LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria mundi pandeminë/ Epidemiologu Fabian Cenko flet për imunizim të popullatës

16 Qershor 2021, 06:51, Lifestyle CNA

?Shifrat e ulëta të pandemisë vijnë si pasojë se popullata në Shqipëri është imunizuar?.

Kështu ka deklaruar epidemiologu Fabian Cenko i ftuar në ?ABC e Mëngjesit?.

?Tashmë prej 2 muajsh duke parë këtë trend dhe duke parë të dhënat kemi një qarkullim shumë të ulët të virusit.

Problemi është i thjeshtë qarkullimi i ulët i virusit ose se virusi nuk ka hyrë akoma që kjo bie, ose virusi qarkullon njerëzit e mundësojnë këtë qarkullim, por janë imunë ose sepse je infektuar dhe e ke kaluar, ose je vaksinuar.

Mendoja që aktiviteti zgjedhor në fund të prillit do të jepte pasoja, ose do mbushte ca xhepa të zonave që ishin prekur më pak. Por nuk ndodhi dhe kjo tregon që kemi një proces imunizimi të popullatës kokëfortë që është aty ?, është shprehur ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga