LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përjashtimi i Berishës/ Noka zbulon lëvizjen e radhës kundër Bashës

17 Shtator 2021, 18:05, Politikë CNA
Përjashtimi i Berishës/ Noka zbulon lëvizjen e radhës

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka, ka deklaruar se vendimi autokrat i marrë nga kreu i PD, Lulzim Basha për përjashtimin e ish-kryeministrit Berisha, ka përçarë Partinë Demokratike.

Noka ka deklaruar në Abc news se do të kërkohet referendum, për të cilin do të duhet një e katërta e përfaqësisë.

?Kur merr vendim në kundërshtim me anëtarët , do të thotë që e ke përçarë partinë. Ne kërkojmë referendum. Do të mblidhet Kuvendi Kombëtar, për të cilin duhet një e katërta e përfaqësisë. Po përçahet partia, po merret vendim kundra shumicës. Partia po lëngonte nga humbjet e zgjedhjeve kur më pas erdhi shpallja ?non grata? e Berishës?, ka deklaruar ai.

Noka ka deklaruar se synimi i lëvisjes së nisur nga ish-kryemnistri Berisha ka si pikë të parë vullnetin dhe respektimin e zërit të çdo anëtari.

?Pika e parë është vullneti dhe e dyta është të respektohet zëri i çdo anëtari të Partisë Demokratike. Kjo të realizohet si kusht për t?i mbajtur të bashkuar?, thotë ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga