LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA ndalon me ligj firmat e 'teknologjisë së avancuar' të ndërtojnë fabrika në Kinë për 10 vjet

7 Shtator 2022, 09:42, Tech CNA

SHBA ndalon me ligj firmat e 'teknologjisë së avancuar'

 

Kompanitë amerikane të teknologjisë që marrin fonde federale do të ndalohen nga ndërtimi i objekteve të "teknologjisë së avancuar" në Kinë për 10 vjet, tha administrata Biden.

Udhëzimet u zbuluan si pjesë e një plani prej 50 miliardë dollarësh (43 miliardë £) që synon ndërtimin e industrisë lokale.

Ky vendim vjen pas kërkesës së grupeve të biznesit, të cilët kanë kërkuar më shumë mbështetje nga qeveria me qëllim reduktimin e varësisë nga Kina.

Ata janë përballur me një mungesë globale të mikroçipeve që kanë ngadalësuar prodhimin.

"Ne do të zbatojmë rregullat për të siguruar që ata që marrin fonde ‘CHIPS’ nuk mund të rrezikojnë sigurinë kombëtare... ata nuk lejohen t'i përdorin këto para për të investuar në Kinë, ata nuk mund të zhvillojnë teknologji të avancuara në Kinë. ... për një periudhë prej dhjetë vjetësh”, është shprehur Sekretarja e Tregtisë së SHBA, Gina Raimondo.

SHBA-ja dhe Kina janë të bllokuara në një mosmarrëveshje të gjatë mbi tregtinë dhe teknologjinë.

Në gusht, presidenti i SHBA-së, Joe Biden, kishte nënshkruar një ligj që angazhonte 280 miliardë dollarë (232 miliardë £) për prodhimin e teknologjisë së lartë dhe kërkimin shkencor, nga frika se SHBA-ja po humbet avantazhin e saj teknologjik ndaj Kinës.

 

Investimet përfshijnë ulje tatimore për kompanitë që ndërtojnë fabrika të prodhimit të çipave kompjuterikë në SHBA.

Shtetet e Bashkuara aktualisht prodhojnë afërsisht 10% të furnizimit global të gjysmëpërçuesve, të cilët janë çelësi për gjithçka, nga makinat tek telefonat celularë, nga gati 40% që ishte ky prodhim në 1990.

 

Ambasada kineze në Uashington e kishte kundërshtuar projektligjin e gjysmëpërçuesve, duke e quajtur këtë masë si një "mentalitet të Luftës së Ftohtë".

 

Disa prodhues amerikanë të çipave po përjetojnë tashmë ndikimin e goditjes së Uashingtonit në shitjen e teknologjisë amerikane në Kinë. Në fillim të këtij muaji, Nvidia dhe AMD u thanë nga zyrtarët amerikanë që të ndalonin shitjen e çipave të inteligjencës artificiale në Kinë.

Dan Ives i Wedbush Securities i quajti kufizimet një "goditje të zorrëve" për Nvidia.

"Kjo është me të vërtetë një e shtënë në harkun e Kinës dhe me të vërtetë do t'i ndezë ato flakë për sa i përket (tensioneve) gjeopolitike," i tha Ives për BBC./ CNA.al

Lajmet e fundit nga