Connect with Us

Një copë Porti për humbjen e Lulzim Bashës

Politikë

Një copë Porti për humbjen e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Një copë Porti për humbjen e Lulzim Bashës

Pak javë më parë, Grida Duma, një nga zërat më të fortë zyrtar dhe krahu i djathtë i Lulzim Bashës, në një dalje të saj mediatike artikuloi një fjali.

Nuk ka nevojë fare të të flasim me këtë gjuhë artificiale prej ujku që ndërron qimen. Porti i Durrësit për shembull është projekt nacional, nuk mund ta marrësh vetëm ti. Në kushtet që e di që opozita e vërtetë është në rrugë, edhe mund të presësh, siç u ule për kodin elektoral”, tha në atë kohë Grida Duma.

Ky qëndrim i Grida Dumës, në atë kohë nga CNA.al u interpretua si një ftesë për pazar. Një dorë e shtrirë për korrupsion, për aferë, për ndarje parash, nga taksat e shqiptarëve, nga fondet e investimeve që do të vinin në Shqipëri.

Shumë njerëz që e lexuan atë lajm reaguan ndryshe. E quajtën të pavërtetë, një lajthitje të vogël të Grida Dumës dhe një qëndrim jo korrekt nga ana jonë si media.

Por, koha tregoi se ne në atë kohë kishim të drejtë. Edi Rama po falte një copë nga investimet në Durrës, nga Porti dhe zona e projektit për zhvillim turistik tek Lulzim Basha. Thjeshtë dhe vetëm për pranimin e humbjes së zgjedhjeve nga ky i fundit.

Pas kërkesës publike të bërë nga Grida Duma, vjen dhe pranimi i ofertës nga Edi Rama dhe Lulzim Basha merr “thelen” e tij. Një copë nga Porti i Durrësit, apo pronave që do të zhvillohen atje do ta merrte pa asnjë diskutim Lulzim Basha.

Skema duket e qartë. Kompani guackë offshore, vijnë në Shqipëri dhe administratorët e tyre janë ortakë dhe drejtues të kompanive të Erion Isufit, kunatit të Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  Gjashtë premtimet e Bashës për popullin që e çuan atë dhe PD drejt dështim

Kjo skemë është zbuluar me dokumenta qartazi nga MCN TV, e cila dje raportoi se njeriu i Erion Isfufit, ishte përfaqësuesi i kompanisë që do të merrte qindra mijëra hektarë tokë, në Port, për t’i zhvilluar në kuadër të projektit dy miliardë dollarë, nga EMAAR Group, i cili vjen nga Dubai në Durrës.

Tashmë nuk ka asnjë dyshim, një copë e miliardshit të zhvillimit të Durrësit i jepet Lulzim Bashës. Njeriut që humbi zgjedhjet. Dhe duket qartazi se kush ka qënë pazari që Lulzim Basha të humbte dhe Edi Rama të vazhdonte postin e kryeministrit. Copëza të tilla korrupsioni, parash të ndara nga pushteti i Edi Ramës me Lulzim Bashën, gjatë këtyre viteve do të shohim plot, ashtu siç pamë edhe gjatë tetë viteve të shkuara./CNA.al

Porti i Durrësit, pazar i pastër në tavolinë/ Si e paralajmëroi Grida Duma, në emër të Bashës

Ftesa për bashkëqeverisje/ Grida Duma kërkon pazare me Ramën për Portin e Durrësit

Skandali me projektin e Portit të Durrësit/ Shkarkohet nga detyra e administratori, pas të cilit fshihej kunati i Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Nevoja për Opozitë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Prej gati një jave, ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur një tur takimesh. Qindra vetë në Tiranë, mijëra në Fier, takime entuziaste, me brohoritje. Një Berishë që duket më i fortë, më i ashpër dhe më i drejtpërdrejtë. Dhe analiza është shumë e thjeshtë.

Këta njerëz që i shkojnë nga pas, për çfarë arsye ndodhen atje?

Thjeshtë dhe vetëm qartazi, janë sepse vendi ka nevojë për Opozitë.

