LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Saimir Korreshi u denoncua për marrje ryshfeti/ Deputeti i PD regjistroi një pronë me dokumenta falso

19 Shtator 2021, 08:03, Politikë CNA
Video-Saimir Korreshi u denoncua për marrje ryshfeti/ Deputeti i PD

Deputeti i PD-së, Saimir Korreshi i cili përfaqëson Qarkun e Lushnjes, së fundmi ka bërë xhiron e mediave, pas fjalimit të tij në Kuvend.

Gjatë seancës parlamentare, së prezantimit të programit të Qeverisë, Korreshi denoncoi problematika të ndryshme si në drejtësi, shëndetësi dhe arsim, që sipas tij janë prezente në Lushnje.

Deklaratat  e tij shkrinë ?gazit?, madje edhe kryetarin e Partisë së së tij Lulzim Basha, i cili paturpësisht qeshte deri në mbytje me deputetin e tij.

Ai nuk njihej si deputet, por si drejtues institucioni e njohu e tërë Shqipëria në vitin 2019, kur u denoncua në emisionin investigativ ?Fiks Fare?.

Korreshi denoncohej për një rast në vitin 2011, kohë kur ai ka mbajtur edhe postin e Drejtorit të Hipotekës së Lushnjes.

?Fiks Fare?, me dokumente, zë dhe figure publikoi disa  falsifikime, madje edhe një ryshfet prej 1 milionë lekësh që i është dhënë një zyrtari në vitin 2011, që dyshohet se ka qenë Saimir Korreshi.

Ky fakt  pranohej edhe nga ish-zyrtari Korreshi që në kohën e denoncimit ka qenë avokat.

Qytetari takon Ish Drejtorin e Hipotekës, Sajmir Korreshi, aktualisht avokat:

Qytetari ? Ça do më bësh mua, do më bësh derman mua?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Ça thua, po do të bëj!

Qytetari ? Se po zihem të dy vëllezër ne.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Po ç?ke o ç?ke, rri mo.

Qytetari ? Hajde Sajmo, po qe mos e vono vëllanë, e di si jam.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Më prit çik aty sa të mbaroj në Gjykatë.

Qytetari ? Të më këpusësh kokën jam, s?po gjej derman.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Mos u shqetëso fare, të thashë.

Qytetari ? Ça do më bësh mua ti?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Unë ta kam thënë rrugën ty, po ti?

Qytetari ? Ish një letër aty, po deshë bëma.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Hajde, hajde ta shikojmë.

Qytetari ? Unë desha derman o burrë, se ai vëllai im s?luan. Po deshe?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Ta diskutojmëëë.

Qytetari ? Unë të kam? të kemi respektuar neve. Unë përshembull dhe atëherë të dhamë 1 milionë lekë.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Pse nuk ti ktheva unë?!

Qytetari ? 700 dha D?

Ish Drejtori i Hipotekës ? E mirë, mirë.

Qytetari ? 700 dha D?, jo e kam llafin këtu që të kam respektuar o burrë, hajde imë, po qe se më mer përsipër. Me atë letrën aty q ëmë ish drejtuar Hipoteka mua, me atë plan rilevimi, e bëjmë dot tokën? Po s?e bërë, do hapim gjyq.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Ja ta shohim letrën.

Qytetari ? D?, sa lekë i dhe, 7 apo 1?

Ish Drejtori i Hipotekës ? 7, 7!

Qytetari ? 7 ee, unë të kam dhënë 1, ashtu? dhe 150 mijë lekë më ke mu. Hë Sajmo?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Hajde, hajde (në zyrë).

Qytetari ? Sa të bëj haku përshembull unë do ti jap.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Po çke, o çke.

Qytetari ? Unë e di që të kam respektuar përshembull.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Po hajde. ? përpos asaj, ne do të përdorim ato vendime të vjetra, plus këtë të riun që është shpallur i falsifikuar dhe do ti fshijmë pronën Spiro Mitës, truallin. Dhe këtë, në momentin që do të fshihet nga kartela, e regjistrojnë pronën direkt te Çimi (drejtori aktual i Hipotekës).

Qytetari ? Vajtëm ne para ca ditëve.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Ku, dhe ça tha?

Qytetari ? S?dihet kur ta japi gjykatësi.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Ajo ka mbaruar, ti?

Qytetari ? Qysh do ta ndjekim imë ne? Unë po zihem me vëllanë, na ka gjetur belaja. Unë atëherë kur të dhamë i paske dhënë 7 D? ëë?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Eee!

Qytetari ? 7 ia ke dhënë! Jo, më dha 3 e gjysmë ai, i binte edhe 300 mijë lekë.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Ee, ee.

Qytetari ? 150 mua, 150 vëllait.

Ish Drejtori i Hipotekës ? E, e.

Qytetari ? Imë, sa lekë të tjera do, të ma mbarosh punën.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Që të fshijmë Spiron duhet të shkojmë në Gjykatë Administrative në Vlorë. Duhet, vendimet e gjykatës këtu që ke bërë gjyq me Spiro Mitën. Dhe vendimet e tjera të kësaj të Kasacionit (Gjykatës së Lartë), të kësaj, vendimet e gjyqësorit.

Qytetari ? I kam të gjitha.

Ish Drejtori i Hipotekës ? Dhe vendimin e Apelit që është dënuar ai Bledi Koçiu (Ish Drejtori i Hipotekës).

Qytetari ? Bledi Koçiu. Sa lekë duhen të gjitha, që ta ndjekësh këtëna?

Ish Drejtori i Hipotekës ? 300 mijë lekë do më japësh mua, në fund kur ta mbaroj.

Qytetari ? Kur ta mbarosh gjyqin?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Do paguash 50 mijë lekë kërkesën dhe 300 mijë lekë në fund, dakort? Kërkesën do vesh ta paguash vetë atje. Në rregull?

Qytetari ? Jemi në rregull herën e parë, unë të kam respektuar, të dhashë 1 milionë, i paske dhënë D? 700 mijë?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Pse nuk të thashë unë?!

Qytetari ? Ëëë?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Po normale.

Qytetari ? Po the ti i paske dhënë D? 700 mijë, më dha 3 e gjysëm, më ke edhe 150 mijë, nuk i dua ato. Sa do imë, të jap lekët?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Ta mbaroj.

Qytetari ? Unë jam kështu?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Të thashë, 300.

Qytetari ? Unë më fiksim kam lekët, mos të më gënjesh dhe të mbarosh. Sa lekë do, unë do ti jap?

Ish Drejtori i Hipotekës ? 300.

Qytetari ? Ma hiq këtë stres se unë?

Ish Drejtori i Hipotekës ? 300 mijë lekë do paguash.

Qytetari ? Se unë të kam respekuar si lushnjar atëherë, deshe 1 milionë kur lamë gjobën (në Hipotekë)?

Ish Drejtori i Hipotekës ? Meru me këtë ore, po iku?

Qytetari ? Po iku, iku po kështu e hëngra unë i shkreti.

Ish Drejtori i Hipotekës ? 300 mijë lekë, dakort?

Qytetari ? Mirë, në rregull. Hajt. Mirupafshim./CNA.al

Lajmet e fundit nga