Connect with Us

Dokumentet/ Të gjithë oligarkët paguajnë kunatin e Bashës

Politikë

Dokumentet/ Të gjithë oligarkët paguajnë kunatin e Bashës

Publikuar

-

Hipokrizia dhe gënjeshtrat politike të Lulzim Bashës nuk i përbëjnë më përshtypje askujt. Tashmë CNA.al ka treguar me fakte konkrete, rast pas rasti, sesi gënjen publikisht dhe sesi e përdor propagandën për show Lulzim Basha. Duke gënjyer shqiptarët, duke u tallur me ta, me hallet dhe me problemet e tyre.

Sot neë po tregojmë sërish për të disatën herë me fakte, të vërteten e Lulzim Bashës dhe të familjarëve të tij, të cilët paguhen nga “oligarkët”.

Lulzim Basha del në ekran, flet për “oligarkët”, vetëm kur ka hall dhe kur e urdhërojnë familjarët e tij, për interesat e tij krejtësisht personale dhe private.

Më poshtë do të shikoni një listë faturash që CNA.al ka siguruar nga burime zyrtare, pra në tatime. Dokumentet tregojnë se kush janë punëdhënësit më të mëdhenj për “Landmark Communication”, kompania e kunatit të Lulzim Bashës, e cila ka filluar aktivitetin në vitin 2012 dhe në vitin 2019 ka arritur kulmin me gati 2.4 miliard lekë xhiro.

Nga e majta Erjon Isufi, Odeta Male ne qender, Aurela Basha (Isufi) djathtas
Nga e majta Erjon Isufi, Odeta Male ne qender, Aurela Basha (Isufi) djathtas

Milionat e dollarëve dhe miliardat e lekëve duket se nuk janë problem për Lulzim Bashën, pasi një pasuri të tillë marramendësi ai e ka edhe vetë. Por, kur ai flet në publik për oligarkët dhe bizneset që paguajnë tek kompania e kunatit të tij, që drejtohet nga bashkëshortja e Lulzim Bashës, e cila është 24 orë prezente në “Landmark Communication”, tregon në fakt se kush është kreu i Republikës së re.

Erion Isufi, kunati i Lulzim Bashës, pronari i “Landmark Communication”, vitin e kaluar ka bërë një rekord historik në xhiron e kompanisë së tij dhe gjithçka duket qartë në listpagesat e mëposhtme.

Ata që Lulzim Basha i quan “oligarkë”, janë pagatorët e tij më të mëdhenj. Me emra nga i pari tek i fundit. Ata që sulmon ndonjëherë në konferenca shtypi dhe ua harron shpejt emrin. Ashtu si në rastin e Rrugës së Kombit, kur gjoja iu “dogj barku” për kuksianët që protestuan dhe më pas ata i la në rrugë, ndërsa tani shkon dhe iu thotë që do të anullojë koncesionin.

LEXO EDHE:  Opozita paralajmëron të tjera skandale për qeverinë

Ashtu siç ndodhi me ligjin e Arsimit të Lartë, për të cilin tha se do ta çonte në Gjykatën Kushtetuese, dhe nuk e dërgoi kurrë. Dhe tashmë faktet dihen. Ai premton se do ta anullojë ligjin në fjalë.

Më tej janë edhe disa media, për të cilat kohët e fundit Lulzim Basha nuk ka thënë asnjë fjalë.

Edhe pse CNA.al ka treguar me fakte dhe dokumente ekskluzive lidhjet e konçesioneve të qeverisë dhe oligarkëve me televizione private, Lulzim Basha hesht. Edhe pse është një fakt i vërtetuar me dokumente, sesi paratë nga qeveria, paratë e taksave të shqiptarëve shkojnë tek kompanitë koncesionare dhe më pas ato shkojnë në kompani dytësore të pronarëve të televizioneve.

Nga ana tjetër, është po ky Lulzim Bashë, i cili i përmend “oligarkët” sipas interesave të tij, siç ndodhi me Agron Papulin dhe vilat e tij luksoze në kompleksin “Long Hill”.

Më tej, po sjellim me fakte dhe detaje, faturat me emrat konkretë, se kush janë personat kryesorë të cilët kryejnë punime dhe iu priten fatura nga Landmark Communitacion, për ta kuptuar lidhjen e Lulzim Bashës me “oligarkët”, nëpërmjet familjarëve të tij./ CNA.al

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekonomia shqiptare në krizë/ Bizneset e kunatit të Bashës, lulëzojnë

Zbulohen oligarkët e Lulzim Bashës?!/ Miliarda lekë në bizneset e kunatit

Kompanitë e familjarëve të Bashës 2 miliardë lekë xhiro, deklarojnë fitime thërrimet/ Evazion fiskal qindra milonë lekë?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Publikuar

-

Nga

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Zgjedhjet e 25 prillit 2021, duket se i dhanë një goditje të fortë demokracisë në vend. Për herë të parë në historinë e demokracisë në vendin tonë, një qeveri mori tre mandate rrjesht.

Një qeveri me një mijë e një bëma dhe gjëma, por që arriti të marrë mandatin e tretë.

Dhe për herë të parë në 30 vite demokraci, Partia Demokratike po qëndron tre mandate rrjesht, në opozitë.

Por, përtej çdo akuze, apo qëndrimi të kreut të PD-së, Lulzim Basha se “25 prilli ishte një masakër zgjedhore”, e të tjera si këto, e vërteta duhet parë në sy. Fakti është se përgjegjësi për humbjen e Partisë Demokratike, është Lulzim Basha dhe se zgjedhja e tij në krye të kësaj partie, do të thotë fundosja e Opozitës. 

Le të rendisim faktet

Lulzim Basha mori drejtimin e Partisë Demokratike, pas dorëheqjes së Sali Berishës në vitin 2013, dhe ajo që ka ndodhur në këto tetë vite, tashmë është e qartë si drita e diellit. Në këto tetë vite, Lulzim Basha ka shënuar vetëm humbje të njëpasnjëshme, përballë kryeministrit Edi Rama.

Së pari, humbi zgjedhjet lokale të vitit 2015.

Më tej, humbi në mënyrë të turpshme zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të vitit 2017, ku pasi gënjeu dhe demokratët dhe i futi për gati tre muaj në çadër, bëri një marrëveshje me Ramën, hyri në zgjedhje, duke i shkaktuar PD-së një katastrofë elektorale. PD mori rreth 230 mijë vota më pak se katër vite më parë, pra ditën që doli në opozitë, por Basha mori 16 milionë eurot e pallatit të vjehrrit, të ndërtuar në rërën e detit Jon në Vlorë.

Shkojmë në vitin 2019, Basha dogji mandatet e deputetëve, braktisi parlamentin, duke i lënë kështu demokratët të papërfaqësuar, dhe i “dhuroi” Edi Ramës një mazhorancë kushtetuese, duke i lënë kështu dorë të lirë, pa një opozitë përballë.

Dhe për t’i vënë “kapakun” betejave të tij, Basha bojkotoi edhe zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019, duke i dhuruar kështu në tavolinë Edi Ramës 61 bashkitë. Pra, edhe gjithë pushtetin vendor.

Pasi gënjeu demokratët për zgjedhje të parakohshme për gati dy vite, erdhën zgjedhjet e 2021.

Përtej faktit se pothuajse gjithë fushata u organizua si një “onw man show”, pa prezantuar një ekip apo një alternativë qeverisëse, Basha premtoi garanci për votën e qytetarëve.

Por, 25 2021 prilli i dha goditjen e radhës PD, duke e lënë për të tretin mandat radhazi në opozitë. Dhe në vend të pranonte humbjen e të merrte përgjegjësinë, deklaron se “beteja sapo ka filluar”, se 25 prilli ishte masakër zgjedhore. Kur në fakt në proceset ankimore, PD nuk ka sjellë asnjë provë që të vërtetojë pretendimet e Lulzim Bashës.

Kauzat e braktisura

Një tjetër fakt që tregon dështimet e Lulzim Bashës, janë edhe kauzat e braktisura.

Së pari, e ashtuquajtura “betejë” kundër oligarkëve. Kujtojmë këtu se në shkurt të vitit 2018, Basha detyroi dy zonja të dorëhiqen në Berat, që deputet i PD të hyjë Astrit Veliaj, i cili është një prej njerëzve më të pasur në vend. Një nga ata që Basha i quan “oligarkë”. Për të mos përmendur këtu edhe të gjithë “oligarkët”, që paguajnë tek kunati i Bashës. ( Lexo këtu)

LEXO EDHE:  Fshehja e numrit të viktimave/ Ministria e Shëndetësisë sfidon Bashën: Të vijë të ballafaqohet

I njëjti rast është edhe me oligarkun Agron Papuli, të shumë akuzuar nga opozita në lidhje me tenderat e makinave për Policinë e Shtetit, miliona e miliona euro.

LEXO EDHE:  Demokratët “masakrojnë” Bashën/ Po vret shpresën e qytetarëve

Opozita e denoncoi dhe më pas heshti. Pas pak kohësh Lulzim Basha filloi të “lulëzonte” jetën e tij të ardhshme në dy nga vilat e ndërtuara në rezidencën “Long Hill”, të Agron Papulit.

Shkojmë tek ligji për Arsimin e Lartë, për të cilin nuk foli asnjë fjalë Republika e re e Lulzim Bashës.

Lulzim Basha premtoi se do ta çonte ligjin në Gjykatën Kushtetuese, në atë kohë funksionale, por nuk e çoi kurrë. Ngeli “peng” i Henri Çilit dhe universiteteve private.

Po ashtu Basha tradhëtoi djemtë e Kukësit, në lidhje me kauzën për Rrugën e Kombit. Basha tha se trau do vendosej vetëm po të “kalonte mbi trupin e tij”, por në fakt trau u vendos, djemtë e Kukësit që protestuan u braktisën dhe ngelen dyerve të gjykatave dhe prokurorive, ndërsa kunati i Bashës mori zyrat tek “oligarkët” e koncesionit të Rrugës së Kombit.

Basha tradhëtoi edhe banorët e Unazës së re. Një tjetër kauzë e braktisur nga Lulzim Basha. Ashtu siç braktisi edhe kauzën për Teatrin Kombëtar.

Fadromat sërish kaluan “mbi trupin e Lulit”, dhe Teatri u shemb. Edhe pse Basha kishte premtuar se do qëndronte aty dhe nuk do e lejonte, në fakt fadromat e shemben, ndërsa Luli flinte.

Denoncimet për inceneratorët. Lulzim Basha flet, pohon, e pastaj vërtitet kur e përmend emrin dhe kur dalin fakte të reja dhe dosja duhet çuar drejtësisë, ai nuk e çon atë. Nuk çon një nga dosjet më të korruptive. Mesa duket “plehrat” e inceneratorëve kanë zënë jo vetëm gojën, por edhe rrethin e tij.

Po ashtu nëse vërtetë në 25 prill kishim një “masakër zgjedhore”, sikurse pretendon Basha, sërish është ai vetë përgjegjës, Ku shkuan garancitë që ai premtoi para zgjedhjeve, për votat e demokratëve?

Po ashtu Basha pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021 tha se beteja sapo ka filluar, por pasi zhvilloi një porces zgjedhor, ku arriti të mbajë karrigen e kryetarit të PD, është “zhdukur”.

Daljen e fundit mediatike, Basha e ka në 14 qershor.

Tradhëtitë e Bashës nuk kanë të sosur, kanë filluar më 17 maj, kur shiti çadrën, rezistencën dhe shpirtin e demokratëve tek Edi Rama, kur braktisi parlamentin, kur tradhëtoi artistët, kur braktisi djemtë e Kukësit, dhe vijojnë të mos ndalen as sot.

Janë këto disa nga dështimet dhe tradhëtitë, apo kauzat e braktisura të cilat tregojnë qartë se zgjedhja e Lulzim Bashës në krye të PD-së, fundos Opozitën.

