Connect with Us

Dokumentet/ Zbulohet kontrata e Bashës me kompaninë që lobon në SHBA, për diktatorin e mbështetur nga Rusët

Denoncim

Dokumentet/ Zbulohet kontrata e Bashës me kompaninë që lobon në SHBA, për diktatorin e mbështetur nga Rusët

Publikuar

-

Lulzim Bashës, nuk i ndahen skandalet sapo ai firmos një kontratë lobimi në SHBA.  CNA.al ka mundur të sigurojë nga burime zyrtare kontratën e firmosur nga Gazmend Bardhi në emër të PD me Sonoran Policy Group, LLC, kompani lubuese në SHBA me qendër në Washington. Kontrata që mban firmën e Gazmend Bardhit dhe vulën e Partisë Demokratike, është deklaruar nga kompania Sonoran Policy Group, LLC në Departamentin Amerikan të Drejtësisë në datën 20 mars, pra vetëm një muaj më parë. Data zyrtare e firmosjes së kontarëts nga Gazmend Bardhi për PD mban datën 10 mars 2020.

Kontrata e PD, firma Gazmend Bardhi
 Kontrata e PD, firma Gazmend Bardhi

Kur bota po goditej nga pandemia e Covid-19, Luli conte sekretarin e tij për të firmosur në SHBA. Ka disa të dhëna se Lulzim Basha prej gati dy vjetësh nuk udhëton dot përtej oqeanit dhe për këtë ka pasur dhjetra raportime mbi mundësinë e refuzimit të vizës amerikanë ndaj tij.

Kontrata ka një vlerë prej 60 mijë USD dhe kompania lobuese do i mundësojë PD, takime dhe strategji në lidhje me cështjet e narkotrafikut dhe krimit të organizuar për ti diskutuar me zyrtarë të SHBA-ve. Afati i saj është deri në shtator 2020, pra ka një afat 6-mujor.

Kontrata e PD per 60 mije USD
        Kontrata e PD per 60 mije USD

Ky nuk është rasti i parë që PD firmos me  Sonoran Policy Group, LLC, kontrata e parë është firmosur në vitin 2018, Lulzim Bashës në atë kohë i kishte plasur skandali i kontratës mbi 1 milionë dollarë me kompaninë tjetër lobuese të Nik Muzin, hesap të cilin Lulzim Basha ende se ka zgjidhur me drejtësinë.

LEXO EDHE:  Perplasje mes militanteve te PS dhe PD

Basha pas rusëve, tani lobon me kompaninë e Maduros

Partia Demokratike do të ketë zyrtarisht si kompani lobuese në SHBA të njëjtën që përdor edhe edhe diktatori i Venezuelës, Nicolas Maduros Moros, Presidenti i Venezuelës, një njeri i akuzuar për krime, i mbështetur nga Rusia dhe Putin si dhe një nga personat me të kërkuar nga DEA amerikane e cila për kokën e tij ka vënë një shpërblim 15 milion dollarë.

Sipas dokumentit të publikuar sërish në Departamentin Amerikan të Drejtësisë, rezulton se kompania lobuese ka deklaruar kontratën e saj në 20 janar 2020, pra gati dy muaj përpara se të firmoste me Gazmend Bardhin për Partinë Demokratike në emër të Lulzim Bashës.

Kontrata, firma e deleguar nga Pedrosa
         Kontrata, firma e deleguar nga Pedrosa

Dokumenti i siguruar nga CNA.al tregon se rasti është më kompleks, kontrata më e gjatë dhe vlera më e madhe. Firma është hedhur nga prokurori i Venezuelës emëruar nga Maduro,  Reinaldo Monoz Pedoroza.

Reinaldo Muñoz Pedroza
    Reinaldo Muñoz Pedroza

Sonoran Policy Group, kompania që ka firmosur dhe PD, ka marrë 2 milion dollarë nga firma juridike Foley & Lardner për përpjekjen e saj për të për të këshilluar prokurorin e përgjithshëm të Venezuelës Reinaldo Munoz Pedroza se si të lehtësojë sanksionet e SH.B.A.-së ndaj Venezuelës.

Kontrata e Maduro pagesa 2 mln USD
      Kontrata e Maduro pagesa 2 mln USD

Sipas letrës së saj të angazhimit të shërbimeve këshilluese, SPG do të ndihmojë F&L të zhvillojë informacione dhe njohuri të specializuara për këshillimin ligjor. SPG, e cila drejtohet nga Robert Stryk gjithashtu do të përfaqësojë klientët përpara Departamenteve të Drejtësisë / Shtetit / Thesarit. si dhe Shtëpia e Bardhë.

SHBA dhe rreth 60 vende të tjera nuk e njohin Maduron për president por njohin liderin e opozitës në Venezuelë, Juan Guaidó si drejtuesin e ligjshëm të vendit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Foto-Kryebashkiaku socialist kundër qeverisë? Nuk respekton masat kundër koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, sipas të cilit kryebashkiaku socialist i Pogradecit, nuk respekton masat e ndërmarra nga qeveria, kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se “Narkokryetari monist i Pogradecit nuk njeh Republiken e Surrelit!”.

Denonocuesi thekson se në foto më poshtë është kryebashkiaku sëbashku me disa funksionarë të pushtetit lokal në Njësinë Administrative Dardhas, duke mos respektuar asnje kufizim të distancimit social.

LEXO EDHE:  Sondazhi-Kush duhet ta drejtojë PD, Berisha, Basha apo dikush tjetër?/ Ja përgjigjet e qytetarëve

LEXO EDHE:  Sondazhi-Kush duhet ta drejtojë PD, Berisha, Basha apo dikush tjetër?/ Ja përgjigjet e qytetarëve

“Përshëndetje Doktor!
Uroj të jeni mire me shëndet 😊.
Shikojeni se sa i respekton masat kryetari i bashkise se Pogradecit Ilir Xhakolli. Në foto është ai sëbashku me disa funksionarë të pushtetit lokal në Njësinë Administrative Dardhas, duke mos respektuar asnje kufizim te distancimit social.
Ky që u emërua në krye të bashkisë, mendon se masat e nxjerra nga Ministria e Shëndetësisë janë vetëm për qyetetarët e thjeshtë dhe jo për funksionarët e emëruar të bashkisë.”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi i fortë/ “29 punonjës të infektuar në spitalin e Kukësit”

Publikuar

-

Nga

“29 punonjës të infektuar me Covid-19 në spitalin e Kukësit!” Kështu deklaron ish-kryeministri Sali Berisha duke iu referuar denoncimit të një qytetari dixhital.

Sipas tij, numri i bluzave të bardha të infektuara në Kukës është më i lartë sesa raporton Ministria e Shëndetësisë.

Përshëndetje zoti Berisha! Kisha një denoncim për krimin shtetëror që po bëhet në Kukës në lidhje fshehjen e rasteve të infektimeve në radhët e bluzave të bardha. Në spitalin rajonal numri i infektimeve nga burime të sigurta është 29 infektime të reja të personelit shëndetësor të cilat nuk janë publikuar akoma”, thuhet në mesazhin e publikuar nga Berisha në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Perplasje mes militanteve te PS dhe PD

LEXO EDHE:  Berisha sqaron/ Skam kërkuar kurrë të shkoj privatisht në SHBA

Kujtojmë se shpeshherë ish-lideri i demokratëve ka ngritur akuza për fshehjen e numrit të të infektuarve dhe të viktimave, ndërsa ka ngritur zërin për mbrojtjen e mjekëve dhe infermierëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi: Agjensitë funerale asnjë mbrojtje nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Një denoncim i një qytetari dixhital ka ardhur në inboksin e ish-kryeministrit Sali Berisha, lidhur me masat ndaj koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se punonjësi i funerali i është ankuar për mungesë masash mbrotjeje dhe për shtimin e numrave të viktimave në Berat.

“Unë jam një qytetar nga Berati dhe punoj me një vend pune që është i vështirë, në një funeral në Berat. Puna është shtuar shumë. Si t’ja bëj, ata që vdesin do t’i shërbej dhe kam frikë nga koronavirusi dhe vdesin për ditë dhe unë jam në kontakt me ata që vdesin, ca thonë nga mosha, ca thonë nga sëmundja. Ku e di unë që ata mund të jenë me korona, nuk kemi asnjë mbrojtje”, thuhet në mesazh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE