LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhe vjen një ditë...

18 Shtator 2021, 11:22, Politikë CNA

Nga Elvi FUNDO 

Kjo javë ka qënë e mbushur me plot informacion nga axhenda politike. E filluar me beteja të forta, më shumë sesa pozitë-opozitë, brenda Partisë Demokratike, me përjashtimin e Sali Berishës dhe me aksionin e tij më tej. Me mbledhjen e parlamentit në sesionin e ri dhe daljen e Qeverisë “Rama 3”, betimin e saj, mbledhjen e parë të Qeverisë. Takimin e parë të zhvilluar nga ish-kryeministri Sali Berisha me trupën elektorale të Partisë Demokratike, e kështu me radhë.

Pra, ka qënë një axhendë mjaft e ngarkuar, por gjithë vëmendja e opinionit publik ka qënë gjithmonë tek Sali Berisha.

cna lajme politikeTek përjashtimi që i është bërë ish-kryeministrit dhe ish-presidentit të vendit, nga partia që ai themeloi vetë, nga trashëgimtari që ai vetë e zgjodhi ?në fron?.

Dhe vjen një ditë“, është një titull që të kujton një film shqiptar të Kinostudios ?Shqipëria e re?, me shokun Llano, megjithse sot kemi shokun Lulzim.

Ndoshta nga ato që Doktori duhet ti ketë parë dhe duhet ti ketë parë dikur. Por dhe duhej ti memorizonte mirë dhe duhej të kishte parasysh se vjen një ditë, kur e rrit djalin e gjetur në rrugë, dhe ai ?të pret? kokën.

Por, problemi i Sali Berishës me aksiomen politike ?Dhe vjen një ditë?, nuk fillon dhe nuk mbaron tek Lulzim Basha.

Por, vjen një ditë që Sali Berisha duhet të dëgjojë se çfarë artikulon Alfred Rushaj.

Ish-zv.ministër i Financave gjatë qeverisë së Berishës, njeriu që hynte dhe dilte 24 orë në zyrën e Doktorit, gjatë kohës që ky ishte në opozitë, së fundi një nga të përzgjedhurit e tij si sukses, për t?u vendosur si nënkryetar i PD-së. Një emër i papërfolur për gjithçka që do t?i duhej Opozitës në lojën e saj politike. Dhe vjen një ditë që Alfred Rushaj del në televizor dhe ?demaskon? Sali Berishën.

Por, ky është më i pakti. Sepse nuk ka më shumë se gjashtë muaj që është kthyer në parti dhe ndoshta goditjen nuk e jep të rëndë.

Por, të tjerët që Sali Berisha i ka marrë, i ka ngritur dhe i ka mbështetur dhe ata kanë nxjerrë ?thikat?, kush e kush t?ia fusë pas shpine. Dhe duke u sjellë si ?legena politikë?, përpiqen ta godasin një 77-vjeçar. E kanë futur në ?cepin e ringut?, dhe e godasin me grushta e thika, vetëm që ta rrëzojnë, pas asaj që Sali Berishës i ndodhi me SHBA-të.

Dhe vjen një ditë që Sali Berisha duhet të dëgjojë Grida Dumën. G.D.-në e famshme, njeriun që e mori nga rruga mes borxhesh e skandalesh. Një njeri nën hetim nga prokuroria, e bëri zv.ministre.

Njeriun që i hoqi alibinë e telefonatës së fundit, me ish-bankierin e ndjerë, Artan Santo, njeriun e skandaleve, G.D. në parlament. Pra, njeriun që e mbrojti nga çdo gjë sepse e shikonte si të ardhmen e Partisë Demokratike. Tashmë me një ?sëpatë? në dorë, ajo godet Sali Berishën.

Dhe vjen një ditë që duhet të dëgjojë Gazment Bardhin. Atë njeri që Doktor Halim Kosova, nuk e gjeti dot çfarë ishte, femër apo mashkull.

Edhe duhet ta dëgjojë me zërin e hollë dhe të ç?jerrë si të një kurtizaneje politike, Gazin e PD-së në postin e Sekretarit të Përgjithshëm, që e bëri ministër dhe e shikonte si një vlerë të shquar të partisë, që do të jepte shumë në të ardhmen. Sot me një ?hanxhar? në dorë I bie Sali Berishës.

Dhe vjen një ditë që njeriu që e mori dhe e bëri ministër Drejtësie, 

Enkelejd Alibeaj. Suksesi i tij i vetëm ishte që si ministër nuk bëri asgjë. Por, vetëm gjeti grua, të cilën e ka çuar në Gjykatë Kushtetuese. Nuk e kandidoi në 2013-ën, për shkak të konflikteve që ai krijonte me bazën e partisë. Dhe Enkeledi nuk harron. Edhe pse Saliu e bëri ministër, edhe pse Saliu i ka dalë në krah dhe i ka rritur karrierën politike, Enkelejd Alibeaj merr një ?thikë? dhe ia fut Sali Berishës.

Dhe vjen një ditë e ngrihet edhe Jorida Tabaku kundër Sali Berishës.

Çdo kontribut në politikë, çdo ecje të saj përpara e ka nga Sali Berisha.

Edhe kur Lulzim Basha deshi ta ?hidhte në kosh të plehrave?, ishte Berisha që e mbronte. Si një vajzë e re Tirane, nga rruga në krye të PD-së. E mori nga hiçi, e bëri zv.ministre, nënkryetare Bashkie, e rriti në karrierë. Gjithmonë ka kërkuar të jetë në elitën e partisë dhe çafrë ndodhi? Mori një ?kamë? dhe i bie Sali Berishës.

Këta janë katër nënkryetarët e partisë, të cilët janë aty për shkak të Sali Berishës. Edhe Alfred Rushaj, edhe Enkelejd Alibeaj, edhe Grida Duma, edhe Jorida Tabaku dhe i pesti Gazment Bardhi.

Janë këta të gjithë personazhe të politikës shqiptare, të rritur politikisht nga Sali Berisha, dhe tashmë të gjithë së bashku po i ngulin ?thika? pas shpine ish-kryeministrit.

Ky është fiks ai rasti kur ?qeni? kafshon dorën e atij që e ushqen./CNA.al

Duma kundër Berishës: E meritonte

?I është ngritur adrenalina tani?/ Duma: Kush jam unë të këshilloj kolegun Berisha, ai ka markën e tij

Historia Grida Duma-Saimir Tahiri/ Zbardhen detajet pas ngjarjes kriminale

Grida Duma si revolucion politik i Partisë Demokratike

Basha i humbur përballë Berishës/ Tenton të justifikohet me Alfred Rushajn

“Nuk donim të ishim në këtë situatë”/ Bardhi shfajëson Bashën: E ka mbrojtur Berishën para ndërkombëtarëve

Bardhi i del në mbrojtje Bashës/ ?Vendimi për Berishën nuk është marrë papritur?

Vendimi i DASH për Berishën/ Nënkryetarja e PD: Është i padrejtë

Lajmet e fundit nga