LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Brazili ndalon shitjet e iPhone-ve pa adaptorë USB

8 Shtator 2022, 15:55, Tech CNA

Brazili ndalon shitjet e iPhone-ve pa adaptorë USB

Brazili thotë se po ndalon shitjen e iPhone-ve që nuk përfshijnë një përshtatës të energjisë. Në një deklaratë të martën, Ministria e Drejtësisë dhe Sigurisë Publike e Brazilit tha se ka gjobitur Apple me 12.275 milionë (2.04 milionë funte).
Agjencia braziliane e konsumatorëve Senacon tha se vendimi i Apple për të mos përfshirë adaptorët e rrymës me iPhone të rinj diskriminon konsumatorët duke shitur një "produkt jo të plotë".

Apple do të apelojë kundër ndalimit. Kompania i tha "Reuters" në një deklaratë se do të punonte me autoritetet braziliane për të "zgjidhur shqetësimet e tyre", por shtoi se më parë ka fituar disa vendime gjyqësore në Brazil për këtë çështje.
"Ne jemi të sigurt se klientët tanë janë të vetëdijshëm për opsionet e ndryshme për karikimin dhe lidhjen e pajisjeve të tyre," tha Apple.

Gjoba dhe ndalimi i shitjes së iPhone-ve pa adaptorë USB u njoftua një ditë përpara se Apple të shfaqte iPhone 14, 14 Pro dhe Apple Watch Ultra të ri.
Agjencia e mbrojtjes së konsumatorit në São Paulo e gjobiti Apple me 2 milionë funte vitin e kaluar, duke thënë se shitja e iPhone 12 dhe çdo modeli që atëherë, shkel ligjin e konsumatorit sepse ato nuk vijnë me karikues.

Apple ndaloi përfshirjen e adaptorëve të energjisë dhe kufjeve në kutitë e iPhone me lançimin e iPhone 12 në 2020.
Ai tha se masa, e cila erdhi pas heqjes së parë të përshtatësve të energjisë nga kutitë e reja të Apple Watch, do të ndihmonte në reduktimin e gjurmës së karbonit të Apple, duke e bërë paketimin më të vogël.

"Ndonjëherë nuk është ajo që bëjmë ne, por ajo që nuk bëjmë ajo që ka rëndësi," tha Lisa Jackson, nënkryetare e Apple për mjedisin, politikat dhe iniciativat sociale, në fjalimin kryesor të Apple në shtator 2020.
Ajo shtoi se tashmë kishte më shumë se dy miliardë adaptorë zyrtarë të energjisë Apple në botë.

Senacon, i cili nisi rastin e tij kundër lëvizjes vitin e kaluar, tha se argumentet e Apple për heqjen e përshtatësve të energjisë USB nga kutitë e iPhone për arsye të qëndrueshmërisë ishin "të mjaftueshme".
Ai tha se nuk kishte prova se heqja e karikuesve kishte përfitime mjedisore.
Sipas Ministrisë së Drejtësisë të Brazilit, Senacon tha se kompania mund të kishte marrë në konsideratë alternativa për të reduktuar ndikimin e saj mjedisor që nuk do të ngarkonte konsumatorët – të tilla si miratimi i kabllove USB-C dhe karikuesve për të reduktuar mbetjet elektronike.
Bashkimi Europian ra dakord përkohësisht mbi planet për të zbatuar një kabllo të përbashkët karikimi USB-C për pajisjet elektronike portative në fillim të këtij viti./ CNA.al Burimi: BBC.

Lajmet e fundit nga