LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qytetarët paguajnë për një datë gjykimi/ Basha-Rama kanë hallin e mandatit të KPK

20 Shtator 2021, 19:22, Politikë CNA
Qytetarët paguajnë për një datë gjykimi/ Basha-Rama

Në Fiks Fare u denoncua një aferë 300 mijë lekë ryshfet në Apelin e Vlorës për të caktuar një datë gjykimi.

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës skandalin e Gjykatës së Apelit të Vlorës, ku punonjës të kësaj gjykate, në bashkëpunim me avokatë dhe sekserë, vendosnin edhe çmime për shërbimet:

– 300 mijë lekë për caktimin e një date gjyqi; – 70 mijë për zbardhjen e vendimit!

Është tabela e çmimeve që duhet të paguajnë qytetarët që të ?mbarojnë punë? në gjykatë.

Investigimi synon gjykatën e Vlorës por eksperienca ka treguar që këto tabela mund të refkektojnë çmimet në gjithë gjykatat.

Në redaksinë e emisionit investigativ ish ankuar një qytetare, e cila ish zvarritur për gati 2 vjet për të caktuar një datë gjyqi për të zgjidhur martesën. Pasi priti procedurat normale dhe nuk mori shërbim, avokatja i kërkon 300 mijë lekë për t?ia dhënë punonjësve të gjykatës që të caktohet data e gjyqit.

Dhe vetëm disa ditë pas dhënies së kësaj shume, Gjykata e Apelit cakton datën dhe zhvillon gjyqin që u zvarrit 2 vjet me procedura normale.

Daniela Hajdini (Zeka)  për gazetarët e ?Fiks Fare? thitë se i është drejtuar Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për të zgjidhur martesën në vitin 2018. Në Fier ka zgjajtur një vit gjyqi. Ajo më pas apelon vendimin në Vlorë.

Boshlkëku në gjykata nuk po i lejon njerëzit as që të divorcohen dhe ky është skandal më vehte.

Ankuesja kërkonte vetëm që të bëhej gjyqi, pasi siç tjotë ajo: ?secili duhet të shikojë jetën, si ai dhe unë?.

Por vetingu i zgjatur dhe mungesa e një strategjie për plotësimin e vakancave që krijohen ditë pas dite, ka krijuar dhe shtuar listën e çmimeve të qytetarëve që kërkojnë drejtësi.

Të paguash për tu divorcuar!

Sa qesharake aq edhe për të vënë duart në kokë.

Kjo është ajo që duhet të zgjidhi Rama me Bashën nëse qajnë hallin dhe kërkojnë zgjidhje dhe amendime të Kushretitës dhe reformës në drejtësi.

Zgjatja e afatit të KPK nuk zgjidh hallin e gruas që gjeti shpetim te Fiks-i.

Maxhoranca duhet të zgjidhë problemin e boshllëkut të frikshëm në rradhët e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Jo zgjatjen e mandatit të KPK!

Zgjatja e atij mandati zgjat dhe shtrin në kohë problemin

Nuk e zgjidh atë.

Lajmet e fundit nga