LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama me "dorë të hekurt"/ Ultimatumi për ministrat

18 Shtator 2021, 08:41, Politikë CNA
Rama me "dorë të hekurt"/ Ultimatumi për ministrat

Pas betimit në presidencë, kryeministri Edi Rama dhe kabineti i ministrave të tij kanë zhvilluar mbledhjen e parë, ku ka zbuluar pikat e kodit etik për ministrat.

Rama theksoi në mbledhje se nëse shkelet një nga rregullat e kodit etik, ministri duhet të kërkojë ndjesë publike dhe të lirojë vendin.

“Qytetarët na kanë besuar shërbimin e lartë të qeverisjes së vendit. Në kod nuk shkruhet që asnjë anëtar i qeverisë nuk mund të fluturojë me biznes clas jashtë shtetit. As edhe që të drekojnë, përveç për festa familjare, apo drekat edhe darkat janë për arsye pune.

Dy të parat për udhëtimet dhe pushimet përgjithësisht janë zbatuar. Kjo ka ndryshuar më parë që anëtarët e qeverisë udhëtonin si biznesmenë apo shulleheshin në plazhet e botës. Një ministër nuk mund të pranojë bileta udhëtimi nga kompani private për bashkëshortin.

E njëjta gjë vlen edhe për veturat e qarkullimit në rrugë. Po njësoj edhe ndalimi i makinës së ministrit nga familjarët në mungesë të tij. Ndalimi në kafene dhe lokale në ditët e punës.

Kjo është edhe arsyeja që desha ta them që të gjithë ta dimë, qeveria ka një Kod Etik dhe nuk është vetëm një kornizë normash. Dua ta bëj me dije s enë rastin e parë të mos respektimit ministri përgjegjës duhet të kërkojë ndjesë publike?, ka thënë ndër të tjera Edi Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga