Connect with Us

“Përvjetori i dashurisë”/ “Hija e zezë” që vijon të përndjekë Bashën

Politikë

“Përvjetori i dashurisë”/ “Hija e zezë” që vijon të përndjekë Bashën

Publikuar

-

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha pas marrjes së drejtimit të kësaj force politike, tashmë e ka bërë strategji që pas çdo dështimi, justifikohet ose viktimizohet para demokratëve. Gjithmonë Lulit ia vjedhin votat. Edhe pse me zë dhe figurë është parë, që ai “vjedh” edhe në shtëpinë e tij. Kujtojmë këtu zgjedhjet për kreun e PD pas zgjedhjeve parlamentare të 2017. (lexo ketu)

Basha, Rama pas marreveshjes se 17 majit 2017

Por, në fakt duket se pikënisja e “halleve” të Lulzim Bashës, është pikërisht 17 maji i vitit 2017, e cila si një “hije e zezë” vijon ta përndjekë.

Në 18 shkurt të vitit 2017, pra në prag të zgjedhjeve parlamentare, Partia Demokratike, e udhëhequr nga Lulzim Basha filloi një protestë në Tiranë, e cila vijoi për rreth tre muaj në çadrën e vendosur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në kryeqytetin e Shqipërisë, me kërkesën për dorëheqjen e qeverisë dhe krijimin e një qeverie teknike për organizimin e zgjedhjeve parlamentare.

Lulzim Basha në 17 maj, pas pazarit me Edi Ramën, brenda pesë minutash pasi kaloi mesnata, dërgoi Ivi Kason në KQZ me një listë kandidatësh për deputetë, që askush nuk e dinte dhe Luli nuk kishte thirrur as kryesinë dhe as institucionet e tjera të partisë për të diskutuar këtë listë.

LEXO EDHE:  Zyrtari gjerman: Të dënohen autorët e manipulimit të zgjedhjeve

Detajet e asaj marrëveshje nuk u bënë kurrë publike, por ajo cfarë ndodhi më pas, tashmë dihet.

  Pallati i vjehrrit të Bashës në Vlorë

Lulzim Basha fitoi 16 milionë eurot e pallatit të vjehrrit të ndërtuar në rërën e detit Jon në Vlorë, bizneset e familjes së tij për cudi pësuan rritje, ndërsa demokratët pësuan humbje të njëpasnjëshme.

Lulzim Basha humbi zgjedhjet parlamentare të 2017 me një rezultat katastrofik. Dogji mandatet duke lënë të papërfaqësuar demokratët në parlament në 2019. Braktisi zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019, duke i dorëzuar Ramës në tavolinë 61 bashki dhe për të ardhur së fundi tek humbja e turpshme e radhës, në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Dhe si gjithmonë Lulit “ia vjedhin votat”, dhe për këtë ai nuk ka sesi të mbajë përgjegjësi. Në fakt ajo që është tashmë e qartë për të gjithë shqiptarët, është fakti se është marrëveshja e 17 majit 2017, e cila vijon tài shkaktojë PD-së sëriosh kosto të mëdha. Ndërsa Luli vijon të “festojë” përvjetoret e “dashurisë” mes tij dhe Edi Ramës, të cilit i ka shërbyer si patericë për mbajtjen e pushtetit për tetë vite me radhë, duke i siguruar edhe mandatin e tretë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dekriminalizimi/ Alibeaj: Prokurorisë iu desh një vit për ta verifikuar kryebashkiakun e Mallakastrës

Publikuar

-

Nga

Dekriminalizimi/ Alibeaj: Prokurorisë iu desh një vit për ta verifikuar kryebashkiakun e Mallakastrës

Kryebashkiaku i Mallakastrës, Qerim Ismailaj, ka gënjyer në formularin e dekriminalizimit, duke fshehur një dënim me tre vjet burg, në mungesë, në Greqi.

Konkluzionet e hetimit të Prokurorisë së Përgjithshme, ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, i cilëson të vonuara.

