LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Propagada e dështuar Ramës tejkalon kufijtë/ Si po manipulohet realiteti në Shqipëri

21 Shtator 2021, 07:11, Politikë CNA

Propaganda e kryeministrit Edi Rama nuk njeh kufi. Çdo ditë në rrjetet sociale, Rama reklamon një realitet falso të gënjeshtërt, të montuara këto me profesionalizëm.

Propaganda e tij shkon deri në atë pikë, saqë e konsideron veten si si ?mbret? të shqiptarëve si të pazëvendësueshëm.

Edhe sot në rrjete sociale ka shpërndarë një video, ku me madhështi tregon se si është pritur në Akademinë ushtarake në West Point, në Nju Jork.

Ai del në video para studentëve të Akademisë Ushtarake, duke iu dhënë lajmin e mirë se të gjithë do të kenë mundësi për një leje kalimi pa pagesë në mënyrë që t’a përdorin gjatë fundjavës.

?Unë këtu u garantoj kadetëve një leje kalimi pa pagesë për t?u përdorur në ditën e kolombit në fundjavë?, shprehet Rama, ndërsa studentët nuk përmbahen dhe fillojnë brohoritjet dhe përqafimet nga lumturia.

Po i rrëshket nën këmbë, pasi të rinjtë shqiptarë çdo ditë e më shumë po largohen nga vendi, nxënësit e studentët shqiptarë, çdo ditë e më shumë po i braktisin gjimnazet dhe universitetet.

Dhe për më tepër edhe cikli u ulet njeh braktisje të madhe nga viti në vit.

Një pjesë e nxënësve largohen jashtë vendi, ndërsa një pjesë tjetër, nuk kanë mundësi ekonomike edhe pse trumbetohen librat falas.

Sipas publikimit të INSTAT ?Diaspora e Shqipërisë në Shifra? numri total i popullatës së larguar nga Shqipëria, një vit më parë, pra në vitin 2020 ishte 1.684.135 individë. Gjithashtu, INSTAT dhe Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) kanë kryer një anketë të migracionit në familje. Në këtë anketë u mblodhën të dhënat për nivelin arsimor dhe statusin e punësimit, në grupin e personave 15 vjeç e sipër, ku rezultoi se mbi 350 mijë persona ishin larguar gjatë viteve 2011-2019. Të dhënat nga anketa kanë treguar se 47% personave me arsim të lartë kanë emigruar.

Shqipëria renditet e para edhe për numrin e studentëve që ndjekin arsimin jashtë vendit, me përkatësisht 18,181 studentë./CNA.al

Lajmet e fundit nga