LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çdo përdorues i iPhone duhet ta dijë/ Ky është truku gjenial për jetëgjatësinë e baterisë

3 Shtator 2022, 15:21, Tech CNA
Çdo përdorues i iPhone duhet ta dijë/ Ky është truku
Foto ilustruese

Nëse jetëgjatësia e baterisë së iPhone-it tuaj është e pakët, ky truk i shpejtë duhet të ndihmojë për ta korrigjuar atë.

Kërkon që ju të merreni me cilësimet tuaja për t'u siguruar që aplikacioni Safari nuk po e harxhon baterinë e telefonit tuaj.

Në një video në fillim të këtij viti, përdoruesi i "Tik-Tok" "ambre_skye" u tregoi 780,000 ndjekësve të saj se si të aktivizonin një komandë vetëshkatërruese për skedat në aplikacionin Safari iOS.

Kur aktivizohet, cilësimi do të thotë që përdoruesit nuk duhet t'i mbyllin manualisht skedat nga brenda aplikacionit.

Si rezultat, shfletuesi juaj ka më pak gjasa të vuajë nga grumbullimi i skedave të papërdorura që mund të ngadalësojnë pajisjen tuaj dhe të rrisin jetëgjatësinë e baterisë.

Për të vendosur që skedat tuaja Safari të mbyllen automatikisht, hapni aplikacionin e cilësimeve të iPhone. Lëvizni poshtë dhe trokitni lehtë mbi Safari.

Lëvizni përsëri poshtë dhe trokitni lehtë mbi “Mbyll skedat”. Zgjidhni nga menyja nëse dëshironi që skedat të mbyllen pas një dite, një jave ose një muaji.

"Ambre_skye", një nga këshilluesit më të njohur të teknologjisë së "Tik-Tok", rekomandon mbylljen e skedave të Safarit pas një jave për shpejtësi dhe efikasitet maksimal.

Duke pasur shumë skeda të hapura në shfletuesin tuaj mund të ngadalësojnë celularin tuaj, sepse secila prej tyre konsumon ruajtjen afatshkurtër të të dhënave të sistemit tuaj.

E quajtur "Random Access Memory" (RAM), është vendi ku telefoni juaj kujton gjithçka që funksionon në të, si aplikacionet, shfletuesit, sistemin operativ dhe më shumë.

Nëse RAM-i juaj është i bllokuar nga shumë aplikacione ose skeda që përdoren menjëherë, mund të filloni të vini re vuajtjet e performancës së smartfonit tuaj.

Mund të shihni që aplikacionet funksionojnë më ngadalë ose fillojnë të vonojnë, ndërsa telefoni juaj mund të nxehet në prekje dhe të mbarojë bateria me një ritëm të rrufeshëm.

Nëse performanca e iPhone-it tuaj është e vështirë, provoni të mbyllni aplikacionet që nuk po përdorni për të liruar hapësirën e ruajtjes.

Për ta bërë këtë në një iPhone X dhe më vonë, shkoni tek ekrani bazë dhe rrëshqitni lart nga fundi i ekranit, duke ndaluar në mes të tij.

Rrëshqitni djathtas ose majtas për të gjetur aplikacionin që dëshironi të mbyllni dhe rrëshqitni lart në pamjen paraprake për të mbyllur aplikacionin.

Në iPhone SE, iPhone 8 dhe më të hershëm, klikoni dy herë butonin Home për të shfaqur aplikacionet tuaja të përdorura më së fundi dhe rrëshqitni lart mbi ato që dëshironi të mbyllni.

Lajmet e fundit nga