Në një intervistë për MCN TV, Alibeaj tha se prokurorisë iu desh plot një vit për të verifikuar një informacion që PD e kishte që në janar të 2020-s.

Doli nga një analizë e thjeshtë e formularit të dekriminalizimit. Ne jemi shoqëri e vogël. Ishin këto indiciet e para që erdhën që në janar të vitit 2020. Si ka mundësi që, që nga janari 2020, institucionet shqiptare nuk arritën të verifikojnë atë që ne bëmë në janar 2020”, tha ai.

LEXO EDHE:  Zyrtari gjerman: Të dënohen autorët e manipulimit të zgjedhjeve

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e parakohshme në derë/ Fushata ka filluar

Alibeaj tha se edhe në këto zgjedhje të 25 prillit, me kalimin e kohës priten jo pak surpriza./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas rizgjedhjes në krye të PD/ Soreca takon Bashën, zbardhen temat e diskutimit

Publikuar

-

Nga

Pas rizgjedhjes në krye të PD/ Soreca takon Bashën, zbardhen temat e diskutimit

Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca ka zhvilluar një takim me Lulzim Bashën, pas rizgjedhjes së këtij të fundit në krye të PD.

Përmes një statusi në Twitter, Soreca ka ndarë detaje nga takimi, ku në fokus të diskutimit ka qenë situata politike në vend dhe integrimi i Shqipërisë në BE.

Pas rizgjedhjes së tij si Kryetar i PD, u takova sot me Lulzim Bashën  për të diskutuar situatën aktuale politike në prag të legjislaturës së re që fillon shtatorin e ardhshëm, si dhe hapat e rëndësishëm të rradhës në procesin e integrimit të Shqipërisë në BE”, shkruan Soreca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Goditja e veprimtarive kriminale dhe bashkëpunimi me SPAK/ Çuçi takim online me shefen e Europol

Publikuar

-

Nga

Goditja e veprimtarive kriminale dhe bashkëpunimi me SPAK/ Çuçi takim online me shefen e Europol

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka zhvilluar një takim online me drejtoreshën ekzekutive të EUROPOl, Catherine de Bolle.

Çuçi thotë se gjatë takimit u diskutua për shtrirjen e bashkëpunimit në shkëmbimin e informacionit me SPAK apo BKH për të parandaluar e goditur veprimtaritë e paligjshme.

Ai i tregoi znj. de Bolle se ambicia e Shqipërisë është të ketë një rol në skuadra të përbashkëta hetimore e operacione me EUROPOL njësoj së vendet anëtarë të BE.

“Sot pata kënaqësinë të zhvilloja një takim me drejtoreshën ekzekutive të Europol, znj. Catherine De Bolle. Diskutuam mbi stadin e bashkëpunimit të deritanishëm, ku Shqipëria është një aktor i përfshirë në formë të drejtpërdrejtë në operacionet e përbashkëta kundër trafiqeve dhe veprimtarive të tjera kriminale. Çështje tjetër me rëndësi gjatë diskutimit që pata me të, ishte edhe shtrirja e bashkëpunimit në shkëmbimin e informacionit edhe me institucionet e reja të drejtësisë të ngritura në vendin tonë siç është Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dhe Byroja Kombëtare e Hetimit.

LEXO EDHE:  Që në fëmijëri simpatizante e PD/ 22 vjeçarja krah Topallit, së shpejti edhe anëtare e një partie në Itali

LEXO EDHE:  Zyrtari gjerman: Të dënohen autorët e manipulimit të zgjedhjeve

Rritja e sasisë dhe e cilësisë së informacionit të shkëmbyer, si dhe ky dimension i ri bashkëpunimi që duam të krijojmë me SPAK e BKH, do të ndihmojë në parandalimin dhe goditjen e veprimtarive të paligjshme. Shqipëria ka një rol aktiv në EUROPOL dhe vijon të jetë shtet drejtues në operacione veprimi, por kemi natyrisht ambicien të marrim një rol të shtuar në skuadra të përbashkëta hetimore dhe operacione njësoj si të ishim shtet anëtar i Bashkimit Europian”, shkruan Çuçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE