LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mblidhet kryesia e Grupit parlamentar të PS/ Kërkohet zgjatja e mandatit të Vetingut

20 Shtator 2021, 09:12, Politikë CNA
Mblidhet kryesia e Grupit parlamentar të PS/ Kërkohet zgjatja e

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka mbledhur paraditen e sotme, kryesinë e grupit parlamentar te PS.

Mbledhja po zhvillohet në selinë e PS, ndërsa është e para pas votimit të qeverisë së re në Kuvend dhe betimit të saj te Presidenti Ilir Meta.

Burimet bëjnë të ditur se në takim, është diskutuar që të nisë puna për ndryshimet kushtetuese si dhe për zgjatjen e procesit të Vettingut.

Kujtojmë këtu se mandati i KPK dhe KP është 5 vjet nga dita e ushtrimit të funksioneve, por mazhoranca kërkon që të zgjatet mandati, me pretendimin se ka ende shumë anëtarë të sistemit të drejtësisë pa kaluar ?në filter?.

Disa ditë më parë, edhe ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja nga foltorja e Kuvendit, deklaroi se ?Për të garantuar vijueshmërinë e këtij procesi si dhe për të ruajtur standardet e arritura kushtetuese dhe ligjore, tashmë të certifikuara jo vetëm nga eksperienca e organeve të Vetingut, por dhe të konfirmuara edhe me vendime të Gjykatës së Strasburgut, ne mendojmë dhe jemi në komunikim të vazhdueshëm edhe me bashkautorët tabu të  Reformës në Drejtësi SHBA/BE që ky proces të përfundohet nga organet e Vetingut?./CNA.al

Lajmet e fundit nga