Connect with Us

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Aktualitet

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Publikuar

-

basha prononcim per mediat

Sot kreu i Republikës së Re, Lulzim Basha, u paraqit në prokurorinë e kryeqytetit për tu pyetur si person në dijeni në lidhje me disa qindra mijë dollar të paguara për lobim në SHBA.

Në dalje të saj Basha, sfidoi këtë institucion duke kërkuar të deklaroheshin letërporositë e cuara në këtë institucion nga SHBA dhe Skocia, ku kishin filluar hetimet për financimet në shuma të mëdha nga Lulzim Basha për lobing në SHBA.

Prokuroria reagoi menjëherë duke theksuar se kishte dyshime të arsyeshme se PD nuk kishte deklaruar shumë 650 mijë usd për lobim në SHBA por kishte vetëm një deklarim 25 mijë USD.

Jo 650 por 950 mijë usd nga kompania ruse

Dokumenti zyrtar i Departamentit te Drejtesise ne SHBA dorezuar nga kompania lobiste
Dokumenti zyrtar i Departamentit te Drejtesise ne SHBA dorezuar nga kompania lobiste

Në fakt shuma e paguar nga Lulzim Basha rezulton të jetë edhe më e madhe sesa ajo që deklaron prokuroria. Sipas dokumentit zyrtar siguruar nga CNA.al në  Departamentin e Drejtësisë në SHBA, sipas deklarimeve të bëra nga Kompania Lobiste Muzin Capitol LLC, regjistruar në 14.11.2017 rezulton se:

Kompania ruse Biniatt Trade LP (Kompania Ruse offshore lexo ketu) do ti paguante STONINGTONE STRATEGIES sipas marrëveshjes 4 shuma.

Në dokument shkruhet (nenvizuar me te kuqe) Fees and Expenses pra tarifa dhe shpenzime: 150 mijë usd për çdo muaj pë një periudhë tre mujore, në 15 mars, 15 prill dhe 15 maj, në total shumën prej 450 mijë usd.

LEXO EDHE:  Xhaçka krah ambasadores Kim: Marrëdhënia Shqipëri-SHBA, kyçe për reformat

Më tej shkruhet Biniata do paguajë Stonington shumën 500.000 usd si tarifë speciale deri në mbylljen e marrëveshjes në 23 mars 2017.

Lulzim Basha ka paguar 450 mijë usd në tre muaj dhe shumën 500 mijë usd si special fee nga kompania Ruse offshore dhe janë plot 950 mijë USD dhe jo 650  mijë. Diferenca e deklaruar nga prolkurooria në Tiranë është plor 300 mijë USD pra gati 350 milionë lekë. Shuma totale prej 950 mijë usd është deklaruar në Departamentin e Drejtësisë në SHBA nga kompania Lobistë MUZIN së bashku me kontratën e plotë dhe dokumentin e mësip[ërm që sqaron çdo detaj të pagesave.

Skandali i financimeve ruse për lobim në SHBA nga Lulzim Basha u denoncua nga media amerikane Mother Jonnes dhe më pas Zëri i Amerikës. Basha në qëndrimin e tij publik ka theksuar se janë paguar 500 mijë usd nga donator dhe dashamirës të PD, por nga deklarata e tij jo vetëm vlera nuk është e njëjtë, por nuk ka ende asnjë event donacionesh apo donator të vetëm që të deklarojë se ka financuar apo mbështetur Lulzim Bashën I cili këtë herë duket se është vërtet në hall jo vetëm më drejtësinë në Shqipëri por edhe në SHBA./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

SHÇBA pezullon nga detyra 2 policë në Vlorë/ Në pranga një tjetër në Korçë

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Ditën e sotme SHÇBA ka ekzekutuar vendimin penal për dy punonjësit e policisë në Komisariatin e Vlorës, të cilët u akuzuan për kultivim të lëndëve narkotike.

Në vendimin e saj SHÇBA vendosi që 2 policët L.D., me detyrë N/Specialist dhe M.A, me detyrë Specialist për Rendin (SPZ) të pezullohen nga puna dhe t’u ndalohet dalja jashtë vendit.

Gjithashtu nga ana e Drejtorisë Rajonale të SHÇBA Korçë-Elbasan u bë arrestimi në flagrancë, i punonjësit të Policisë S.SH, për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt.

