LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i ekspertëve: “Mos e bëni kurrë këtë gjë kur jeni në dush”

15 Qershor 2021, 19:00, Lifestyle CNA
Paralajmërimi i ekspertëve: “Mos e bëni kurrë

Koha, temperatura dhe gjatësia e dushit tuaj mund të jenë një vendim shumë personal, së bashku me sapunët dhe shampot që vendosni të përdorni ndërsa laheni.

Natyrisht, ju mund të bëni gjithçka që ju bën të ndiheni më mirë në këtë moment, por ekspertët kanë disa sugjerime të bazuara në shkencë për atë që duhet të shmangni duke e bërë pjesë të rutinës tuaj të mëngjesit.

Dushi juaj në mëngjes nuk duhet të jetë kurrë shumë i nxehtë.

Edhe pse ideja e fillimit të mëngjesit tuaj me një dush të ftohtë ose të vakët mund të tingëllojë jo tërheqëse, ekspertët thonë se është gjëja më e mirë për ju.

Shmangia e dusheve të gjata dhe të nxehta është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me sëmundje të lëkurës.

Zgjidhni produktet tuaja të dushit.

Koha dhe temperatura e dushit tuaj mund të jenë të parëndësishme nëse përdorni të gjitha produktet e gabuara ndërsa jeni aty. Angold thotë se disa sapunë dhe xhel dushi mund të “prishin ekuilibrin PH të kësaj manteli acid dhe ta heqin atë nga lëkura jonë, duke e lënë lëkurën të ekspozuar ndaj kushteve të pafavorshme”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga