LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Xhaçka, “mollë sherri”/ Bardhi përplaset me Nikollën, të hënën vendoset për mandatin

3 Prill 2024, 11:38, Politikë CNA

Xhaçka, “mollë sherri”/ Bardhi përplaset me

Mandati i Olta Xhaçkës, ish-ministres së Mbrojtjes, ka qenë “mollë sherri” në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve.

Nënkryetari i PD-së, Gazment Bardhi, u përplas me kryeparlamentaren Lindita Nikolla, së cilës i kërkoi llogari për moszbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Ai deklaroi se moszbatimi i vendimeve të Gjykatës Kushtetuese, përbën vepër penale.

Nikolla iu përgjigj se për Xhaçkën do të mblidhet të hënën Këshilli i Mandateve, ndërsa Bardhi deklaroi se sipas procedurës, çështja duhet të shkojë në Kuvend.

Deklarata e plotë:

Bardhi: Në shkelje të kushtetututes ju si kryeparlamentare dhe si mazhorancë po refuzoni të zbatoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Keni nxjerrë justifike absurde nga janari i vitit 2023 e deri më sot. Kjo praktikë e Gjykatës Kushtetuese, është praktikë e njohur, por ju bëni sikur nuk e kuptoni dhe e zvarrisni. Doni ta ktheni edhe njëherë te Këshilli i Mandateve, ku vendimet e këtij këshilli kanë qenë subjekt i shqyrtimit në Kushtetuese.

Nikolla: Të hënën do të mbledhim Këshillin e Mandateve për këtë çështje për të vijuar procedurën.

Bardhi: Procedura thotë se çështja do duhet të vijë në Kuvend. Por ju kërkoni ta zvarrisni…/ CNA

Lajmet e fundit nga