LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ristani: Basha është anti-amerikani i vetëm në PD

20 Shtator 2021, 18:14, Politikë CNA
Ristani: Basha është anti-amerikani i vetëm në PD

Ish-sekretari i përgjithshëm në PD, Arben Ristani ka komentuar mbledhjen e sotme të kryesisë së grupit parlamentar të PD.

I ftuar në Syri tv, ai u pyet për qëndrimet e Lulzim Bashës, i cili tha se nuk do të lejohet mbledhja e forumeve të larta të partisë.

?Anti-amerikani i vetëm në PD është vetëm Lulzim Basha. Për shkak të zotit Basha, ambasadorët e SHBA dhe BE kanë ardhur dhe kanë bërë mbledhje në grupin parlamentar demokrat. Ata e kanë quajtur vijë të kuqe djegien e mandateve. Po ashtu ata i kanë kërkuar Bashës që të marrë pjesë në zgjedhje dhe ai ka marrë vendim kundër tyre.

Partitë tonë kanë një kushtetutë dhe një ligj që i ndalon ato të jenë antidemokratike. Baza e tyre është vendimmarrja kolegjiale. Në partitë politike, sovraniteti është i anëtarësisë. Janë ato që mblidhen kur të duan dhe marrin vendimet që duhet. Asnjë individ nuk mund të dalë para tyre, qoftë këta edhe leninucë si Lulzim Basha?, tha ai.

I pyetur për lëvizjen e zotit Sali Berisha, Ristani tha: Unë kam bindjen e patundur se Berisha e do PD-në, prandaj ky do jetë një shërbim shumë i mirë që do i bëhet PD-së. Lëvizja e zotit Berisha do jetë një katalizator edhe për lëvizje të tjera në PD, pasi PD duhet çliruar nga ky uzurpim autokrat./CNA.al

Lajmet e fundit nga