LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

22 Prill 2020, 13:16, Politikë CNA
Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

CNA.al publikoi një dokument të plotë të siguruar në Departamentin Amerikan të Drejtësisë, një dokument që tregon se është e njëjta kompani që lobon për diktatorin e Venezueslës, Maduro. (Lexo këtu)

Gjithashtu sot i kemi bërë edhe një pyetje publike, që a ka lidhje Lulzim Basha me një tjetër lobist, i cili është arrestuar për lidhje me rusët.(Lexo këtu).

Por, mesa duket Basha është shqetësuar shumë. Ne e mirëkuptojmë kryetarin e PD-së, se atij i dhembin të vërtetat sepse ai jeton me gënjeshtra, jeton me fasadë, ashtu si edhe kryeministri nuk kanë ndonjë ndryshim.

Por, sot ne do ti themi shumë shkurt se shashkat se këto dokumente apo materiale i nxjerr mazhoranca nuk i beson kush dhe lodhesh kot me këtë pjesë. Pasi ne jemi një media që kemi denoncuar me dhjetëra e dhjetëra skandale të qeverisë, të cilat më pas Luli i ka kthyer në kauza dhe ka dalë edhe në protesta dhe dhjetëra konferenca shtypi. Këto po të doni ua tregojmë edhe me fakte konkrete.

Tani ka gjetur ?strehë? tek Ben Blushi i Rilindjes dhe Top Channel i lidhur me koncesionet korruptive të qeverisë, por vështirë se mund të shpëtojë nga të vërtetat.

Ne sërish ashtu si cdo media tjetër, po e pyesim, jo a të është refuzuar viza për në SHBA, sepse pyetjet e parapërgatitura që ti iu çon redaksive nuk janë ato të vërtetat. Megjithëse do gënjesh sërish në studion e radhës, megjithësee do dalësh sot, nesër apo dhe pasnesër derisa ta mbyllësh këtë skandal që të ka plasur, pyetja është: ?Pse ke dy vite që nuk shkon në SHBA?

Çfarë të ka penguar të shkosh në SHBA këto dy vite?

Sepse je i vetmi politikan që në dy vitet e fundit nuk ka shkelur përtej Oqeanit. Dhe Lulzim Basha ka gënjyer disa herë për vizitat në SHBA.

Në muajin tetor 2019, mediat pranë Lulzim Bashës thanë se Lulzim Basha do të shkonte në SHBA. Për më tepër, thuhej se kishte dhe disa takime, dhe një axhendë të plotë atje, por çuditërisht më pas u njoftua se Luli e anulloi axhendën e tij, pra nuk shkoi në Amerikë.

Më pas u tha se vizita ishte shtyrë për në muajin dhjetor, por iku dhjetori, iku edhe janari , erdhi prilli dhe ai nuk ka zhvilluar ende asnjë vizitë në SHBA, gjë që të çon në dyshime se ka një arsye madhore se pse Lulzim Basha nuk ikën dot në SHBA.

Tani pyetja është publike. Pse Basha nuk shkon dot në SHBA? Mos vallë nuk të fton kush?

Apo ke ndonjë problem tjetër që lidhet me lobimet e tua? Apo kompanitë e lobimit i merr për të zgjidhur hallin tënd në DASH?

Ashtu siç ke bërë dy ditët e fundit, që ke dalë nëpër ekrane nga halli, ashtu mund të bësh edhe këtë pasdite. Kështu dhe sqaron të vërtetën.

Për më tepër që edhe Mona dhe Ilir Meta që shajnë amerikanët në 24 orë në media, i hipën avionit dhe shkuan në SHBA. I vetmi që nuk shkon dot është Luli, i cili duket se ka një hall.

Dokumente ka plot, fakte ka plot, ti vazhdo të gënjesh demokratët dhe shqiptarët, ndërsa ne do të vazhdojmë të themi të vërtetat për ty dhe për ortakun tënd Edi Rama.

Por, që ke një hall të madh në SHBA dhe cili është ai, do ta mësojmë ditë pas dite. Ne do të vazhdojmë t?i themi të vërteta, një sot, një nesër, derisa të detyrohesh ta pranosh. Apo ta zgjidhësh hallin me lobimin që të shkosh në SHBA.

Nuk shpëton dot imazhin tënd tek demokratët dhe shqiptarët, duke bërë rolin e viktimës ?o mami më shau Edi Rama, o mami këta më gjuajtën?. Duke bërë si viktimë apo duke akuzuar, nuk zgjidh asgjë. Por, ti duket se ke një problem të madh me të vërtetën dhe nuk e thua kurrë atë.

Dhe duke qënë se nga halli, shkon nga gënjeshtra në gënjeshtër, dhe zhytesh akoma më thellë./ CNA.al

Dokumentet/ Zbulohet kontrata e Bashës me kompaninë që lobon në SHBA, për diktatorin e mbështetur nga Rusët

Një pyetje publike për Lulzim Bashën

Ekskluzive-Krimi i organizuar ndërkombëtar dhe lidhjet e Bashës/ FBI i arreston miqtë

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Lajmet e fundit nga