LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Huawei prezanton orën inteligjente/ Shërben edhe si një aparat tensioni

4 Shtator 2022, 15:01, Tech CNA
Huawei prezanton orën inteligjente/ Shërben edhe si një aparat
Foto ilustruese

Huawei ka lançuar një orë inteligjente që fryhet rreth kyçit të dorës për të marrë matje të sakta të presionit të gjakut.

Huawei Watch D i ri, i cili po prezantohet në IFA 2022 në Berlin këtë javë, ka një airbag në pjesën e brendshme të rripit që fryhet ngadalë rreth kyçit të dorës.

Huawei Watch D do të lansohet në tregun evropian si një pajisje mjekësore e certifikuar, kështu që përdoruesit mund të besojnë se informacioni nga ai është i saktë.

Ai do të shitet pwr 400 paundw dhe do të jetë i disponueshëm për t'u blerë në Mbretërinë e Bashkuar nga Huawei Store nga tetori.

Përdoruesit duhet të mbajnë vetëm orën për një minutë dhe të mbajnë krahun e tyre të palëvizur pasi rripi fryhet gradualisht dhe bëhet gjithnjë e më i ngushtë rreth kyçit të dorës.

Pas minutës, ekrani i orës jep lexime për presionin sistolik dhe diastolik në kategoritë e koduara me ngjyra - i ulët, normal, para hipertensionit, hipertensioni i fazës 1 dhe hipertensioni i fazës 2.

Leximi sistolik përfaqëson presionin maksimal të gjakut dhe leximi diastolik është presioni minimal i gjakut.

Huawei Watch D mund të bëjë gjithashtu një test elektrokardiogrami (EKG), i cili mund të përdoret për të kontrolluar ritmin e zemrës dhe aktivitetin elektrik, megjithëse Huawei këshillon këdo që ka stimulues kardiak ose pajisje të tjera të implantueshme të mos e përdorë këtë funksion.

Për të kryer testin e EKG-së, përdoruesit duhet vetëm të mbajnë gishtin në një modul sensor në anën e orës për 30 sekonda.

Rezultatet e EKG-së të MailOnline ishin gjithashtu 'normale', megjithëse ora më tha 'ky informacion është vetëm për referencë dhe nuk duhet të përdoret për një diagnozë mjekësore'./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga