LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga iPhone tek Apple Watches/ Ja gjithçka që presim të shohim në eventin e shtatorit të Apple

3 Shtator 2022, 12:07, Tech CNA
Nga iPhone tek Apple Watches/ Ja gjithçka që presim të shohim
Foto ilustruese

Çdo vit, Apple mban një ngjarje të madhe afër fillimit të vjeshtës për të shpallur iPhone-ët e rinj të atij viti dhe një grup produktesh të tjera të reja. Këtë vit, Apple do të mbajë një konferencë që do të jepen njoftime për produktet.

Pritet një seri e re iPhone 14 me ekrane më të mëdhenj dhe çipa më të shpejtë.

Ashtu si në vitet e mëparshme, Apple pritet të prezantojë katër versione të ndryshme të iPhone-it të ri: potencialisht, këto do të jenë iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max.

iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus

iPhone 14 standard, ka të ngjarë të mos marrë shumë përditësime këtë vit. Ndoshta do të ketë ende një madhësi ekrani 6.1 inç dhe ndoshta do të përdorë të njëjtin çip (megjithëse ende të shpejtë) A15 Bionic që kishte iPhone 13. Ka të ngjarë të ketë vetëm dy kamera në anën e pasme, por analistët mendojnë se kamera e përparme selfie do të ketë disa përmirësime.

Apple pritet të prezantojë një iPhone 14 më të madh që do të jetë pothuajse i njëjtë për sa u përket specifikave, por ka një ekran më të madh 6.7 inç. Raporte të pakonfirmuara thonë se Apple planifikon ta quajë atë iPhone 14 Plus. Kjo do të ishte hera e parë që Apple ofron një opsion "buxhetor" me ekran të madh.

iPhone 14 Pro dhe Pro Max

Modelet iPhone 14 Pro dhe Pro Max duket se do të kenë ndryshime të dukshme. Dhe më i madhi nga këto ndryshime të mundshme është ekrani i tyre 6.7 inç.

Prerja - zbardhja e madhe e zezë në krye të ekranit të iPhone që strehon kamerën selfie dhe altoparlantin – do të  hiqet. Apple pritet të zëvendësojë prerjen me një "prerje të gjerë në formë pilule", që do të thotë se kamera dhe altoparlanti do të jenë thjesht në ekran pa ndonjë hapësirë ??të zezë rreth tyre.

Si Pro ashtu edhe Pro Max pritet të kenë çipa të brendshëm më të rinj. Çipat A16 Bionic janë më të fuqishëm se paraardhësit e tyre A15, duke i bërë këta iPhone-ët më të shpejtë deri më tani.

Kamera e përmirësuar e selfie-ve që përmendëm më herët ka të ngjarë të vijë edhe në Pro dhe Pro Max, së bashku me kamerat e pasme 48 megapikselë që mund të regjistrojnë video në cilësi 8K.

Së fundmi, Apple pritet të marrë një faqe nga libri i Google dhe t'u japë ekraneve "gjithmonë ndezur" Pro dhe Pro Max. Kjo lejon që iPhone juaj të vazhdojë të tregojë disa informacione - për shembull kohën - edhe kur iPhone është i kyçur dhe ekrani është i fikur.

Të gjitha këto përmirësime tingëllojnë shkëlqyeshëm, por e keqja është se ato ka të ngjarë të çojnë në rritje të çmimeve për çdo version të iPhone 14. Analisti i Apple, Ming-Chi Kuo thotë se seria e iPhone 14 do të jetë rreth 15% më e shtrenjtë se seria e iPhone 13, me iPhone 14 standard që fillon nga rreth 1000 dollarë.

Gjithashtu do të prezantohen tri ora Apple Watch.

Pritet që në event të prezantohet Apple Watch Series 8. E fundit në linjën e gjatë të grupeve të fitnesit të Apple, Seria 8 pritet të vijë me një çip të brendshëm të përmirësuar S8. Kjo do ta lejojë orën të funksionojë më shpejt dhe do t'i bëjë veçoritë e saj biometrike - gjurmimin e rrahjeve të zemrës, nivelet e oksigjenit në gjak, etj. Mund të vijë gjithashtu me një sensor të temperaturës që mund t'ju tregojë nëse keni ethe.

Një version i ri i Apple Watch SE mund të zëvendësojë Serinë 3 si opsion buxhetor i orës. Ka të ngjarë të ketë të njëjtin çip S8 si Seria 8, por nuk ka ende asnjë fjalë nëse do të shtojë oksigjenin në gjak të Orës së rregullt ose veçoritë EKG.

Pyetja më e madhe është nëse do të shohim debutimin e përfolur të Apple Watch Pro, një model i ri i krijuar për atletët. Gazetari i Bloomberg, Mark Gurman parashikon se do të vijë me një ekran të madh "rezistent ndaj copëtimit" dhe këllëf metalik, duke e bërë atë gati të përafërt dhe të rrëzohet. Por këto shtesa gjithashtu mund të rrisin çmimin në rreth 900 dollarë.

Një përditësim i mundshëm i shumëpritur për AirPods Pro

Kanë kaluar gati tri vjet që kur Apple lëshoi ????AirPods Pro të nivelit të lartë dhe ne nuk kemi dëgjuar asgjë prej tyre që nga një version i ri.

Por Ming-Chi Kuo beson se Apple do të debutojë AirPods Pro 2 këtë vit. Konferenca e shtatorit duket si një kohë e mirë për të, megjithëse mund ta shohim të shpallur në tetor. Ndërsa detajet janë të pakta, ato me siguri do të vijnë me cilësi më të mirë audio dhe një lidhje më të qëndrueshme Bluetooth dhe ndoshta një çmim më të lartë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga