LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kjo është një çmenduri”/ Gazetari zbulon planin e frikshëm të Qeverisë

20 Shtator 2021, 09:49, Politikë CNA
“Kjo është një çmenduri”/ Gazetari zbulon

Gazetari Klodian Tomorri shkruan se agjencia e propagandës, që thuhet se do të bëjë Qeveria, nuk është asgjë, krahasuar më një tjetër agjenci, që sipas tij do të krijohet shumë shpejt.

Në një postim në rrjetet sociale, Klodian Tomorri shkruan se shumë shpejt qeveria do të krijoje Agjencinë e Donacioneve, të cilën ai e cilëson si një çmendur.

Sipas tij,  kjo do të thotë, se Qeveria planifikon të krijojë ?një xhep?, të madh ekstrabuxhetor gati 1 miliardë euro nëë vit, i cili do të shpenzohet jashtë disiplines financiare dhe ligjeve te buxhetit.

?Agjencia e frikshme nuk eshte ajo e propagandes, por nje tjeter

Shqetesimi se qeveria po krijon ministri propagande eshte i kote. E gjithe qeveria, qe ne diten e pare te saj, ka qene nje ministri e madhe propagande. Gjithsesi Agjencia e Propagandes eshte e pademshme se ti ke mundesi ta luftosh me media.

Ajo qe eshte e demshme dhe qe nuk ka kure eshte agjencia tjeter qe po behet gati . Shume shpejt qeveria do te krijoje Agjencine e Donacioneve.

Agjencia e Donacioneve do te administroje te gjithe fondet e huaja te buxhetit dhe kryetar i saj flitet se do te jete Ilir Beqja. Me pak fjale do te krijohet nje xhep i madh ekstrabuxhetor gati 1 miliarde euro ne vit, i cili do te shpenzohet jashte disiplines financiare dhe ligjeve te buxhetit. Kjo eshte cmenduri.

Shqiperia do te kete dy ministri financash. Nje ministri qe menaxhon fondet e brendshme te buxhetit dhe nje agjenci, qe menaxhon fondet nga jashte. Meqe po mbaron xhepi i rindertimit, tani duhet krijuar nje xhep i ri per te kanalizuar fondet me eficence dhe pa siklete aty ku duhen.?-shkruan Klodian Tomorri./CNA.al

Lajmet e fundit nga