LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Komisioni i Posaçëm për Dezinformimin miratohet me votat e PS-së

3 Prill 2024, 12:30, Politikë CNA
Komisioni i Posaçëm për Dezinformimin miratohet me votat e

Të mërkurën, në Konferencën e Kryetarëve u votua vetëm me votat e PS-së ngritja e Komisionit të Posaçëm të Dezinformimit. Ndërsa opozita kërkoi më tepër kohë.

Në fjalën e tij gjatë mbledhjes, kreu i grupit Parlamentar të PS-së, Bledi Çuçi, u shpreh se objekti i këtij Komisioni të Posaçëm do të hyjë të paktën në termat e 4 komisioneve të tjera parlamentare, Komisioni i Jashtëm, Ligjet, Siguria Kombëtare dhe Edukimi dhe do të ketë një afat 1-vjeçar. 

“Duke iu referuar marrëveshjes me SHBA-në, së cilës iu referuar zonja Tabaku, ne nuk kemi detyrime, por marrim iniciativa dhe e sjellim në Parlament që të bëhet gjithëpërfshirëse. Fakti që jemi vonë nuk duhet të na bëjë të vonojmë më tepër. Objekti i këtij Komisioni të Posaçëm do të hyjë të paktën në termat e 4 komisioneve të tjera parlamentare( Komisioni i Jashtëm, Ligjet, Siguria Kombëtare dhe Edukimit) Me afat 1-vjeçar sepse fusha e veprimit të këtij komisioni është shumë e gjerë. Ekzaktësisht ky komision do të marrë në shqyrtim edhe zbatimin e ligjit të AMA-s që përmendi zonja Açka. Komisioni i Posaçëm, PE, ka zgjatur më shumë se dy vjet dhe është marrë me të gjitha ndërhyrjet në shtetet e BE-së”, deklaroi Çuçi./CNA 

 

Lajmet e fundit nga