LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Musk jep lajmin/ Kur do të dalë në shitje makina pa shofer

29 Gusht 2022, 18:09, Tech CNA
Musk jep lajmin/ Kur do të dalë në shitje makina pa shofer
Miliarderi Elon Musk

Miliarderi Elon Musk ka deklaruar se makinat "Tesla" pa shofer të dalin në shitje deri në fund të këtij viti.

Duke folur në një konferencë në Norvegji të hënën, ai tha se synonte të kishte gati makinat elektrike deri në Krishtlindje në SHBA, dhe ndoshta edhe në Europë, në varësi të miratimit rregullator, raportoi "Reuters".

Musk tha gjithashtu në ngjarjen në Stavanger se bota ka ende nevojë për naftë dhe gaz ose qytetërimi do të shkërmoqet.

Në fillim të këtij muaji, shefi ekzekutiv i "Tesla"-s tha se softueri i saj “Full Self-Driving” do të rritet për herë të dytë këtë vit në 15,000 dollarë në Amerikën e Veriut. Nuk u dha asnjë arsye për rritjen, por ai ka thënë më parë se teknologjia do të bëhej më e shtrenjtë pasi do të bëhej më e sofistikuar.

Musk pranoi se teknologjia e vetëdrejtimit të "Tesla"-s ishte ende nën shqyrtimin rregullator. Administrata Kombëtare e Sigurisë në Trafikun e Autostradave njoftoi në qershor se po zgjeronte një hetim në funksionin e ndihmës së shoferit Autopilot të "Tesla"-s për të përcaktuar nëse ishte me defekt.

Në korrik, Departamenti i Automjeteve në Kaliforni paraqiti një ankesë kundër "Tesla", duke pretenduar se ka përdorur deklarata "të pavërteta ose mashtruese" në reklamimin e programeve të saj të ndihmës së shoferit.

Në një rast tjetër, miliarderi kërcënoi se do të ndërmerrte veprime ligjore kundër një CEO të teknologjisë i cili nisi një  fushatë reklamash virale duke kritikuar softuerin e plotë vetë-drejtues të prodhuesit të makinave elektrike. Reklama dukej se tregonte një "Tesla" që përplasej me një manekin të madhësisë së një fëmije.

Sistemi i mundëson "Tesla"-s të ndryshojë automatikisht korsitë, të hyjë dhe të dalë nga autostrada, të njohë shenjat e ndalimit dhe semaforët dhe të parkojë. Softueri, ende në një modalitet testimi beta, kërkon një drejtues të licencuar për ta monitoruar atë në çdo kohë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga