LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekspertët: Mos u futni në një vaskë me ujë të nxehtë nëse shihni...

16 Qershor 2021, 10:28, Lifestyle CNA

Me ditët dhe netët akoma të freskëta në shumë vende të SHBA-së njerëzit po preferojnë të relaksohen në ambiente me banja të nxehta. Sidoqoftë, përpara se të provoni nxhetësinë e ujit, ekziston një rrezik serioz i vaskës së nxehtë që ekspertët duan që ju të shmangni.

Nëse vaska po lëshon shumë avull, mos u futni brenda.Të gjitha vaskat e nxehta ka të ngjarë të lëshojnë pak avull, veçanërisht kur ato janë dukshëm më të ngrohta se ajri jashtë. Sidoqoftë, nëse vaska e nxehtë ku do të futeni është e rrethuar nga një sasi e konsiderueshme avulli, mund të dëshironi të rishikoni hyrjen.

“Uji me avull është origjina e sëmundjeve bakteriale si diarreja dhe legjionarët”, “thotë Brandon O’Malley , pronar i Kompanisë Sauna . “Shumica e këtyre sëmundjeve shkaktohen nga thithja e avullit të ndotur të ujit të nxehtë”, shpjegon O’Malley.

Ekspozimi i baktereve Legionella mund të çojë në rreziqe serioze shëndetësore.Sëmundja e legjionarëve është një lloj pneumonie serioze që mund të çojë në konfuzion, kollë, diarre, ethe, dhimbje koke, dhimbje muskulore, të përziera dhe marrje fryme, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Simptomat e Legjionarëve zakonisht shfaqen nga 2 deri në 10 ditë pas ekspozimit ndaj Legionella.

Ethet Pontiac priren të jenë një infeksion më i lehtë i mushkërive, simptomat e të cilit ndodhin zakonisht brenda tre ditësh nga ekspozimi ndaj Legionella; simptomat, të cilat zakonisht përfshijnë dhimbje muskulore dhe ethe, zakonisht zgjasin nën një javë. Nëse keni zhvilluar ndonjë nga simptomat e lartpërmendura dhe kohët e fundit keni qenë në ose pranë një vaske të nxehtë, kontaktoni një profesionist mjekësor.

Disa grupe ka më shumë të ngjarë të sëmuren rëndë se të tjerët.Ndërsa sëmundja e Legjionarëve dhe Ethet Pontiac mund të çojnë në komplikime serioze shëndetësore, CDC thotë se njerëzit e shëndetshëm zakonisht nuk sëmuren kur ekspozohen ndaj Legionella.

Sidoqoftë, duhanpirësit aktualë ose të mëparshëm, individë me probleme kronike të shëndetit të mushkërive, njerëz me kancer, individë me imunitet të kompromentuar, njerëz 50 e më të vjetër dhe ata me sëmundje kronike duke përfshirë dështimin e veshkave, dështimin e mëlçisë ose diabetin, janë në rrezik më të madh të komplikimeve nga ekspozimi i Legionella .

Edhe ecja afër një vaske të ndotur që lëshon avull mund t’ju vë në rrezik.Edhe nëse në të vërtetë nuk zhyteni në vaskën e nxehtë, përsëri mund të jeni në rrezik për tu prekur nga sëmundja e Legionaireve ose Ethet Pontiac.

Sipas një raporti të vitit 2020 të publikuar nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të Karolinës së Veriut, 135 njerëz zhvilluan sëmundjen e Legionnaire dhe një person zbriti me Ethet Pontiac pasi morën pjesë në Panairin e Shtetit Malor NC në 2019. Në total, 96 persona ishin u shtrua në spital për shkak të shpërthimit dhe katër vdiqën. Pas një hetimi, të gjitha sëmundjet u gjurmuan në vaska të nxehta të ekspozuara që lëshonin ujë të aerosolizuar , i cili më pas u mor me frymë nga të pranishmit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga