LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Arti ka vdekur shoku"/ Rritja e artistëve dixhitalë nxit debat botëror

13 Shtator 2022, 14:23, Tech CNA

"Arti ka vdekur shoku"/ Rritja e artistëve dixhitalë nxit

Revolucionet në art nuk janë asgjë e re, por arti i dixhitalizuar tashmë mund të jetë përfundimtar.

"Arti është i vdekur shoku", tha Jason M Allen për "New York Times".

Zoti Allen është fituesi i konkursit të Panairit të Artit Shtetëror të Kolorados në kategorinë e "artistëve dixhitalë në zhvillim".
Shpallja e tij si fitues në "Théâtre D'Opera Spatial" u bë duke përdorur Midjourney, një sistem inteligjence artificiale që mundëson krijimin e imazheve thjesht duke futur disa tekste - për shembull "një astronaut duke hipur në kalë".
Shumë artistë ishin të zemëruar, por zoti Allen ishte i palëkundur: "Ka mbaruar. AI fitoi. Njerëzit humbën", tha ai për gazetën.

Zoti Allen fitoi vetëm 300 dollarë (262 £) nga konkursi, por lajmi shkaktoi pakënaqësi. Disa artistë tashmë kishin frikë se një lloj i ri i gjeneratorëve të imazhit të AI (artificial inteligence/inteligjenca artificiale), mund t'u merrte punët, duke hedhur poshtë eksperiencën e punës së tyre disavjeçare.

"Kjo gjë kërkon punët tona, është aktivisht antiartist", shkroi artisti i koncepteve të filmave dhe lojërave me bazë në Kaliforni, RJ Palmer, në një postim në "Twitter" të pëlqyer më shumë se 25,000 herë.

"Arti ka vdekur shoku"/ Rritja e artistëve dixhitalë nxit


Në postimet në "Twitter" ai theksoi se sa mirë prodhimi i sistemeve të AI mund të imitojë artistët e gjallë. Në një rast që ai ekzaminoi, AI madje u përpoq të riprodhonte nënshkrimet e artistëve.

Rezultati i këtyre sistemeve të AI është mbresëlënës, por ato janë ndërtuar mbi prodhimin e krijuesve të mishit dhe gjakut - AI-të e tyre janë trajnuar në miliona imazhe të krijuara nga njeriu.
Stable Diffusion, një gjenerator imazhesh me burim të hapur AI i lançuar kohët e fundit, mëson nga një skedar i ngjeshur me "100,000 gigabajt imazhe" të fshira nga interneti, më thotë themeluesi i tij Emad Mostaque.
Z. Mostaque, një shkencëtar kompjuteri me përvojë në teknologji dhe financa, e sheh Stable Diffusion si një "motor kërkimi gjenerues".

Ndërsa kërkimet e imazheve në "Google" ju tregojnë fotografi që ekzistojnë tashmë, Stable Diffusion ju tregon gjithçka që mund të imagjinoni.
"Ky është një moment Star Trek Holodeck", thotë ai./CNA.al Burimi: BBC

Lajmet e fundit nga