“Drejtoria Rajonale e SHÇBA Vlorë-Gjirokastër në bashkëpunim me Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, ka bërë ekzekutimin e vendimit penal, të Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë për 2 punonjës policie në Komisariatin e Vlorës, në kuadër të procedimit penal, viti 2021, për veprat penale të “Kultivimit të bimëve narkotike” dhe “Shpërdorimit të detyrës” parashikuar nga neni 284 dhe 248 i Kodit Penal.LEXO EDHE:  Xhaçka krah ambasadores Kim: Marrëdhënia Shqipëri-SHBA, kyçe për reformat

LEXO EDHE:  Rama ironizon Bashën/O Luli dil të lozim, filluan zgjedhjet! (Foto)

Ekzekutimi i Urdhrit të Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë u krye pasi Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë ka caktuar masën e sigurimit personal me karakter ndalues “Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” dhe “Ndalim i daljes jashtë shtetit” për punonjësit e policisë:

L.D., me detyrë N/Specialist (SPZ) për Rendin në Stacionin e Policisë Selenicë të Komisariatit të Policisë Vlorë; M.A., me detyrë Specialist për Rendin (SPZ) në Stacionin e Policisë Selenicë, të Komisariatit të Policisë Vlorë.

Nga ana e Drejtorisë Rajonale të SHÇBA Korçë-Elbasan u bë arrestimi në flagrancë, i punonjësit të Policisë S.SH., pasi rreth orës 12:30, në datë 13.10.2021, në vendin e quajtur ish-Pazari në qytetin e Ersekës, duke drejtuar mjetin e tij është aksidentuar, duke u përplasur me murin rrethues të një banese.

Nga testi i kryer me aparat Drager, punonjësi i policisë S.SH. ka rezultuar në gjendje të dehur”, thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

E trishtë/ Covid i merr jetën piktorit shqiptar, i ati rrënqeth me fjalët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Është ndarë nga jeta në moshën 30-vjeçare piktori Kristi Baba.

Lajmin e hidhur e ka dhënë i ati i tij, i cili tregon se Kristi humbi jetën pas infektimit me Covid-19.

Postimi i të atitMe hidherim te thelle dhe dhimbje te madhe ju njoftojme se djali yne i vetem Kristi Baba piktor u nda nga jeta ne moshen 30 vjecare ne lulen e rinise duke mos e fituar  betejen me covidin. Ti per ne ishe jeta dielli ishe ajri ishe drita e shtepise . Tu shuan gjithe enndrrat  e tua dhe perkushtimi qe kishe per artin dhe po pregatiteshe per ekspozite ne nentor  qe qe nuk ja arrite. Gjithe endrrat tua u prene ne mes. biri yne pushofsh ne paqe !  Qofte i parajses!  drite i paste shpirti!

Ceremonia mortore do te zhvillohet  neser me dt. 15.10.2021 nga ora 10 deri 12 ne hollin e  hotel internacional.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas takimit me Yuri Kim/ ‘Trimërohet’ Lulzim Basha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i PD, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat ka folur pas takimit me delegacionin e senatit amerikan.

Në takim ka qenë dhe ambasadorja, Yuri Kim, e cila ende nuk ka dhënë një deklaratë për mediat.

Gjatë fjalës së tij, Basha tregoi se gjatë takimit janë diskutuar dy çështje kryesore.Dy janë çështjet kryesore për të cilat kemi folur, një ka të bëjë me demokracinë shqiptare, udhëkryqin ku ndodhet pas masakrës zgjedhore të 25 prillit dhe rolin e PD dhe opozitës në parlament dhe në bashkëpunim me gjithë forcat e gjalla të shoqërisë shqiptare dhe me ndihmën e SHBA, për të kthyer Shqipërinë në shinat e demokracisë dhe sundimit të ligjit.

Çështja tjetër, ka të bëjë me rajonin, sa i përket situatës së provokuar nga ringjallja e planeve hegjemoniste serbe përmes proceseve si ai i Novisadit dhe nevojës për të forcuar praninë politike të SHBA për të ndaluar cdo ofensivë jo perëndimore. Me theks të vecantë për ruajtjen dhe garantimin e sovranitetit të Kosovës, dhe njohjen reciproke si guri i fundit i themelit për stabilitetin në rajonin perëndimor”, tha Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE