LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Xibraka"/ Bardhi kërkon interpelancë me Ramën: A të informoi policia për laboratorin?

3 Prill 2024, 15:07, Politikë CNA
"Xibraka"/ Bardhi kërkon interpelancë me Ramën: A
Gazment Bardhi

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, i është drejtuar kryeministrit Edi Rama që të zhvillojë interpelancën e kërkuar nga deputetët e opozitës për dosjen "Xibraka" në seancën e nesërme. 

Ai tha se Ramën e kërkon në interpelancë që të informojë publikun nëse është informuar nga shërbimet sekrete apo Policia e Shtetit për ekzistencën e këtij laboratori. 

"Pas 6 ditësh kryeministri e fshehu frikën e parë dhe të mos fshihet pas deklaratave me shkrim që i bënte në emer të të vëllait. Është një hap i parë pozitiv që vendosi që të ketë reagimin e tij. Që të ruajë statusin si kryeministër, duket të zbatojnë rregullohen e Kuvendit dhe zhvillimit të interpelancës së ditës së nesërme. 7 deputetë kanë të drejtën kushtetuese dhe parlamentare për të thirrur në interpelancë kryeministrin. Unë Edi Ramën nuk e kam thirrur si vëllain e Olsi Ramës, unë Ramën e kam thirrur në interpelenca për të informuar publikun nëse nga shërbimet sekrete ka marrë informacion për përfshirjen e vëllait të tij në laboratorin e Xibrakës. Kjo është një çështje e drejtësisë. Ky ka qenë apeli im, e kam denoncuar me dokumente zyrtare që ndodhen në dosjen e prokurorisë. Rama nuk ka kundërshtuar një fjalë nga dokumentet që ndodhen në SPAK. Hetimi për laboratorin e Xibrakës të jetë i plotë. Prokurorët kanë kryer hetim të mangët, e thonë gjykata e policia. Policia e Shtetit në varësi të Edi Ramës ka dekonspiruar informacionin", u shpreh Bardhi./CNA  

Lajmet e fundit nga