LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Twitter dhe Meta rrëzojnë fushatën e propagandës pro-SHBA

27 Gusht 2022, 10:57, Tech CNA
Twitter dhe Meta rrëzojnë fushatën e propagandës pro-SHBA
Foto ilustruese

Twitter dhe Meta kanë hequr nga platformat e tyre një fushatë propagandistike në internet që synon të promovojë interesat e SHBA jashtë vendit, thonë studiuesit.

Ky është operacioni i parë i madh i fshehtë i propagandës pro-SHBA-së i hequr nga gjigantët e teknologjisë, thuhet në një raport nga firma analitike e mediave sociale Graphika dhe Observatori i Internetit Stanford (SIO).

Ata hoqën dhjetëra llogari të përdorura në fushatë në korrik dhe gusht.

Nuk dihet se kush qëndron pas operacionit propagandistik.

Studiuesit thonë se Twitter ka identifikuar SHBA-në dhe Britaninë e Madhe si "vendet e supozuara të origjinës", ndërsa Meta, që zotëron Facebook dhe Instagram, tha se SHBA ishte "vendi i origjinës".

Megjithatë, studiuesit e kishin të qartë se edhe pse kompanitë emërtuan këto vende, kjo nuk vërtetoi se ata ishin pas fushatës.

"Ne nuk kemi informacionin e nevojshëm për t'ia atribuar këtë aktivitet një vendi apo organizate të vetme," tha SIO për BBC.

"Ajo që është e qartë, është se aktiviteti synon të çojë përpara interesat perëndimore, duke përfshirë ato të SHBA-së dhe aleatëve."/ CNA.al

Marrë nga BBC

Lajmet e fundit nga