LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Për të gjithë përdoruesit e iPhone/ Apple iOS 16 është në dispozicion për shkarkim

13 Shtator 2022, 09:01, Tech CNA
Për të gjithë përdoruesit e iPhone/ Apple iOS 16
Foto ilustruese

Apple prezantoi të hënën softuerin e saj celular të gjeneratës së ardhshme, iOS 16, me veçori të reja që lejojnë përdoruesit të personalizojnë ekranet e kyçjes së iPhone dhe të ndryshojnë mënyrën se si u dërgojnë mesazhe miqve përmes iMessage.

Ndër ndryshimet më të pritura është aftësia për të redaktuar dhe çdërguar iMessages të dërguara së fundmi, ose për të shënuar mesazhet si të palexuara nëse përdoruesit duan t'i rishikojnë ato më vonë. Marrësit do të marrin një sinjalizim se mesazhi origjinal është redaktuar ose fshirë dhe funksionon vetëm nëse të dyja palët përdorin iOS 16. Apple më parë tha se kjo ishte ndër funksionet më të kërkuara nga përdoruesit.

Por ndoshta ndryshimi më i madh është ekrani interaktiv i kyçjes. Tani përmban shkronja të personalizuara, efekte të reja fotografike, sfonde të personalizuara dhe pajisje shtesë që shtojnë informacione me një shikim. Miniaplikacionet përfshijnë ngjarjet e kalendarit, jetëgjatësinë e baterisë, alarmet, unazat e Aktivitetit të Apple Watch dhe motin, si dhe aftësinë për të gjurmuar aktivitetet "live", të tilla si ecuria e një udhëtimi Uber, përditësimet për një lojë sportive ose dërgesat e ushqimit. (Android prezantoi një ekran interaktiv të kyçjes vitin e kaluar).

Ekzistojnë gjithashtu opsione për të krijuar ekrane të shumëfishta kyçjeje me sfonde të ndryshme që mund të ndërrohen gjatë gjithë ditës. Përdoruesit mund të shfletojnë sfondet me imazhe të sugjeruara nga biblioteka e fotografive të një përdoruesi dhe njoftimet do të shfaqen tani në fund të ekranit, në mënyrë që të mos jenë pengesë.

Softueri i përditësuar funksionon me çdo model iPhone që daton që nga iPhone 8, i lëshuar në 2017. Apple më parë ngacmoi veçoritë në qershor në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve.

Javën e kaluar, Apple ( AAPL ) zbuloi linjën e re të iPhone 14, mes pajisjeve të tjera. Për klientët që nuk janë të bindur të tregtojnë iPhone-ët e tyre të vjetër për një përmirësim relativisht në rritje – veçanërisht mes frikës së një recesioni të afërt – shkarkimi i iOS 16 mund t'i japë jetë të re smartfonëve të tyre.

Me përditësimet e reja, përdoruesit do të jenë gjithashtu në gjendje të ndajnë skedat e shfletuesit me grupet dhe të gjejnë më shumë filtra për aplikacionin e tij Focus – si p.sh. mos heshtjen e aplikacioneve dhe mesazheve të preferuara nga njerëz të caktuar. Apple po ofron gjithashtu mundësinë për të përdorur aplikacionin Fitness për monitorimin e lëvizjeve pa një Apple Ëatch për herë të parë.

Dhe veçoria më argëtuese nga të gjitha mund të jetë aftësia për të prerë subjektin nga një imazh ose sfond i tij dhe për ta hedhur atë diku tjetër, si p.sh. në iMessage.

Për të shkarkuar softuerin e ri, vizitoni seksionin "Përditësimi i softuerit" te "Cilësimet". Megjithatë, versioni i parë i përditësimeve të softuerit celular të gjeneratës së ardhshme shpesh mund të përmbajë gabime; përdoruesit mund të dëshirojnë të kopjojnë fotografi ose skedarë të rëndësishëm përpara se t'i shkarkojnë ose të ndalojnë derisa të dalë versioni i dytë, me gjasë në javët e ardhshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga