LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të zhbllokoni veçoritë e fshehta në iPhone-in tuaj

11 Shtator 2022, 16:38, Tech CNA

Si të zhbllokoni veçoritë e fshehta në iPhone-in tuaj

Ka dy menu të fshehura në të gjithë iPhone-ët, të cilat jo shumë njerëz e dinë që janë pjesë e telefonit të tyre.

Qasja në to jo vetëm që do të përshpejtojë mënyrën se si e përdorni telefonin inteligjent, por do ta bëjë  më të lehtë përdorimin e telefonit tuaj.

Tipari i parë i fshehur quhet “Veprimet e Shpejta” dhe funksionon nga “Ekrani Home” i iPhone.

Thjesht shtypni gjatë në një ikonë aplikacioni dhe do të zhbllokoni një menu të fshehur. Këtu mund të përdorni cilësimet e aplikacionit pa pasur nevojë të hapni aplikacionin dhe të ngadalësoni telefonin tuaj. Ndërsa kjo menu e fshehur nuk do të funksionojë për të gjitha aplikacionet, më të njohurit e mbështesin këtë veçori, duke përfshirë aplikacionin Photos të Apple, shkruan The Sun.

Për shembull, mbani të shtypur ikonën "Fotografitë" dhe menyja "Veprimet e shpejta" do të shfaqet.

Dy opsionet kryesore janë “Veprimet e shpejta” specifike të Apple. Njëra është thjesht të hiqni aplikacionin nga ekrani bazë dhe një tjetër ju lejon të lëvizni aplikacionin.

Por katër opsionet e fundit janë më të dobishme. Ato ju lejojnë të lundroni me shpejtësi te veçoritë specifike brenda "Fotografive", duke përfshirë një opsion të dobishëm "Kërkimi", i cili ju lejon të kërkoni për terma ose vendndodhje specifike.

Dhe njësoj sikur të kërkoni në “Google Images”, do të mund të gjeni fotot përkatëse në galerinë tuaj.

Ju madje mund të kërkoni për ngjarje specifike, si për shembull një koncert në të cilin keni shkuar.

Një tjetërtruk  i mirë i “Veprimeve të Shpejta” është në aplikacionin “Cilësimet”. Duke shtypur gjatë mbi ikonën, mund të përdorni shkurtoret e shpejta për “Bluetooth”, “Wi-Fi”, të dhënat celulare dhe baterinë.

Ajo që bëjnë këto menu të fshehura është të zvogëlojnë kohën që humbisni duke lundruar në ekranet për të arritur në funksionalitetin e dëshiruar të aplikacionit që dëshironi.

Më shumë veçori të aksesueshmërisë në iPhone

E neglizhuar shpesh, menyja e aksesueshmërisë së iPhone mund të jetë një mjet i dobishëm për të shpejtuar mënyrën se si e përdorni pajisjen tuaj Apple.

Ajo ka një menu të fshehtë të cilësimeve që ju lejon të personalizoni përvojën tuaj të përdoruesit dhe ta bëni më të lehtë të shijoni disa veçori.

Për të hyrë në të, thjesht shkoni te aplikacioni i Cilësimeve të iPhone dhe më pas lundroni te Accessibility.

Këtu do të gjeni opsione si “Zmadhimi”, i cili ju lejon të kontrolloni se si shikoni disa pamje vizuale në ekran dhe madhësia e ekranit dhe tekstit për të përmirësuar lexueshmërinë e tekstit në ekran. Ekziston edhe menyja e personalizimit për aplikacionin, e cila ju lejon të ndryshoni cilësimet për aplikacione specifike në mënyrë që ato të veprojnë në përputhje me mënyrën se si dëshironi t'i përdorni ato.

Kjo është vetëm një pikë në oqeanin e veçorive të fshehura që do t'i gjeni duke ecur në menynë e Aksesueshmërisë. Eksploroni dhe shikoni se si mund ta përdorni për të përmirësuar përvojën tuaj të përgjithshme të iPhone./ CNA.al

Lajmet e fundit nga