LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Apple prezanton iPhone 14 Pro dhe Watch Ultra

8 Shtator 2022, 08:43, Tech CNA
Apple prezanton iPhone 14 Pro dhe Watch Ultra
Foto ilustruese

Gjatë prezantimit në SHBA, Apple ka zbuluar iPhone 14, me lidhje satelitore emergjente dhe teknologji për zbulimin e përplasjeve me makinë.

Kompania zbuloi katër versione të celularit të ri në selinë e saj në Cupertino.

Apple prezantoi gjithashtu një pajisje të re sportive ekstreme - Watch Ultra.

Ngjarja u fokusua në produktet e gjeneratës së ardhshme iPhone, Watch dhe AirPod.

Apple Watch Seria 8

Apple Watch Series 8 ka një sërë veçorish të reja, duke përfshirë zbulimin e përplasjes me makinë, sensorët e temperaturës për gjurmimin e cikleve të ovulacionit dhe një opsion të ri të modalitetit me energji të ulët.

Nëse aktivizohet, ora e re mund të monitorojë temperaturën e trupit çdo pesë sekonda gjatë natës dhe të zbulojë ndryshime të vogla që mund të sinjalizojnë ovulimin.

Një tjetër veçori e re është zbulimi i përplasjeve me makinë. Duke përdorur sensorë, ora do të jetë në gjendje të identifikojë një përplasje të rëndë dhe do të lidhë automatikisht përdoruesin e saj me shërbimet e urgjencës, do të sigurojë vendndodhjen e tyre të saktë dhe do të njoftojë kontaktet e urgjencës.

Seria 8 tani ka gjithashtu një modalitet me fuqi të ulët, një veçori e huazuar nga iPhone, që premton deri në 36 orë jetëgjatësi të baterisë me një karikim të plotë.

Apple Watch Series 8 ka një çmim prej 399 dollarë në SHBA, 419 paund në Mbretërinë e Bashkuar.

Apple Watch Ultra

Rezistent ndaj ujit, rezistent ndaj pluhurit dhe rezistent ndaj çarjeve,  Apple ka shpallur rivalin e saj me prodhuesit e orës si “Garmin”, “Polar” dhe të tjerë.

Ultramaratoneri Scott Jurek nga Born to Run u shfaq në prezantimin e orës së re, e cila u fokusua në një dizajn më të madh për përdorim në sporte ekstreme.

Të gjitha orët Ultra kanë deri në 36 orë jetëgjatësi baterie me një karikim të vetëm dhe një jetëgjatësi të zgjatur të baterisë prej 60 orësh, me Apple që premton fuqi të mjaftueshme për klientët e saj për të përfunduar një ultra-triathlon që përfshin not, çiklizëm dhe vrap.

Apple Watch Ultra ka një çmim prej 799 dollarë në SHBA, 849 paund në Mbretërinë e Bashkuar.

Apple prezanton iPhone 14 Pro dhe Watch Ultra

iPhone 14

Kompania po nxjerr iPhone 14 në dy versione, iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus.

Celularët e rinj janë në gjendje të dërgojnë një thirrje urgjente për ndihmë nëpërmjet satelitit. Telefoni do të shfaqë vendndodhjen e satelitëve që kalojnë lart dhe do të demonstrojë se si ta drejtoni pajisjen drejt tyre.

Mund të duhen nga 15 sekonda deri në disa minuta për të dërguar një mesazh bazë.

Analisti i teknologjisë Paolo Pescatore tha se ai besonte se inovacioni ishte një lajm i mirë për konsumatorët "në zona të vështira për t'u arritur".

Kamera e iPhone 14

Gjiganti i teknologjisë bëri me dije se do të ketë një kamerë të re 12 megapikselë, të aftë për të marrë foto të subjekteve që lëvizin shpejt, dhe kompania pretendon një përmirësim prej 49% në kapjen në dritë të ulët.

Kamera e përparme përfshin gjithashtu fokusimin automatik për herë të parë, për të ndihmuar në cilësinë e "selfie"-ve.

Sipas Apple, përdoruesit e iPhone kanë bërë më shumë se tre trilionë foto në 12 muajt e fundit.

iPhone 14 ka një çmim nga 799 dollarë (SHBA), 849 paund në mbretërinë e Bashkuar.

iPhone 14 Pro

Ndryshimi më i madh në dizajnin e iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max është pjesa e sipërme e ekranit, e cila tani është një prerje në formë pilule.

Një veçori e quajtur Dynamic Island ka zëvendësuar shkallën e zezë, për të cilën ankohen shumë përdorues të iPhone - dhe mund të ndryshojë formën në varësi të njoftimeve që ka.

Ndryshimi tjetër i madh është se celulari mund të mbetet gjithmonë i ndezur.

Kur telefoni nuk është në përdorim, ekrani zbehet dhe shpejtësia e rifreskimit ulet.

Celulari vjen në një ngjyrë vjollce të thellë së bashku me të zezën, argjendin dhe ari.

iPhone 14 Pro kushton 999 dollarë (SHBA), 1099 paund në Mbretërinë e Bashkuar.

Apple prezanton iPhone 14 Pro dhe Watch Ultra

AirPods

AirPods Pro janë më të lehta për t'u gjetur se paraardhësit e tyre. Çdo palë vjen me një sistem të ri për gjetjen e kufjeve individuale të humbura, të cilat luajnë një tingull kur bien jashtë kasës.

Për më tepër, vetë kasa ka altoparlantin e vet, i cili do të luajë një tingull më të lartë kur të kërkohet nga aplikacioni Find My.

AirPods Pro i ri ka një çmim prej 249 dollarë (SHBA), 249 paund  (Mbretërinë e Bashkuar)./ CNA.al

Apple prezanton iPhone 14 Pro dhe Watch Ultra

Lajmet e fundit nga