Connect with Us

Duma kundër Berishës: E meritonte

Politikë

Duma kundër Berishës: E meritonte

Publikuar

-

“PD nuk duhet të ketë pushime verore”/ Duma: Do bëjmë axhendën kundër Ramës

Nënkryetarja e PD, Grida Duma, i ka dalë në mbrojtje kryedemokratit Lulzim Basha, i cili përjashtoi ish liderin historik Sali Berisha nga Grupi Parlamentar, me një vendim përsonal, antistatuor dhe pa u konsultua me askënd.

Në një intervistë në ABC news, Duma vendimi i Lulzim Bashës për të përjashtuar Berishën ka anuar drejt racionalitetit dhe jo drejt emocioneve, duke nënkuptuar që Berisha e meritonte një ‘goditje’ të tillë.

“PD është aset për të çuar Shqipërinë në të ardhmen e vet euroatlantike. Gjithkush ka misionin ta çojë të ardhmen historike drejt perëndimit.

LEXO EDHE:  Basha me familjet e prekura nga tërmeti në Manëz/ Jetojnë në çadra në kushte mizerabël

Deri më sot, nuk kam dëgjuar të analizohet mirë se çfarë ka ndodhur si akt vendimarrës për PD.

Nëse do kërkohej që secili nga ne të jepte mendimet, ai akt lidershipi, i vështirë, traumatik për Bashën që tha që iu deshën tre muaj për të lobuar… nëse do të mbanim qëndrime personale do të godisja një akt liderishpi moral.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Seanca e radhës në Kuvend/ Duma: Nuk ka ulje në tryezë, PD do të përballet me qeverisjen

Publikuar

-

Nga

“Do shkojmë deri në Strasburg”/ Duma: Do të ketë zgjedhje të parakohshme

Pas përjashtimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga Grupi Parlamentar, deputetja e zgjedhur e PD, Grida Duma, tha se vendimi i Lulzim Bashës për largimin e liderit historik të së djathtës shqiptare, ishte racional, jo emocional.

“Një vendimmarrje e vështirë. Dini ju ndonjë vendim që i ka kënaqur të gjithë? Unë jam e bindur që këto tre muaj të vështirë kanë dhënë mundësinë që Basha ta filtrojë gjatë dhe nëse ka një gjë që është e sigurt, askush nuk prek dot vlerat e Berishës me asnjë gisht dhe nëse e ka filtruar gjatë dhe ka ardhur në këtë vendim ka anuar drejt racionalitetit dhe jo emocionalitetit” tha ajo.

Përsa i përket seanacës plenare që do të mbahet ditën e nesërme , Duma tha se PD do të përballet me qeverisjen.

LEXO EDHE:  Sherret e kandidatëve/Rrahje në PD-në e Shkodrës

LEXO EDHE:  Jorida Tabaku: Është mundësia e fundit për të ndryshuar ekonominë “Nuk ishte bojkot. Është zero bojkot. PD do të përballet me qeverisjen dhe me opozitarizimin do të sigurojë që shqiptarët do të fillojnë të ndihen të mbrojtur. Nuk ka ulje në tryezë, diskutim, opozitariziëm dhe ka konstruktivizëm për cdo gjë që duhet përmirësuar”, tha Duma

Përsa i përket zërave që kërkojnë referendum, Duma tha se duhet të punohet për ribashkimin e PD-së në kohezion.

“Ne duhet të punojmë për bashkimin e PD-së në kohezion për një qartësim gradual që kjo është rruga që kjo parti duhet të ndërmarrë”, tha Duma./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përjashtoi Berishën nga PD/ Duma: Vendimi Bashës akt i madh lidershipi, evitoi përçarjen

Publikuar

-

Nga

“Kush kandidon njeh rregullat e lojës”/ Duma i përgjigjet akuzave të Kadillit

Deputetja e zgjedhur e Partisë Demokratike, Grida Duma, ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në “Radari Informativ” ku është pyetur nëse vendimi i Bashës për përjashtimin e Berishës ishte brenda standarteve statutore të parties.

Duma u shpreh se nëse do t’i kërkohej çdo demokrati që të jepte mendimin e tij, do të goditej një akt lidershipi moral.

Ajo theksoi se Lulzim Basha e mori vendimin i vetëm për të mos lejuar përçarjen e partisë. Ky akt, sipas saj, është një akt i madh i lidershipt.

“PD është aset për të çuar Shqipërinë në të ardhmen e vet euroatlantike. Padyshim që askush nuk do ta lejoja unë e para, nuk ka guximin të mohojë të vërtetën faktike të të kaluarës së PD-së. Sali Berisha ka vendin e vet të lavdisë. LEXO EDHE:  Basha me familjet e prekura nga tërmeti në Manëz/ Jetojnë në çadra në kushte mizerabël

LEXO EDHE:  PD e Fierit zgjedh nesër kandidatët për deputetë/ Zbardhet lista me 22 emrat

Gjithkush ka misionin ta çojë të ardhmen historike drejt perëndimit….Deri më sot, nuk kam dëgjuar të analizohet mirë se çfarë ka ndodhur si akt vendimarrës për PD. Nëse do kërkohej që secili nga ne të jepte mendimet, ai akt lidershipi, i vështirë, traumatik për Bashën që tha që iu deshën tre muaj për të lobuar… nëse do të mbanim qëndrime personale do të godisja një akt liderishpi moral.

Duma shtoi se sot në PD ka emocione të ndryshme rreth kësaj çështjeje por jo përçarje./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfundon mbledhja e PD/ Zbardhet plani i demokratëve për nesër

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Partia Demokratike ka mbledhur mbrëmjen e sotme Grupin Parlamentar.

Sipas asaj që raportohet temë kryesore e diskutimit ka qenë seanca nesërme plenare, e cila pritet të miratojë qeverinë e re dhe programin qeverisës “Rama3”.

Pritet që ditën e nesërme nuk do të ketë bojkot në Kuvend nga Partia Demokratike, e cila ka vendosur të qëndrojë në sallë gjatë gjithë seancës.

LEXO EDHE:  Lajme të këqija nga BE/ Zbulohen tre familjet mafioze që po pengojnë integrimin e Shqipërisë

LEXO EDHE:  “Nuk më largojnë dot këta bij komunistash”/ Kandidatja e PD-së i nxjerr bojën BashësNë seancë plenare, e cila pritet të jetë maratonë, çdo deputetë do të ketë mundësi të flasë 10 minut.

PD do ta përqendrojë diskutimin te 3 çështje kryesore, si pandemia e Covid-19, tërmeti dhe kriminaliteti në vend./ CNA.al

LEXO TE PLOTE