LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse Apple po heq kartën fizike SIM?

10 Shtator 2022, 09:33, Tech CNA

Pse Apple po heq kartën fizike SIM?

Ditët e përdorimit të një kapëse letre për të kryer mikrokirurgji për të nxjerrë një kartë të vogël SIM nga një tabaka e vogël në iPhone tuaj mund të kenë marrë fund.
Apple zbuloi këtë javë se po heq kartat fizike SIM dhe tabakatë në linjën e saj të re të iPhone 14 në Shtetet e Bashkuara. Në vend të saj, kompania po përqafon një alternativë dixhitale të njohur si eSIM.

Një kartë SIM është një identifikues unik në çdo telefon celular që i mundëson pajisjes të lidhet me rrjetet me valë për të dërguar mesazhe dhe për të bërë thirrje. Një eSIM i referohet një SIM "të ngulitur" ose një karte që është e lidhur në vetë telefonin. Njerëzit priren të ndryshojnë kartat e tyre SIM kur ndryshojnë planet e operatorit celular ose udhëtojnë jashtë vendit dhe kërkojnë të përdorin një ofrues tjetër shërbimi gjatë udhëtimit të tyre.

Apple lëshoi ??për herë të parë mbështetjen eSIM në iPhone në 2018, me premtimin për ta bërë më të lehtë për klientët aktivizimin e planeve të tyre celulare dhe përdorimin e shumë numrave të telefonit dhe operatorëve për të njëjtën pajisje.
Tani, Apple po e dyfishon këtë veçori duke hequr tërësisht infrastrukturën për të mbështetur kartat SIM fizike në iPhone 14.
"Me eSIM mund të transferoni shpejt një plan celular ekzistues ose të merrni një plan të ri celular, të gjitha në mënyrë dixhitale," tha Kaiann Drance, zëvendëspresident i Apple për marketingun e iPhone, në këtë ngjarje të mërkurën. Drance gjithashtu tregoi se si kartat eSIM mund t'i bëjnë pajisjet "më të sigurta", duke vënë në dukje se "dikush nuk mund ta heqë kartën fizike SIM nëse iPhone juaj humbet ose vidhet".

Komisioni Federal i Komunikimeve deklaron gjithashtu se eSIM-të kanë "përfitime të rëndësishme sigurie". Disa aktorë të këqij kanë qenë të njohur për vjedhjen e një karte fizike SIM dhe e ndërrojnë atë në një telefon tjetër për të fituar akses në informacionin e dikujt dhe për të rivendosur llogaritë e tyre, sipas agjencisë federale. Një kartë eSIM mund ta zvogëlojë këtë rrezik sepse "nuk mund të vidhet pa vjedhur telefonin".
Në teori, heqja e slotit të kartës SIM mund të sjellë një përfitim tjetër: lejimin e më shumë hapësirë ??për bateri më të mëdha ose veçori të tjera në telefon. Kjo nuk është gjë e vogël për një kompani si Apple që gjithmonë përpiqet t'i bëjë pajisjet e saj më të holla.
Ndërsa heqja e slotit të kartës SIM mund të mos jetë aq polarizuese sa vendimi i Apple për të hequr folenë e kufjeve, ai tashmë ka shkaktuar disa ankesa në mediat sociale.
Udhëtarët e shpeshtë ndërkombëtarë, në veçanti, janë mësuar të ndërrojnë kartat SIM fizike në vende të ndryshme dhe mund të udhëtojnë në vende ku operatorët nuk e mbështesin ende përdorimin e eSIMS. Në territorin e Kinës, për shembull, funksionaliteti eSIM në iPhone 14 aktualisht nuk ofrohet./ CNA.al Burimi: CNN

Lajmet e fundit nga