LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk ka pakt të fshehtë me Bashën”/ Nishani: Deputetët e PD po organizojnë takimet e Berishës  

20 Shtator 2021, 10:55, Politikë CNA
“Nuk ka pakt të fshehtë me Bashën”/ Nishani:

Ish-presidenti Bujar Nishani ka folur sot për lëvizjen e ish-kryeministrit Sali Berisha, të quajtur ?Foltorja e PD-së?.

Në një intervistë për Report tv, Nishani hodhi poshtë zërat për një marrëveshje të fshehtë me Lulzim Bashën, duke e quajtur ?një hamendësim?, i pabazë.

Për këtë qëndrim të tij, ai parashtroi edhe argumente.

?Pakt i fshehtë me Bashën? Nuk besoj te kjo teori, asnjë individ nuk është i përjashtuar të hamendësojë, por nuk besoj sepse procesi ka nisur mbi disa kolona që janë të qarta dhe të ndara në qartësinë e saj, në përmbajtje dhe anën formale. Berisha ka kërkuar në këtë proces mbledhjen e strukturave, dhe jam i bindur se nëse do ketë një vendimmarrje të qartë nga struktura e PD asgjë nuk mund të kamuflohet më, vetë procedura i zhbën këto hamendësime, sepse bëhet fjalë për një procedurë ku përfshihen shumë persona, besoj se është një proces serioz?, tha Nishani.

Në një kohë kur Berisha ka nisur mbledhjen e 1500 firmave për të mbledhur Kuvendin Kombëtar pas përjashtimit nga grupi i PD-së, Nishani ka zbuluar për Report Tv hapat e radhës që do të ndiqen. Ai ka bindjes se Kuvendi Kombëtar do të mblidhet dhe “t’ia marrë” çelësat e partisë Lulzim Bashës”.

?E vetmja mundësi është të që mblidhet Kuvendi Kombëtar se ka fuqi ligjore, ndryshon statutin dhe vendos çdo nen që mendohet të rregullojë procedurën në vijim dhe pastaj hapi i dytë është propozimi i delegatëve. Sot po respektohet statuti aktual që i jep mundësi Kuvendit që të mblidhet.  Janë çelësa që ai i ka mbyllur vetë dhe i ka mbyllur brenda një kafazi, se kur udhëheqësi është në kafaz, mendo si do jetë anëtarësia. Kuvendi Kombëtar ia merr çelësat e partisë çdo kryetari dhe vendos që Kuvendi ia jep çelësat kryetarit të ri?, tha Nishani. 

Po ashtu, ai ka zbuluar se disa takime në rrethe të ish-kryeministrit po ia organizojnë deputetët aktual të PD-së. Deri më tani, kanë dalë hapur në mbështetje të tij, Flamur Noka, Tritan Shehu dhe Edi Paloka, e megjithatë, Nishani zgjodhi që të mos fliste me emra.

?Deputetë të ndryshëm janë duke u marrë me takimet e Berishës, e shoh si një kontribut për PD-në, por si një kauzë që i shërben PD?, tha Nishani./CNA.al

Lajmet e fundit nga