Për me tepër, braktisja e shumë aleatëve, apo edhe zërat e shtuar për dorëheqjen e tij pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021, janë po ashtu një tjetër fakt që tregojnë, se Lulzim Basha nuk i duhet PD-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Padia për zgjedhjet e 30 qershorit/ Kushtetuesja “rrëzon” kërkesën  e Qeverisë

Publikuar

-

Nga

Gjykata Kushtetuesja ka vendosur të rrëzojë kërkesën për pezullim të gjykimit deri në pritje të përfundimit të gjykimit të çështjes në gjykatën e Tiranës që lidhet me statusin e Voltana Ademit si kryetare e Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë.

Sipas gazetares Klodiana Lala,  Kushtetuesja ka rrëzuar edhe kërkesën për pushim të çështjes që lidhet me legjitimimin e kërkuesit, pasi do ta japë vendimin bashkë me vendimin përfundimtar.

Sipas BW, përfaqësuesja e qeverisë Edlira Kokona i ka kërkuar Gjykatës Kushtetuese të mos e pranojë shqyrtimin e padisë për rrëzimin e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019, me pretendimin se është bërë jashtë afatit.

Kokona kërkoi pushimin e gjykimit të çështjes derisa të merret një vendimpër organet drejtuese të shoqatës, ku Pjerin Ndreu i mori vendin Voltana Ademit.

Nuk na është vënë në dispozicion statuti i shoqatës së bashkive. Kërkojmë kopjen e prokurës për zonjën Ademi si përfaqësuese e shoqatës. Këshilli i Ministrave kërkon pezullimin e çështjes, derisa gjykata e Tiranës të shprehet për organet drejtuesve te shoqatës. Kërkojmë pushimin e gjykimit për shkak të juridiksionit të gjykatës kushtetuese. Për aq kohë sa është pranuar shoqata e bashkive, duhet të pranohet edhe shoqata e autonomisë vendore”, tha Kokona.

LEXO EDHE:  Opozita paralajmëron të tjera skandale për qeverinë

LEXO EDHE:  Kontrolli i beftë tatimorë ndaj mediave/ Reagon Meta: Çdo goditje ndaj fjalës së lirë, sulm ndaj demokracisë

Këshilltari i presidentit Ilir Meta, Bledar Dervishi tha se pretendimi i shoqatës së Bashkive, është prej 2019.

Ndërsa, Jordan Daci përfaqësuesi i shoqatës së bashkive (Voltana Ademi) deklaron se  Qeveria nuk duhet të marrë pjesë si subjekt i interesuar, pasi janë në konflikt interesi.

I kërkojmë Gjykatës Kushtetuese që mos ta pranojë pasi është jashtë afateve. Këshilli i Minstrave nuk mund të jetë palë e interesuar, pasi pushteti lokal është i pavarur. Edhe avokatura e shtetit, nuk mund të jetë palë në këtë proces, pasi i shërben gjithë shtetit dhe nuk mund të përfshihet”, ka thënë Daci./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të gjithë jemi përgjegjës për zgjedhjet që bëjmë”/ Kadilli përkrah lëvizjet e Bashës

Publikuar

-

Nga

Ish kandidati për kryetar të PD, Fatbardh Kadilli ka pranuar rezultatin në zgjedhjet e PD. Ndër të tjera ai shprehet se të gjtihë janë përgjegjës për zgjedhjet që bëjnë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kadilli i ka dalë në krah kreut të PD, Lulzim Basha duke shprehur se zgjedhjet e Këshillit të ri Kombëtar i japin fund anomalisë së krijuar në 2014 dhe 2018.

“Ta bejme PD nje parti ku individi politik gjeneron ide dhe mendim alternativ, ku askujt nuk i pengohet karriera dhe iniciativa.

LEXO EDHE:  “Koha për tu bërë miq”/ Corriere Della Sera: Tërmeti bën bashkë serbët, kosovarët dhe shqiptarët
LEXO EDHE:  Shkëlzen Berisha mesazh Ramës

Zgjedhjet ne PD legjitimuan para se gjithash alternativa politike dhe profile politike.

Demokratet zgjodhen. Te gjithe jemi pergjegjes per zgjedhjet qe bejme.

Zgjedhja e Keshilli te ri Kombetar i jep fund anomalise te krijuar ne 2014 dhe 2018 dhe i sjell forumet drejtuese ne kalendarin e mandatit politik dhe te pergjegjesise politike”, shkruan Fatbardh Kadilli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE