LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjiganti "Instagram" gjobitet me 405 milionë euro për shkeljen e privatësisë së fëmijëve

6 Shtator 2022, 13:25, Tech CNA
Gjiganti "Instagram" gjobitet me 405 milionë euro për
Foto ilustruese

Rregullatorët irlandezë kanë gjobitur "Instagram"-in me 405 milionë euro për shkeljen e privatësisë së fëmijëve.

Ankesa kishte të bënte me të dhënat e fëmijëve - veçanërisht numrat e tyre të telefonit dhe adresat e e-mailit.

Një zyrtar i "Meta"-s tha për "BBC News": "Ky hetim u fokusua në cilësimet e vjetra që i përditësuam më shumë se një vit më parë dhe që atëherë kemi lëshuar shumë veçori të reja për të ndihmuar në mbajtjen e adoleshentëve të sigurt dhe informacionin e tyre privat.
“Çdokush nën 18 vjeç e ka automatikisht llogarinë e tij private kur i bashkohet 'Instagram'-it, kështu që vetëm njerëzit që njohin mund të shohin se çfarë postojnë dhe të rriturit nuk mund t'u dërgojnë mesazhe adoleshentëve që nuk i ndjekin.

“Ndërsa ne jemi angazhuar plotësisht me DPC gjatë gjithë hetimit të tyre dhe ne nuk jemi dakord me mënyrën se si është llogaritur kjo gjobë dhe synojmë ta apelojmë atë.
"Ne po vazhdojmë të shqyrtojmë me kujdes pjesën tjetër të vendimit".

DPC rregullon kompanitë e mëdha të teknologjisë me seli europiane në Republikën e Irlandës. Asnjëherë nuk ka dhënë një gjobë kaq të madhe për një shkelje të Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave të Bashkimit Evropian.

Por vitin e kaluar, DPC gjobiti "WhatsApp"-in me 225 milionë euro, ndërsa autoriteti i të dhënave të Luksemburgut gjobiti Amazon me 746 milionë euro rekord .

Kreu i politikave të sigurisë në internet të Shoqatës Kombëtare për Parandalimin e Mizorisë ndaj Fëmijëve (NSPCC), Andy Burrows, tha për gjobën e Instagramit:

"Kjo ishte një shkelje e madhe që kishte implikime të rëndësishme mbrojtëse dhe potencial për të shkaktuar dëm të vërtetë tek fëmijët që përdorin Instagram.
Vendimi demonstron se si zbatimi efektiv mund të mbrojë fëmijët në mediat sociale dhe nënvizon se si rregullorja tashmë po i bën fëmijët më të sigurt në internet.
Tani i takon kryeministrit të ri që të mbajë premtimin për t'u dhënë fëmijëve mbrojtjen më të fortë të mundshme duke dorëzuar plotësisht dhe pa vonesë Projektligjin e Sigurisë në internet."/CNA.al

Lajmet e fundit nga