LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zbulohet kush e mban “peng” Lulzim Bashën

21 Shtator 2021, 09:35, Politikë CNA

Në Partinë Demokratike ka filluar një lëvizje e madhe kundër Lulzim Bashës. Një lëvizje që nuk e ka zanafillen thjeshtë dhe vetëm tek largimi, apo së fundi, përjashtimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar, me një vendim personal të Lulzim Bashës. Rrymat kundër Bashës, duket se janë të shumta.

Leksioni i Sokol Olldashit 7 vite më parë/ Çfarë nuk mësoi kurrë Lulzim BashaPërtej mbështetjes nga Sali Berisha, Lulzim Basha përdori një model spektakolar manipulimi, duke çuar në përçarjen e PD-së.

Më pas përçarja u vu re gjatë organizimit të kësaj partie, deri tek Këshilli Kombëtar. E më tej krisje të tjera deri në organizimin në bazë, ku përjashtoheshin njerëz, përjashtohej elita.

Për këtë u perdoren personazhe si Enno Bozdo, Fatbardh Kadilli, Arben Ristani, etj, të cilët sot kanë dalë të gjithë kundër Lulit.

Më pas në 2017-ën, lodhja me çadrën, listat e kandidatëve për deputetë, përjashtimi i elitës së partisë, solli një tjetër çarje. Kjo erdhi pas marrëveshjes me Edi Ramën.

Djegia e mandateve, ishte një tjetër katastrofë, që krijoi një rrymë brenda PD-së, e cila ishte hapur kundër vendimi të Lulit, që gjithmonë gënjente.

Riciklimi i kandidatëve dhe përmbysja e komisionit të vlerësimi/ A është PD partia që duan qytetarëtAfrohen zgjedhjet e 2021, përgatiten sërish listat. Ka një përballje në bazë. Një përçarje që ndodh pasi trupa elektorale e partisë vihet kundër kandidatëve.

Në përfundim një komision vettingu, i cili nuk bën asgjë. ?Hidhet në kosh?, e gjitha. Baza përçahet. Vota e saj nuk merret parasysh dhe vimë në rezultatin e 25 prillit.

Gjatë gjithë këtyre proceseve, deri tek humbja e fundit ka pasur gjithmonë zëra kundër.

Të gjithë janë përjashtuar.

Pati një garë formale me Eduard Selamin në 2017, tani me Agron Shehajn, Fatbardh Kadillin dhe Edith Harxhin. Në përfundim një dështim. Lulzim Basha kap karrigen dhe asgjë më tepër se kaq.

Tani me përjashtimin e Berishës, gjithçka u derdh.

Një lider normal do të kishte dhënë dorëheqjen qoftë dhe formalisht dhe do të kishte kërkuar të rifutej në garë. Një lider normal, apo një qytetar që ka marrë përgjegjësinë për të drejtuar opozitën do të kërkonte një votëbesimi.

Por, Lulzim Basha as nuk dorëhiqet dhe as nuk kërkon votëbesim.

Qëndron me kokëfortësi, edhe pse vetë publikisht pranon se 80% e bazës së partisë është kundër tij.

Kush e pengon Lulzim Bashën të dorëhiqet sot?

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Dikush mund të thotë po e pengojnë amerikanët. Në fakt kjo është gënjeshtër, sepse Lulzim Basha nuk dha dorëheqjen kur humbi zgjedhjet e 25 prillit. Nuk dha dorëheqjen kur humbi zgjedhjet e 2017-ës.

Nuk dha dorëheqjen kur i plasi skandali me financime ruse për një foto me ish-presidentin e SHBA-vë, Donald Trump.

Nuk dha dorëheqjen kur ndodhi skandali ?Babale?, i cili ishte një montazh.

Pra, teza Amerika, bie.

Kush e mban Lulzim Bashën? Sali Berisha?

Sot Sali Berisha është një nga zërat që kërkon dorëheqjen e tij.

Kush e pengon dorëheqjen e Lulzim Bashës? Kush e mban në krye të PD-së?

Çfarë e ka lidhur atë aq shumë me karrigen e kryetarit?

Mos vallë ndonjë dosje më e lartë se gjatësia e tij, në SHBA?

Këtu mund të jetë një e vërtetë apo gjysëm e vërtetë, por ai publikisht ka pranuar se ka qënë nën presion.

Me çfarë i kanë bërë presion Lulzim Bashës?

Nga ana tjetër, a mos është kunati, familjarët e tij, bizneset, milionat e eurove që ka shtuar gjatë kohës që ka qënë kryetar i PD-së?

Apo kot lodhemi me të gjithë këtë analizë dhe gjithë këto pyetje dhe Lulzim Bashën në krye të PD-së, e mban vetëm një emër. Ai është Edi Rama. Investitori kryesor ndaj tij. Njeriu që Luli i duhet në krye të PD-së më shumë se kushdo tjetër. Thjeshtë dhe vetëm për një arsye. Lulzim Basha i zgjat Edi Ramës jetën në pushtet.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sa herë të garojë, aq herë fiton Edi Rama. Kjo është provuar.

Përtej çdo forme manipulimi të pretenduar, apo çdo deformimi të rezultatit, në finale Lulzim Basha ka humbur.

Këtë ai e pohon dhe e pranon në rrethet e ngushta shoqërore. Se PD-ja është e vogël dhe ai e ka të vështirë ta mundë Ramën.

Gjërat tashmë janë të qarta. Kot lodhen njerëzit duke bërë pyetje se pse nuk dorëhiqet Lulzim Basha.

Lulzim Basha nuk dorëhiqet sepse i duhet Edi Ramës në krye të PD-së, për t?i zgjatur jetën në pushtet kryeministrit.

Edi Rama, Lulzim Bashën e ka lojtarin e tij, të humburin e tij, që vetëm dëshiron ta ketë përballë sepse i garanton jetëgjatësinë në pushtet./CNA.al

50 hijet e Lulzim Bashës

Komisioni “Ruli” jashtë loje/ Basha “i hedh poshtë” punën, kërkon emra të tjerë për deputetë

Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

Dokumentet/ Të gjithë oligarkët paguajnë kunatin e Bashës

“Skandali Xhafaj”/ Basha ?vret? Babalen  

?Përvjetori i dashurisë?/ ?Hija e zezë? që vijon të përndjekë Bashën

Lajmet e fundit nga