LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tryeza me sipërmarrjen/ Teliti: Nuk taksohen drejtorët hajdutë të Veliajt, por biznesi i ndershëm

3 Prill 2024, 17:59, Politikë CNA
Tryeza me sipërmarrjen/ Teliti: Nuk taksohen drejtorët hajdutë
Dorian Teliti

Këshilltari për Çështjet Ekonomike në PD, Dorian Teliti, i pranishëm në një takim të organizuar me përfaqësues të biznesit, sipërmarrjes dhe profesioneve të lira, u shpreh se me taksat e shqiptarëve po bëhen padrejtësi.

“Sot jepen zero lekë për të mbështetur biznesin që është në nevojë, ndërkohë që jepen 160 mln euro për konçensionet. PD nuk do të shpikë rroga, nuk do të qeverisë pa taksa, por do të aplikojë një taksim të ndershëm.”, tha Teliti.

Gjithashtu, Teliti u shpreh se nuk po taksohen ato që ndërtojnë kulla, as oligarkët, as investitorët strategjikë, si puna e atyre 5 hajdutëve të Bashkisë së Tiranës, por sot po taksohet biznesi në mënyrë të pandershme.

“Sot nuk taksohen ato që ndërtojnë kulla, as oligarkët, as investitorët strategjikë, si puna e atyre 5 hajdutëve të Bashkisë së Tiranës, që merrnin paratë e buxhetit të shtetit, që merrnin paratë e taksave të shqiptarëve dhe ua jepnin vetes së tyre. Këta janë investitorët që i bëjnë mirë klanit të Erion Veliajt, Edi Ramës, Belinda Ballukut, por jo shqiptarëve. Sot taksohet biznesi në mënyrë të pandershme, taksohet truri, ndaj po ikin shqiptarët”, tha Teliti./ CNA

Lajmet e fundit nga