LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Krisja’ mes Berishës dhe Bashës/ Mërtiri tregon se çfarë do të ndodhë me PD së shpejti

19 Shtator 2021, 17:26, Politikë CNA
‘Krisja’ mes Berishës dhe Bashës/ Mërtiri tregon se

Sociologu Ergys Mërtiri ka komentuar ?përplasjet? mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe ish-liderit Sali Berisha.

Në një intervistë për RTV Ora, Mërtiri tha se çdo dobësim i opozitës i shërben pozitës, teksa theksoi se PD-ja do e rimarrë veten pas këtij konflikti, që e pengon një forcë politike të ecë përpara.

?Çdo dobësim i opozitës, i shërben pozitës. Çdo përçarje, ku njëra palë hedh sulme në publik, kjo dëmton imazhin lidershipin e PD. Sado që PD të dalë e dëmtuar nga kjo histori, mendoj se PD do e marrë veten dhe do të dalë e fortë, pas këtij konflikti. Konflikti është pengesë që një forcë politike të zhvillohet dhe të ecë përpara, dhe të krijojë imazhin e duhur, por nga ana tjetër, konflikti i forcon njerëzit në politikë sepse ai që do të fitojë,do të ketë më shumë autoritet dhe peshë publike. Konflikti prodhon lider,? ka thënë Mërtiri.

Mërtiti shton se është krijuar një përshtypje se Basha nuk ka autoritet sepse ka qenë i detyruar të drejtojë me konflikte, teksa thekson se nëse kreu i opozitës e fiton këtë betejë, do të ketë më shumë fuqi në duar.

?PD deri më tani ka vuajtur nga fakti se Basha është parë sikur nuk është i fortë, nuk ka autoritet. Kjo vjen për shumë arsye, për faktin se ka qenë i detyruar të drejtojë me konflikte, ka qenë i sulmuar dhe roli i tij si kryetar ka qenë i dubluar. Nëse Basha do e fitojë këtë betejë, patjetër që do të çlirohet nga këto dhe do të ketë më shumë fuqi në duar për të qenë imponues. Nëse Berisha do të fitojë, patjetër që do të ketë at vrullin,? shton Mërtiri.

 

Lajmet e fundit nga