po sfidon kryediplomatin e botes ne gjyq dhe po deklarohet burrerisht kundra Soros qe ka fut ne xhep gjithe politikanj, media, ojq e dreqtesi. Forcen me te madhe ka qe eshte vetvetja, burri me i ndershem ne kete vend dhe per pasoje i pashantazhueshem.”-shkruan Malltezi.

LEXO TE PLOTE