Lulzim Basha nuk është opozitë. Lulzim Basha është pazari i Edi Ramës.

Lulzim Basha është ortaku i kryeministrit, i marrëveshjeve dhe i lëvizjeve politike, që po t’i përmendësh si kauza këto tetë vite janë vetëm tradhëtitë që ai ka bërë ndaj grupimeve, ndaj demokratëve por edhe grupeve të ndryshme shoqërore.

Kujtojmë këtu rastin e tradhëtisë me Rrugën e Kombit, Teatrin, Unazën e kështu me radhë.

Interesa klienteliste dhe korruptive, personale, të Lulzim Bashës lidhur me Qeverinë, të cilat kanë shuar zërin opozitar.

Lulzim Basha nuk shpresohet dhe nuk lexohet nga shqiptarët si opozitë.

Lulzim Basha nuk ngjall shpresë dhe besim.

Prandaj dhe njerëzit sot kanë nevojë që të kenë Opozitë. Duan një zë të fortë opozitar. Duan një betejë dhe një përballje me Qeverinë dhe me Ramën. Opozitë që i bën mirë dhe vetë Qeverisë. Sepse një Opozitë si zgjatimi i shumicës është thjeshtë dhe vetëm një vasale e korrupsionit.

Dhe vasale korrupsioni nuk mund të jetë Partia Demokratike, por duhet të jetë një alternativë kundër Edi Ramës. Vendi sot më shumë se kurrë po vuan nga fakti se nuk ka Opozitë. Është një nevojë tmerrësisht thelbësore ajo për të pasur një Opozitë të fortë, të drejtpërdrejtë, denoncuese ndaj ministrave, ndaj skandaleve, ndaj aferave, ndaj korrupsionit.

Pasi kjo do ta bënte dhe qeverisjen më të mirë dhe do t’i shërbente më shumë qytetarëve. Pasi ky është funksioni dhe roli i Opozitës.

Të qëndrojë fort dhe përballë Qeverisë. Jo të bëhet zgjatim I saj dhe të tradhëtojë kauzat e qytetarëve, për milionat e eurove që shkojnë në xhepat e interesave korruptive të kryetarit të Opozitës, e cila nuk mund të quhet më e tillë.

LEXO EDHE:  Mbledhja e Këshillit të Sigurisë/ Meta sqaron pse ftoi Bashën

LEXO EDHE:  Zbardhen mesazhet e kreut të FRESH/ Si udhëzon studentët të komentojnë tek Rama

Sot Shqipëria ka nevojë për Opozitë më shumë sesa kurrë, dhe prandaj njerëzit duket se po mbështesin Berishën. Sepse po shohin një zë të fortë që po flet, që po kumbon.Shumë mund të mos e duan Doktorin, mund të jenë kritik me të. Janë në të drejtën e tyre. Ka shumë të tjerë që e vlerësojnë.

Por, fakti është një. Vendi sot ka nevojë për Opozitë dhe Berisha është një opozitar i lindur. Kurse Lulzim Basha është një pazarxhi i lindur.

Ka edhe zëra të tjerë opozitarë, ndoshta jo dhe aq radikalë sa Doktori. Ka edhe emra të tjerë që kërkojnë të jenë në fron me Opozitën. Por, edhe pse mund të jenë emra me peshë, të ndershëm e të drejtë, zëri i tyre nuk gjen hapësirë, sepse ndodhen në hijen e Lulzim Bashës. Hije korrupsioni që i nxin të gjithë.

Prandaj Shqipëria dhe Partia Demokratike sot kanë nevojë për Opozitë. Qytetarët shqiptarë kanë nevojë për Opozitë të vërtetë dhe këtë nuk mund ta bëjë më Lulzim Basha. Ndoshta duhet të ikë Lulzim Basha, që të tërhiqet Berisha nga beteja, për të pasur një Opozitë të vërtetë.

Vendi është në një situatë vërtetë delikate, ku prej javësh vjen në pushtet për herë të tretë qeveria e Rilindjes, e PS-së, gjë që nuk kishte ndodhur në këto 30 vite.

Dhe nuk diskutohet për qeverinë, për reformat, për pagat, për pensionet, për ekonominë. Por, diskutohet për Opozitën. Për atë që i mungon vërtetë Shqipërisë. Dhe përgjegjësi kryesor për këtë është Lulzim Basha./CNA.al

“La Piovra” e Lulzim Bashës

Pse Berisha ndiqet nga demokratët?!

Krimi që fsheh Lulzim Basha

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha “flakë për flakë” me Bashën/ Kuvendi do të mblidhet, PD do shpëtojë nga pazaret

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar me tone mjaft të forta, pas deklaratës së kryetarit të PD-së, Lulzim Basha I cili tha sot se nuk do të lejojë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar.

Në një deklaratë për mediat, Berisha sfidon publikisht Lulzim Bashën, ndërsa thekson se Kuvendi do të mblidhet, do apo nuk do ai.

Gjithashtu Berisha e quan Bashën, si pazarxhi të kryeministrit.

Ai thekson se Kuvendi i PD nuk mblidhet për të diskutuar vendimet e qeverisë së SHBA, por për të shpëtuar PD-në, nga pazaret e Lulzim Bashës.

“Per 8 vjet Edi Rama vazhdon te qendroje ne pushtet sepse eshte ne pazar me dike qe eshte shume i kenaqur te qendroje edhe 80 vjet ne opozite.

Kuvendi i PD do mblidhet ne perputhje me statutin e PD dhe askush qe tmerrohet prej tij nuk mund ta pengoje.

LEXO EDHE:  “Dordolec i komanduar dhe i pafuqishëm”/ Demokrati i hakërrehet Bashës: Si arrite deri këtu…

LEXO EDHE:  Revista prestigjoze Politico: Rama, lideri më i parëndësishëm në EvropëAi nuk nuk do te mblidhet per te shqyrtuar vendimet e asnje qeverie por vetem vendimet e pengut te Edi Rames.

Kuvendi do mblidhet gjithashtu per te shpetuar PD nga pazaret e peng Bashes me Edi Ramen dhe per t’u rikthyer dinjitetin dhe shpresen demokrateve pas 4 humbjesh radhazi perballe rregjimit me te korruptuar dhe inkriminuar te Europes.

PD nuk i duhet nje lider i kapur peng qe ben pazar me Ramen dhe shpall non grata bazen e partise i tmerruar prej saj.”-shkruan Sali Berisha./CNA.al

Basha i përgjigjet Berishës, duke ikur me vrap nga gazetarët/ “Nuk do të ketë Kuvend të PD”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Krimi që fsheh Lulzim Basha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në një mbledhje të dy ditëve më parë në shpikjen më të fundit të Lulzim Bashës, kryesinë e grupit parlamentar, ka pasur mjaft debate të forta.

Deputeti Flamur Noka i ka kërkuar Bashës të japë llogari për vendimin e tij për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar, i cili kundërshtohet nga shumica e demokratëve. Dhe se me vendimin që ka marrë Lulzim Basha ka përçarë Partinë Demokratike.

Në fakt Basha është mbrojtur duke artikuluar fshehjen e një krimi. Basha tha se ai dhe vetë Doktori janë njohur me dosjen, me faktet që ka kundër Berishës dhe dinë disa gjëra që të tjerët, nuk do t’i mësojnë dot kurrë. Ai pretendon se e ka marrë vendimin sepse ka parë fakte dhe prova.

Sipas Lulzim Bashës, vendimi ka qënë i tij personal, ka qënë një vendim i vështirë, por një vendim i drejtë dhe do të ecet përpara.

Por, a mund të merret një vendim duke fshehur një krim?

Lulzim Basha ka bërë një vepër penale. Ka fshehur një krim. Është në dijeni të korrupsionit të Sali Berishës. Është në dijeni të dosjes korruptive që amerikanët kanë për Sali Berishën. E ka parë atë dosje. E ka atë dosje dhe nuk e çon në SPAK. Nuk e çon në prokurori.

Por, si mund ta fshehë kryetari i opozitës dosjen dhe të dalë e të thotë “Unë e di korrupsionin e Saliut, por unë e përjashtoj dhe kaq”? 

Pa hyrë tek pjesa morale me demokratët, ky është aspekti ligjor.

Tek ana morale, a nuk duhet Lulzim Basha t’iu jepte një sqarim demokratëve, dhe jo të fshihet pas gishtit dhe të thotë se “unë di gjëra bashkë me Doktorin, që s’do t’i mësoni dot kurrë”?

Por, çfarë është ky kryetar partie i cili liderin historik, ish-kryeministrin, ish-presidentin kërkon ta shantazhojë, duke luajtur blofe se di disa gjëra, që nuk i thotë në publik.

Po a nuk iu detyrohet Lulzim Basha demokratëve një sqarim se çfarë di ai?

Mirë dosjen e tij të korrupsionit e fsheh si një krim, por demokratëve a nuk iu detyrohet një sqarim?

A nuk kanë nevojë demokratët ta dinë se çfarë përmban kjo dosje? Që Luli ka marrë këtë vendim të vështirë.

Pse nuk e nxjerr në publik? Pse nuk ua jep demokratëve?

Pse nuk shkon tek ata dhe të sqarojë. “Po, kjo dosje përmban fakte shumë të rënda në lidhje me një, dy tre apo katër çështje të caktuara. Këto janë provat të cilat kanë ndëshkuar Berishën, dhe unë i qëndroj vendimit.

LEXO EDHE:  Zbardhen mesazhet e kreut të FRESH/ Si udhëzon studentët të komentojnë tek Rama

LEXO EDHE:  'Nesër vaksina antiNusret…’/ Opozita ndryshon mendjen për vaksinimin

Por, këto prova Lulzim Basha nuk mund t’i mbajë në sirtar të fshehura në rast se i ka parë. Sepse me shumë gjasa nuk ka parë asgjë.

Por, edhe nëse i ka parë çfarë është ky kryetar partie që iu trembet militantëve të partisë së tij?Që i trembet atyre që e kanë votuar dhe e kanë zgjedhur. Që nuk shkon t’i sqarojë dhe t’iu thotë si qëndron e vërteta.

Ashtu siç ka dalë Berisha në bazë, në terren duke shkuar dhe duke iu thënë se vendimi iSHBA-ve, është një vendim personal, për mua dhe në atë betejë nuk dua të përfshi PD-në, as ju. Por, jam këtu për të dhënë llogari, për të diskutuar për problematikën që ka dalë me kryetarin që për tetë vite e ka përdorur Partinë Demokratike, si të ishte një copë leckë për të fshirë hundët.

Prandaj Lulzim Basha sot po fsheh një krim. Dhe po e fsheh dy herë. Së pari ligjërisht, duke theksuar se ka parë dosjen dhe atë nuk e çon në prokurori dhe së dyti duke mos folur dhe duke mos sqaruar demokratët për atë dosje korruptive që ai ka parë.

Tashmë Luli po kërkon të luajë dhe me blofin, por mesa duket çdo fjalë që artikulon, sa herë që ai del e zhyt edhe më thellë, jo vetëm në mosbesim nga demokratët, por edhe në një aspekt tjetër. Lulzim Basha ka marrë një vendim i nxituar, i vetmuar, justifikohet me presion. Por, thjeshtë dhe vetëm ka qënë pjesë e këtij skenari që ditën e parë që ka filluar dhe deri më sot.

Prandaj dhe do ta fshehë atë krim, sepse është i zhytur edhe vetë atje./CNA.al

Sondazhi i Lulzim Bashës, kundër Lulzim Bashës

Debate të forta në Grupin Parlamentar të PD/ Noka-Bashës: I ngule thikën pas shpine Berishës

“80 % e anëtarësisë mbështesin Berishën”/ Noka: Basha tallet me veten kur deklaron fitore

Pse Berisha ndiqet nga demokratët?!

https://www.cna.al/2021/09/22/basha-i-pergjigjet-berishes-nuk-do-te-kete-kuvend-te-pd/

Zbulohet kush e mban “peng” Lulzim Bashën

LEXO TE PLOTE